• adam 14 yaşından beri solcuyum diyor, adama dinci diyorlar.
    galatasaray lisesi mezunuyum diyor, dil bilmiyor diyorlar.
    ne yalısı diyor, yalıda oturuyor diyorlar...

diyorlar da diyorlar...

bende diyorum ki, gazeteci gibi gazetecidir. eğrilip bükülmez...
  • komünist olduğunu söyleyen ancak komünist olduğunu iddia eden biri için fazla liberal ve amerikancı olduğunu düşündüğüm gazeteci. islamcılıkla da yakından uzaktan alakası yoktur. fikirlerinin önemli bir kısmına katılmasam da bağımsız medya adına yaptıklarının takdir edilesi olduğunu düşünüyorum.
  • https://youtu.be/f6zcngetntw

şu 1 dakikalık video ruşen çakır kimdir sorusunun cevabı. bu yayını takip eden günlerde adamı ana akım medyadan sildiler.

vidyoyu izledikten sonra şu soruyu sor arkadaşım kendine, bu duruşun onda birini sergileyecek gazeteci kaldı mı? kalmadıysa neden? sonra gel buraya tekrar yaz ve de ki ruşen çakır gibi gazeteciler hep varolsun.
  • bir yazarın (valla kim olduğunu bulamam şimdi) sedat peker adlı kişiden korktuğunu ve temkinli davrandığını iddia ettiği gazeteci.

insan olan korkar tabi ki. neden korkmasın. hukuk mu var? adalet nerede? her gün gündeme dair saatlerce konulan birinden bahsediyoruz. hem de gerçek adı ve kanlı canlı görüntüsü ile. bizim gibi takma isimlerin arkasına saklanan biri değil. ha dersiniz ki gazeteci değil mi? görevi o? ama sonunda insan derim ben de. niceleri ruşen çakır'ın söyleminin çeyreğini aklından geçiremiyor. hem de gazeteci (!) kimliği ile. ruşen çakır yumuşacık ve gayet de düzgün bir üslup ile derdini anlatıyor.

bir arkadaşım, bir kaç sene evvel fetöcü demişti. yemin ederim suratına kafayı gömecektim. yahu bu kadar mı zor bu kişiyi anlamak. araştırmalarına, yazılarına bakmak. adam solcu ve islamcılar üzerine yıllarca çalışmış biri.

biraz daha iyi tanımak isterseniz gomaşinen adlı bir podcast'i de var. bir kaçını dinleyin yeter.

bir de bağımsız gazetecilik adına yaptıklarına bakın. hakkını vererek müthiş insanları programlarına getiriyor ve onlara söz hakkı veriyor ve görünür kılıyor. murat yetkin, kemal can, ayşe çavdar, bekir ağırdır, kadri gürsel vs. aklıma gelenler bunlar.
  • sedat peker'in videosunda kendisinden bahsetmesiyle bu aralar popülaritesi baya bir artmış gazeteci.
    bu hesaplaşmanın tek kazananı ruşen çakır olmuş gibi görünüyor.
  • leyla ile mecnunun bir bölümünde ismail abi kuryelik işine girmisti. içinde ne olduğunu bilmediği çantayı tekinsiz yerlere getirip götürüyordu.

-olum ismail benim hiç gözüm tutmadı bu herifleri, bu işin altından bişi çıkmasın?
    -yok beaaabi bana çay verdi adamlar, çay veren adam hiç kötü olur mu?

ruşen abi de çayını içtiği biraz insani ilişki içine girdiği insanları tarikatları medreseleri siyasal islamcıları (abdullah gül mesela) sanki özünde iyilermiş gibi anlatıyor. diğerlerinin aksine onun bunu menfaat için yaptığını düşünmüyorum. bu nedenle kızamıyorum da. ama o tarikatlar basa geçse kendisine de evlatlarına da bu dünyayı dar eder. ihtiyacı kalmayınca yüzüne gülmeyi bırakır. belki de haber kaynağı olarak kalmak için yapması gerekiyordur. medyascope ile bu ülkeye yaptığı hizmet çok büyüktür.

abdullah gül mesela. belki bireysel ilişkide çok iyi bir kişidir. hossohbettir saygılıdır vefalıdır belki de. ama bu onun turkiyenin en karanlık günlerini getirmede en çok emeği olan kişilerden biri oldugu gerçeğini değiştirmez.
  • şu ülke için çölde vahadır nevşin mengü ve murat yetkinle birlikte.
  • ulke rusen efendi gibi solcuların,liberallerin enayiliklerinden battı.
    hala durust namuslu muhafazakar masalları anlatıyor, bir omrunu bosa gecirdigini
    tum tezlerinin cop oldugunu kabul edemiyor.
    duzgun insan ducane gibi olur. adam islamcılıgı bıraktı, rusen halktan devrim beklemeyi, duzgun
    muhafazakar dinci beklemeyi bırakamadı.
  • burada yazilanlari okuduktan sonra kendisine laf atan 2 kesim var:

1- akitler ki bunlarin laflarini kaale alan kalmadi zaten.
    2- izlemeden yorum yapanlar.

izleyip de elestiren sayisi cok ama cok az.
  • ulen nedense bu adamın ismini görünce hep aklıma; ruşen amcanın oğlu sedat, aklıma geliyor..
hesabın var mı? giriş yap