şükela:  tümü | bugün
  • toplumcu gerçekçi şairlerimizdendir.
    1936 yılında kütahya’da doğdu.
    1964 yılından beri izmit’te yaşıyor ve 1971’de işık gazetesinde "günce" başlığı altında yazdığı günlük yazılarını halen özgür kocaeli gazetesinde sürdürüyor.
    ilk şiiri 1952’de, ilk kitabı "köprü" 1962 yılında yayımlanan şairin ayrıca beş öykü, bir roman, iki günlük ve bir de masal kitabı var.
    "canevimden" ve "üretimde sevda" önemli şiir kitaplarındandır.
    izmit'te bir caddeye kendi adı verilmiştir.
    (kaynak: www.evrenselbasim.com )
  • umudun çiçeklendigi gunler ismindeki okunası romanın yazarı...
  • 2006 yılı yunus nadi ödüllerini "balkonda akşamüstü" isimli kitabıyla şiir dalında kazanan, kütahya doğumlu, izmitli şair, yazar, gazeteci.

17 ağustos depremiyle ilgili yaşadıklarını aşağıdaki mısralarla anlatmıştır.

yırtılan gecede
    ------------------
    gece yırtıldı
    göğü gördüm
    şaşılası yakındı
    yıldız toplardım
    çocuk olsaydım!

gece yırtıldı
    denizi gördüm,
    bir alev topuyla geldi
    gölcük'te kavaklı'yı
    değirmendere'de
    sahili yutan dalgalar

gece yırtıldı
    çaresizliği gördüm
    batacak bir gemiydi sanki ev
    öylesine korkunç sallandı
    ve bütün sesleri boğdu
    dipten gelen uğultu

gece yırtıldı
    korkuyu gördüm
    savruldum oradan oraya
    ve inanılmaz bir aşkla sarıldım
    kırk yıllık karıma
  • geçenlerde aynı gazatede çizer olan hocamla*kendisini ziyaret ettik.tüm misafirperverliği ile bizi ağırladı bişiler ikram etmek istedi direndik,ama bizi dinlmedi.herkese çay söledi bana ıhlamur söyledi nedenini ise tüm sevecenliği ve yüzündeki gülümsemesiyle şöyle açıkladı:havalar soğudu,gençler ıhlamur içmeli ki hasta olmasın...
    daha sonra bir kaç şiirini bizimle paylaştı ve ödüllü olmasına rağmen şiirin güzel olup olmadığını soracak kadar alçakgönüllüydü.
    kendisi halen günce isimli köşesine yazdığı yazıları daktilosu ile yazmaktadır.
  • ruşen hakkı ki,
    gözünü kırpmadan yakmıştır kalbini
    45
    yıldır
    sözcüklerin içinde.
    ve yıkamamıştır insan yüzlerini
    okyanuslarda.
    bir köprü olmuştur şiirleri
    bizi bize
    ulaştıran.

97 yaz manzaralari,
    peribacalari ve
    eskitilmeyen dostluklar

özkan mert
  • şu aralar hastalıkla boğuşmakta olan büyük şair.

sennur sezer onun için yazmış: "merhaba ruşen, insan yaş aldıkça incinir oluyor, esen yelden, uçan kuştan. zor hayatların bir armağanı bu elbet. sonra arkadaşlara bir hoşça kal diyemeden helallaşıveriyoruz dünyayla.dostlar sıcacık anıyorlar bizi. ne var ki duymuyoruz. oysa ardımızdan söylenenleri hastayken duysak iyi gelirdi belki. bu yüzden genç arkadaşlardan biri, kadir incesu hastalığını duyurduğu arkadaşlarımızdan selamlar da toplamış. hepsini sıcak sıcak sana iletiyorum. şifa niyetine .
    dostluk yaşasın diyorum sonra. çünkü senin yüzün dostluğun yüzüdür." http://www.evrensel.net/news.php?id=2168
  • ne zaman sivas dense
    genzimde yanık kokusu...
  • murat dağına kar mı yağıyor / beni unutma
    beni unutma eşiğinde geçkin aşkların
    canıma ot tıkayan yalnızlığın kuşları
    dilerim üstlerinden uçun / uyanık avcıların
    güzeldi biliyorum ama neydi unuttum
    bir adın vardı dilimizde pır pır eden
    geçseler göklerin / o çalar saat kuşları
    bir kez olsun uyansak / ağaçlardan erken