şükela:  tümü | bugün
1178 entry daha
  • menzil cemaatini aklamış paklamış. hayırlı işler. devlet yönünü menzile döndü ise ruşen bey neden dönmesin.

çocukların fır fır rüzgar gülü geldi nedense aklıma birden. konu ile alakası yok ama durup dururken geldi aklıma.
  • fehmi çalmuk ile 2000'lerin başında dincileri parlatmak üzere kitap yazmış cihangir sosyalisti gazeteci.

bu cihangir sosyalistleri hep dincilerle ittifak içerisinde oldular nedense!

(bkz: dinci liboş ittifakı)
  • bu adamın belirli bir program döngüsü var. neredeyse her hafta mutlaka bir kez erdoğan'ın kaybetmesinden, kürt sorunundan, cemaat ve khk meselesinden, muhalefetin beceriksizliğinden ve türkiye'deki islami hareketlerin ve grupların güncel durumundan söz eder. başka konudan (güncel bir gelişme olmadıkça) pek söz etmez.

tarzı bana pek güven vermese de aslında bu adam aşağı yukarı doğruyu söylüyor. çünkü türkiye'deki gerçek sorun muhalefet sorunudur. dünya kadar gollük pası gole çeviremeyen ve erdoğan gibi sorunlu ve kompleksli biri tarafından maymuna çevrilen muhalefet ülkenin bu hale gelmesinde en az iktidar kadar rol oynamıştır. erdoğan'ı her şeye kadir olarak lanse eden ve halka bu adam basit bir fani, oy vermezseniz gider, biz gelirsek rahatsız olduğunuz x, y, z konularında a,b, c işlerini yaparız güvenini veremeyen bir muhalefete de halk olarak katlanıyoruz.

her gün ortalama yirmi dakika konuşan ve tamamen siyasete angaje birinin belirli bir süre sonra aynı şeyleri söyleyip durması ise normaldir bence.
  • menzilcileri aklamamistir ama yine de ilgili yorumu beni de bir hayli sasirtti.

yorumunda surekli bir 'ama' var.
    okullara sicak bakmiyorlardi ama okul actilar.
    dunyevi seylere uzaktilar ama artik acilmaya basladilar.
    devlete girmek istemediler ama bakanliklara kadar girdiler.
    ..

sadece tersinden de bir 'ama' var.
    o da devlet geleneginin bu tip cemaatlere karsi hep mesafeli olmasi, menzil yapisinin feto'ye gore daha gevsek olmasi gibi.

rusen cakir gibi cemaatler konusunda burdaki sozluk yazarlarinin yasi kadar tercubesi olan birine menzilcileri koruyor ya da hic ongorulu degil gibi bir yorumda bulunmak haddim degil. hele hele kendisine cemaatci diyenleri zaten kabul etmek mumkun degil.
    yalniz kendisinin naifligi sanirim burada da kendini gostermis.

bu tip cemaat ya da tarikatlarin detaylarini bilmesem de her birinin ortak bir hedefi var, o da insanlar uzerinde maddi ve manevi olanaklari kullanarak otorite kurmak.
    bunlar icin de medya, sirket, yargi, devlet vs her biri birer olanak.
    eger yapabileceklerini dusunuyorlarsa neden yapmasinlar?
    zamaninda feto gibi 'kati' bir cemaate ne istedilerse veren bir devlet, neden menzilcilere vermesin?

rusen cakir buna cevap olarak 'erdogan devlet degil' derse o zaman ben zaten rusen cakir'i hic anlamamisim demektir
  • youtube kanalında menzil terör örgütü'nü cici çocuklar olarak gösteren videolar yayınlamaya kadar düşmüş olan gazeteci.
  • kendisi en büyük cemaatçilerden deyim yerindeyse haliçte yaşayan simonlardan birisidir.
  • dune kadar her yayinini takip ediyordum. menzil guzellemesinden sonra artik benim icin soylediklerinin bir kiymeti kalmamistir.
  • menzille ilgili programını izledim. menzil'i savunmuyordu ama onları incitmemeye özen gösteriyordu. bu tehlikeyi yorumlarken de gayet naifti. devletin bu konuda çok güçlü olduğunu, o yüzden menzil gibi cemaatlerin devleti ele geçirmesine izin vermeyeceğini söyledi. fetö de son kertede devleti ele geçiremedi ama bu girişimlerinin maddi manevi çok büyük maliyeti oldu ülkeye. bunu hesaba katmıyor nedense.

ruşen çakır'ı dinlemeyi seviyorum ama islamcı ve kürtçülere olan sempatisini ve kredisini de her zaman söylüyorum. bunun dozunu kaçırınca da biraz ara veriyorum kendisini izlemeye. chp'li bir ailede büyümenin ve galatasaray lisesinde okumanın getirdiği bir nevi bir white guilt sanki bu tavrı.
26 entry daha