• f1 yarışlarını sevenleri "tam" olarak tatmin etmiştir.
  • uzun zamandır beklediğim bu filmi dün izledim. enfesti, tek kelimeyle enfes.
    küçüklüğünüzden beri bir f1 hastasıysanız bu filme bayılacaksınız.
    inglourious basterds'tan aşina olduğumuz daniel brühl yine coşturuyor.
    chris hemsworth da gayet iyi bi' performans sergiliyor.
    sinematografisi oldukça başarılı. sesler ise, ah o eşsiz motor sesleri, tadından yenmiyor.
    çekim tekniklerini sevdim. şahsen daha ziyade onboard kamera çekimleri bekliyordum yarışlarda ama farklı açılardan eşit oranda çekimler hoşuma gitti.
    gerçek hikayeyle ilişkisi, kurgusu da bence hiç de fena değil.
    benim puanım 9.5/10 oldu bu filme.
    bu arada driven halt etmiş*

bi' alıntıyla bitirelim: "nursie, men love women, but more than that they love cars!"

--- spoiler ---

filmin en sağlam sahnesi:

bir italyan kasabasında tren garına kadar bırakması için marlene'in arabasına binen niki lauda. "arabanın şurasında şurasında şu problemler var." dese de marlene kulak asmaz. biraz sonra yemyeşil bir vadide arabası bozulan marlene ve yanında niki'yi görürüz. lauda otostop çeker ama kimse durmaz. en sonunda marlene bu işi bana bırak diyerek otostop çeker. o sırada geçen bi' araba marlene'i görür ama hemen durmaz. zınk diye durup geri geri bozuk arabanın yanına gelen arabadan iki italyan genci çıkar. "olamaz, bu niki lauda! hey dostum araban mı bozuldu? benim arabam senin arabandır, hatta benim arabamı kullanırsan çok memnun olurum" falan der birisi. marlene'in bozulması, itlayan'ların araba, ferrari, formula 1 sevgisi, tipik italyan sıcaklığı velhasıl çok hoş bi' sahneydi.

--- spoiler ---
  • (bkz: underrated)
  • daha öne söylendi mi bilmiyorum fakat oscar'a hiç bir dalda aday gösterilmemesi cidden skandaldır.
  • rush grubunun kanımca en farklı özelliklerinden birisi ilk dinleyişte değil ama dinledikçe daha çok hoşunuza giden parçalar yapıyor olması . bunun sebebi ise birçok parçasının aslında 2-3 parçalık müzikal
    malzeme içeriyor olması ve neil peartın sözlerini anlamanın ve doymanın zaman istemesi.
  • geçen sene haziranla ekim arasında, moving pictures'ı baştan sona çaldıkları time machine tour adında bir turne yapmışlardı. talep çok olduğundan dolayı bu sene de devam ediyorlar, hatta avrupa'ya da geliyorlar. bu sefer turne mart sonundan temmuz başına kadar sürecek, yazın geri kalanı boyunca dinlenip eylülde stüdyoya gireceklermiş. yıl sonuna doğru veya 2012 başında yeni albümü bekleyebiliriz yani.

ayrıca, bir aksilik olmazsa sonunda ustaları canlı olarak izleyebileceğim bu turnede. biletim hazır, heyecan şimdiden zirvede.
  • enstrumental olmasına aldırmadan bile şarkılarına binlerce kişinin eşlik ettiği progressive metalin dedeleri. fazla söze ne hacet.

(bkz: yyz)
    (bkz: rush in rio)
  • clockwork angels albümünün 2 şarkısını önden gönderip ağzımıza bir parmak bal çalmışlar.
    (bkz: caravan)
    (bkz: bu2b)
  • --- spoiler ---

bir tarafta formula 1'in gelmiş geçmiş en iyi 10 pilotundan biri kabul edilen, gösteriş yoksunu niki lauda; diğer tarafta yeteneklerinin vadettiğinin çok azıyla yetinmeyi seçen, rock-star havasındaki james hunt... birbirinin antidotu bu iki adamın uzun yıllara dayanan bir rekabeti olamadı ne yazık ki. ama efsanevi 1976 sezonunun baş aktörleri olarak sonsuza kadar tarihteki yerlerini aldılar.

--- spoiler ---

http://wp.me/sadua-rush
  • bugün çıkan fragmanla heyecanlandırdı iyice. james hunt ile niki lauda'nın rekabeti ve muhteşem '76 f1 sezonu. sitesi de bu. görüntüler, daha da heyecanlandırıyor.

ingiltere'de olsaymışım tam doğum günü hediyesi olacakmış ama umarım 13 eylül olan çıkış tarihini çok geçirmeden izleyebiliriz türkiye'de.
hesabın var mı? giriş yap