şükela:  tümü | bugün soru sor
 • denekler 2. dünya savaşı sırasında düşman kabul edilen siyasi mahkumlar arasından seçildi. 30 günlük deneyde hayatta kalabilen mahkum olursa özgürlüğünün geri verileceği söylendi. deneyin amacı 30 gün boyunca bir insanın uykusuz kalıp kalamayacağını test etmekti. 5 denek bir odaya kapatıldı. içeride 30 gün boyunca yetecek miktarda yiyecek, içecek ve kitap vardı. odaya döşenmiş olan mikrofonlarla denekler dinlenecekti. uykusuz kalmalarını sağlayacak uyarıcı gazın denekleri zehirlememesi için odaya oksijen de pompalandı. ilk günler mahkumlar mikrofonlara konuşup durumlarından şikayet ediyordu. deneyin durdurulmasını istediler. 9. gün mahkumlardan biri bağırmaya başladı ve saatlerce susmadı. araştırmacılar deneğin ses tellerinin parçalandığını düşündü. ardından biri daha bağırmaya başladı. diğer denekler kitap sayfalarını yırtarak gözlem pencerelerini kapattığında bağırmalar birden kesildi. 12. gün deneklerden ses gelmeyince araştırmacılar öldüklerini düşündü. mikrofonları kontrol ettiklerinde sorunsuz çalıştığını gördüler. odadaki oksijen seviyesi de 5 deneğe yetecek düzeydeydi. 14. güne kadar bekleyen araştırmacılar odaya seslendi: “mikrofonları kontrol etmek için içeri giriyoruz, kapılardan uzak durun ve yere yatın, aksi halde vurulacaksınız. itaat edenlerden biri hemen özgür bırakılacak.” içeriden gelen cevap araştırmacıları çok şaşırttı. “artık özgür olmak istemiyoruz.” 15. gün odanın kapıları açıldı. içerisi oksijenle doldu. 5 denekten 4’ü hala yaşıyordu ama ölen deneğin kalçası ve göğsü etle doldurulmuştu. odadaki tek gider deliğinin üzerinde yatıyordu. giderden akışı engellediği için odanın tabanı 10 cm kan ile dolmuştu. diğer deneklerin sakalları uzamış derileri ise paramparça olmuştu, yaraları kendi tırnakları ile yapmış, birbirlerine de saldırmışlardı. 4 deneğin de karın bölgesindeki organlar neredeyse yoktu. kaburgaya bağlı kasların tamamı akciğerlerle birlikte dışarı sarkmış durumdaydı. kendi organlarını çıkartıp atmışlardı. ilginç bir şekilde hala yaşıyorlardı. yemeklere ise pek dokulmamıştı. bir rus asker deneklerin saldırısıyla öldü, diğer bir asker de testislerinin koparılması ve bir denek tarafından bacağının kemirilmesi ile yaralandı. odadan çıkmamak için askerlere direniyorlardı. sağ kalan denekler ameliyata alındı ve bir denek ameliyat sırasında gülümseyerek “kesmeye devam et” dediğinde yaşanılan vahşetin boyutu daha iyi anlaşılmıştı.
 • buradan da dinlenebilir
 • 1940'ların sonunda rus araştırmacılar ıı. dünya savaşı'nda ele geçirdikleri 5 politik tutsak üzerinde 15 gün sürecek uyku deneyleri yaptılar. deneyin amacı denekleri 15 gün boyunca oksijen seviyesinin sabit tutulduğu odalarda uyarıcı gazlar vererek uyanık tutup davranışlarındaki değişimi gözlemlemekti. denekler, kendilerine deney süresince yetecek erzak ve suyun bulunduğu bir odaya konup mikrofonlarla dinlendiler ve 5 inç'ten daha büyük olmayan gözlem camlarından izlendiler. odada kitaplar, karyolalar ve tuvalet dışında başka bir eşya yoktu.

  ilk 5 gün herşey yolundaydı. deneklere araştırmanın sona ermesiyle özgürlüklerine kavuşacakları söylenmiş olsa da 5. günden sonra denekler deneyi yapan araştırmacıları sorgulamaya ve koşullardan şikayet etmeye başladılar. birbirleriyle konuşmayı kestiler ve mikrofonlara fısıldamaya başladılar. araştırmacılar bunu gazın bir yan etkisi olarak değerlendirdi. 9. gün deneklerden biri çığlık atmaya başladı. 3 saat boyunca bağırdıktan sonra sesinin kısıldığını fark eden araştırmacılar ses tellerinin yırtılmış olabileceğini düşündü. diğer denekler mikrofonlara fısıldamaya devam ediyor, hiçbir tepki vermiyorlardı. birkaç saat sonra bir başka denek çığlık atmaya başladı. bunun üzerine diğer denekler odadaki kitapları parçalara ayırıp sayfaları yüzlerine sürmeye, gözetleme camlarına yapıştırmaya başladılar. bunun üzerine çığlık sesleri kesildi. 3 gün boyunca odadan çıt çıkmadı. araştırmacılar 14. gün mikrofonları kontrol etmek için odaya girmeye karar verdiler. odanın kapılarının açılacağını anons ettiklerinde "artık özgür olmak istemiyoruz" cevabını alınca askeri birliklerin artık deney odasını boşaltması gerektiğine karar verdiler.

  askerler odaya girdiklerinde gördükleri manzara karşısında hayrete düştüler. odadaki yiyeceklere neredeyse hiç dokunulmamıştı. deneklerden biri ölmüştü ve odadaki giderin üzerinde yatıyordu. gider tıkandığı için yerde 4 inç yüksekliğinde bir kan gölü oluşmuştu. diğer denekler çığlık çığlığa bağırıyorlardı. vücutları paramparça olmuştu. karınlarının üzerindeki deri iç organları görünecek derecede hasar görmüştü. ve hepsi odadan çıkmamak için askerlere direniyordu. bu kargaşada deneklerden birinin dalağı patladı ve öldü. kendilerini dışarıya çıkarmak isteyen askerlerden birinin boğazını bir diğerinin de testislerini koparan diğer 3 denek tıbbi merkezlere yatırılıp tedavi altına alınmaya çalışıldı. fakat uyumamak için direniyor, ayık kalmak için kendilerine gaz verilmesini istiyorlardı. denekler anestezi verilmeden ameliyat edildikten sonra yeniden gaz verilmek üzere odalara alındılar. kendilerine gaz verileceğini öğrendiklerinde sakinleştiler. deneklerden biri bu esnada uyuyakaldı. uyanır uyanmaz da öldü. askerleri otoriteler deneyin amacından saptığına ve araştırmacıların deneklerle birlikte kapatılarak cezalandırılması gerektiğine karar verdiler. araştırmacılar, deneklerin bulunduğu bölüme geldiklerinde denekleri öldürdükten sonra intihar ettiler.
 • deep web kuşağına hoş geldiniz. şu deneyi belirli aralarla youtube'da öneri olarak görüyorum sözlükte de başka başlıklar altında dönüyor. saçma bir hikayedir ama seviyoruz böyle saçma sapan hikayeleri facebook ve twitter'da falanda yürür arada
  (bkz: cool story bro)
  (bkz: russian sleep experiment)
 • asla gerçekleşmemiş ve gerçekleşmediği kabul edilen creepypastadır. yeter aq.