şükela:  tümü | bugün
  • 5 aydır yapmakta olduğum şey.
    padejler zaman zaman insanı çileden çıkarabiliyor. ve bir o kadar da sıkıcılar.
  • (bkz: jebo te)
  • henüz slav dil grubundan herhangi bir dille tanışmamışsanız, yeteneğinize göre bir kaç günü veya bir haftanızı alfabeyi beyninize monte etmekle geçirirsiniz. daha sonra votka şişelerindeki yazıları okudukça "vay arkadaş oluyormuş be!" hissine kapılarak hataya düşersiniz, lakin gramer kuralsızlığıyla, padejleriyle (isim, sıfat, zarf bilimum cümle elemanlarına getirilen cinse göre eklerdir) ilerleyen haftalarda dübür çapınızı tekrar keşfetmenizi sağlayacaktır. tabi büyük şehirler dışında ikamet ediyorsanız, yazılı kaynak bulmakta zorlanacak, online alışveriş sitelerini altına üstüne getireceksiniz ki kitap, sözlük herneyse görmeden alacağınız için emin olamayacaksınız, "lan para boşa gider mi diye satın al-sepetten kaldır butonları arasında paranoyalar yaşayacaksınız. velhasıl kelam, öğrenilmesi zahmetli, kısmen masraflı, ancak öğrenildiği zaman doğu bloku ülkelerinde ciddi bir popülariteniz olacağı kesin bir düşünen mahlukat lisanıdır...
  • en kolay şekilde rusya da yapılabilecek eylem. dikkat edilmesi gereken husus (erkekler açısından), dişi kalıplarıyla konuşmamaktır. nice yağız delikanlıların * efemine tavırlarla konuşmaya çalıştığını gördü bu gözler.
  • bir çocuk gibi konuşmayı, okumayı ve yazmayı aynı anda öğrenmek gibi bir şeydir. hatta belki ondan da zor olabilir zira dil algısı oluşmuş bi kere, ileriye vurulan o ket dilinizi büker, ağzınızda fiyonk yapar bırakır. belli belirsiz kuralları ile insanı çileden çıkarırken bir de kimi harflerin şekil ve ses değiştirdiği el yazısı ile aklınızı alır. velhasılıkelam, zordur ama yine de güzeldir, karizmatiktir.
  • 5 yıldızlı otellere eşek yüküyle paralar vermenizi engeller. candır.
  • hiç ağzınızı şöyle dolu dolu açmadan konuşmaya çalışmaktır.
    şöyle ağız dolusu küfür bile edemezsiz.
  • normalde herhangi bir dili öğrenmek kadar normaldir. ama türkiye' de öğreniliyorsa ve öğrenen bir bayansa kesinlikle saklanması gerekir. çünkü öğrenildiğinde standart ve sinir bozucu bir soruyla karşılaşması an meselesidir.

* eheheheh hadi erkekler rus kızı bulmak için öğreniyor sen ne için öğreniyorsun?

her seferinde dua edilir ya rab biri de ağzını yaya yaya yüzünde o gevşek gülümsemeyle sormasın şu soruyu. ama yok o soru illa sorulacak. hiç mi başka bir şey gelmez aklınıza? bu kadar mı sığsınız?
  • zordur efendim. ben iki haftada sadece alfabesini çözdüm. hayır gerizekalı değilim ama yazı harfleri değişiyo, kitap harfleri değişiyo. 3 tane "e" var. kimisi ye, kimisi ya, kimisi yo okutuyo. p'ler 'r', 'h' ler 'n' okunuyo. (emin değilim, yanlışsam, doğrusunu söylemek isteyenler yeşilimi yakabilir) e böyle olunca beyin epic fail veriyo. alışamıyorsunuz efendim.

hea sırf suç ve ceza'yı orjinalinden okumak için rusça öğrenmiş bi arkadaşım var. orası ayrı. bu durumda ben gerizekalı mı oluyorum? neyse sustum
  • en güzel rusya'da öğrenilir. kursla falan pek olacak iş değildir.