şükela:  tümü | bugün
  • ispanyolca derim
  • güney amerikanin çoğunun ispanyolca konuştuğunu düşünürsek ispanyolca.
    ruslar bi sıcak denizlere bile inemedi..
  • yerine göre cevabı değişecek soru.

ispanya'da ispanyolca. rusya'da rusça. hatta inanır mısın fransa'da da fransızca ulan!
  • kulağa hoş gelmesi açısından soruyorsan yaman soru. arada sağlam kalırdım. ama efektiflik adına soruyorsan ispanyolca. hem gramerinin rusçadan kolay olması açısından; hem de dünyanın en çok konuşulan 2. dili olması açısından.
    edit: kullanılan ülke çokluğu bazında. kullanan nüfüs bazında bakılınca mandarin çincesi 1. sıradaymış. teşekkürler williams
    edit2:http://tr.m.wikipedia.org/wiki/dil_sıralaması burada gördüğüm üzere bir milyon farkla ispanyolca hala 2. en çok konuşulan dil
  • 3 yıldır ispanyolca öğrenmeye devam etmekte olan biri olarak ispanyolca rusçadan daha kolay bence. rusçaya başlayan arkadaşım uzunca bi süre sadece alfabeyle uğraştı. ben o sırada basit cümleler kurmaya başlamıştım bile çoktan. ispanyolcada sorun, epey zaman olması ve artikeller. artikeller almanca kadar zor değil ve ismin hallerine göre değişmiyor. o yönden çok da zor değil, zamanla oturuyor zaten. ayrıca fonetik açısından ispanyolca daha bi güzel geliyor bana. italyanca ile olan benzerliği de yine diğer bir artısı benim gözümde.
  • (bkz: ekşi duyuru)
  • esmerse ispanyolca, sarışınsa rusça derim.
    (bkz: sığ insan)
  • bir teklif. nereden yuruyecegine gore degisir.
  • rusça bilen ve rusyada yaşayan birisi olarak söylüyorum; inşaat ve turizm sektörleriyle bir alakanız yoksa hiç rusçaya bulaşmayın.

al kardeşim ispanyolcanı; ayyayyayyay ayyay amor!
  • ıspanyolca cok daha kolay bir dil. daha sonra italyancaya gecmek de cok kolay. yani avantajli. ama gercek sorun su , ispanyolca bir isine yaramaz bu ulkede. rusca ile ticaret cok oldugu icin ruscanin gideri vardir.