• ispanyolca derim
  • güney amerikanin çoğunun ispanyolca konuştuğunu düşünürsek ispanyolca.
    ruslar bi sıcak denizlere bile inemedi..
  • yerine göre cevabı değişecek soru.

ispanya'da ispanyolca. rusya'da rusça. hatta inanır mısın fransa'da da fransızca ulan!
  • kulağa hoş gelmesi açısından soruyorsan yaman soru. arada sağlam kalırdım. ama efektiflik adına soruyorsan ispanyolca. hem gramerinin rusçadan kolay olması açısından; hem de dünyanın en çok konuşulan 2. dili olması açısından.
    edit: kullanılan ülke çokluğu bazında. kullanan nüfüs bazında bakılınca mandarin çincesi 1. sıradaymış. teşekkürler williams
    edit2:http://tr.m.wikipedia.org/wiki/dil_sıralaması burada gördüğüm üzere bir milyon farkla ispanyolca hala 2. en çok konuşulan dil
  • 3 yıldır ispanyolca öğrenmeye devam etmekte olan biri olarak ispanyolca rusçadan daha kolay bence. rusçaya başlayan arkadaşım uzunca bi süre sadece alfabeyle uğraştı. ben o sırada basit cümleler kurmaya başlamıştım bile çoktan. ispanyolcada sorun, epey zaman olması ve artikeller. artikeller almanca kadar zor değil ve ismin hallerine göre değişmiyor. o yönden çok da zor değil, zamanla oturuyor zaten. ayrıca fonetik açısından ispanyolca daha bi güzel geliyor bana. italyanca ile olan benzerliği de yine diğer bir artısı benim gözümde.
  • (bkz: ekşi duyuru)
  • esmerse ispanyolca, sarışınsa rusça derim.
    (bkz: sığ insan)
  • bir teklif. nereden yuruyecegine gore degisir.
  • ıspanyolca cok daha kolay bir dil. daha sonra italyancaya gecmek de cok kolay. yani avantajli. ama gercek sorun su , ispanyolca bir isine yaramaz bu ulkede. rusca ile ticaret cok oldugu icin ruscanin gideri vardir.
  • 2007 yilinda bu soruyu kendime sormus ve ispanyolca cevabi vermis olarak hala ispanyolca diyorum.insaat icin rusca diyenlere de sirf biraz ispanyolca bildigim icin aldigim is tekliflerini(insaat) ornek gosteririm. ayrica rusca kursuna da bir ay kadar gittigimi ve igrenc fonetigine dayanamayip biraktigimi eklemem lazim. dunyanin en igrenc dillerinden biri ruscadir.
hesabın var mı? giriş yap