şükela:  tümü | bugün
  • http://syria.liveuamap.com/…fsa-south-of-mare-north

türkiye'nin desteklediği fsa (öso) ışid ile çarpışıp al bab'a doğru ilerlerken, ışid al bab'a geri çekiliyor ve ypg ışid'in boşalttığı köylere yerleşiyor. son duruma göre de fsa ypg ile çarpışıyor. türkiye ypg mevzilerini bombalıyor. fsa ypg'ye tell rifat'tan çıkması için 48 saat süre vermişken, yeni bir habere göre rus uçakları türkiye'nin desteklediği fsa'yı bombalamış.

iş büyürse bizim tankları da vurma ihtimalleri doğacak gibi. olay nereye gidiyor göreceğiz. ama iyi bir yere gitmediği kesin.
  • suriye devleti tarafından terör örgütü olarak kabul edilen öso'ya yapılmıştır.

türkiye ve suudi arabistan hariç ypg'ye terör örgütü diyen başka bir ülke de yok(suriye devleti dahil).
  • fsa o bölgeyi geçse zaten suriye hükümet kuvvetleriyle, yani esad'ın ordusuyla karşı karşıya kalacak. o noktada ne olacağı önemli. fsa ışid ile savaşmaya devam edip, halep'in merkezinde sıkışan fsa'ya yardım için esad'ın ordusuna dokunmayacak mı, yoksa oradan esad'a mı yürüyecek?

fsa yakın zamanda amerikan askerleriyle savaşmam deyip, bir ara su koymuştu. şimdi kafasına göre "ben esad ile çarpışacağım, halep'in merkezine gideceğim" derse rus uçakları sadece fsa'yı değil, türk tanklarını ve askerlerini de vuracaktır.

türkiye'nin burnu suriye'de boka batmış durumda. başika da ırak tarafından bombalanırsa orada da savaş kaçınılmaz.

iş akp'nin müthiş politikaları sayesinde içinden çıkılmaz bir hale geliyor. sen önce sınırlarını koruyacak, komşunda/sınırında istikrar için çalışacaksın. onu becereme, dahası işin üzerine benzin dök... tam bir ihanet.
  • rusya, bu bombalamayı ürdün'den kalkan belçika uçaklarının yaptığını duyurdu.

belçika bunu reddetti. rusya, belçika büyük elçisini çağırdı. rus ve suriye radar bilgilerini gösterip, "bak siz vurmuşsunuz" dedi. belçika büyük elçisi görüşmeden çıktı ve "radar bilgileri bizim vurmadığımızı ispatlıyor" dedi. *

ben de rusya'nın türkiye'yle ilişkilerin düzeldiği bu sıcak ortamda bunu yapacağını sanmıyorum. ayrıca rusya öyle abd gibi, vurunca "yanlışlık oldu" gibi kıvırmıyor. ben vurdum, bir daha yaparsanız yine vururum diye açıkca söylüyor...
  • akşama yandaş medyanın ortak yorumu: "orta doğu'da kartlar yeniden dağıtılıyor"

ahaahaha...