şükela:  tümü | bugün
 • rusya'nın herhangi bir kişiye karşı uygulayabileceği keyfi, adaletsiz ve ahlak dışı uygulamalara maruz kalmış çerkes büyüğü.

  olay şöyle gelişti:

  çerkesler, her yıl olduğu gibi geçen yıl da 21 mayıs tarihinde 21 mayıs çerkes soykırımını anma programları düzenlediler. bu programların düzenlendiği yerlerden birisi de karadeniz kıyısı’ndaki tarihi çerkes yerleşim yeri golovinka idi. bu köyde hatırası bulunan tarihi bir ağacın altında toplanan çerkesler, rus - kafkas savaşlarında kaybettikleri ataları için konuşmalar yaparak, dualar ettiler. bu konuşmacılardan birisi de çerkes halk önderlerinden ruslan ğvaşe idi. hiçbir şekilde hakaret veya küfür barındırmayan ve yasal olarak herhangi bir ihlal içermeyen tamamen atalarının yaşadığı tarihi trajediyi dile getiren bir konuşmaydı bu.

  ancak, etkinliğin bitiminde ruslan gvaşe ve arkadaşları karakola götürülerek “izinsiz etkinlik düzenledikleri” gerekçesiyle gözaltına alındı.

  67 yaşında ve ağır hasta olan ruslan gvaşe avukatının itirazlarına rağmen mahkemeye çıkarılarak sekiz gün hapis yatırıldı. ardınan kendisine 10 bin ruble de para cezası verildi. en önemlisi bu süreçte maruz kaldığı uygulamalarla onuru ayaklar altına alındı.

  böyle bir uygulamayı 67 yaşındaki bir insanın sineye çekmesi düşünülemezdi ve kendisi de bu haksızlığa rıza göstermeyerek kararı krasnodar bölge mahkemesi’ne temyize götürdü.

  üst mahkeme kararı bozsa da aynı mahkeme hızla yaptığı 2. duruşmada da aynı karara vardı.

  tüm bunlardan sonra ruslan ğuaşe mahkeme kararını protesto etmek için 11 eylül’de süresiz açlık grevine başladı. greve başlarken yayınladığı vasiyet gibi mesajda da şu ifadelere yer verdi:

  “bu eylem, benim şahsımda mensubu olduğum çerkes toplumuna karşı uygulanan taraflı, adaletsiz, önyargılı, ahlak dışı yaklaşıma karşı bir protestodur.

  bu benim son eylemim. arkamızdan gelenler davanın takipçisi olsun...”

  bu çağrıya uyan türkiye'deki bir grup çerkes kendisine destek vermek ve maruz kaldığı adaletsizliği duyurmak için çeşitli protestolar düzenledi.

  link

  ruslan gvashe hala açlık grevinde...
 • sağlık durumu kötüleşiyor.

  kendisinin eskiden geçirdiği kalp krizi yüzünden bir bacağı da kesik. 5 ekim'de temyiz duruşması var. o zamana kadar devam edecek açlık grevine. hukuk tanımamada en önde bayrak sallayan rusya rejiminin mahkemesinden olumlu bir karar çıkacağını düşünmüyorum. yaşlı ve sağlık problemleri çok olan böyle bir adamın onurlu mücadelesi oradaki ve buradaki çerkeslere(özellikle rusyacılara) bir ders olur. olmaz ya bence de neyse.

  türkiye'de hukuksuzluklara ses çıkarmayan çerkes-fed, birleşik kafkasyacılar gibi grupların guaşev'i sahiplenmesi ironik geldi bana. olumlu buluyorum yine de. belki yaşadıkları ülkeye de bakarlar rusya'dan ibret alıp.
 • bir arkadaşım vasıtasıyla haberdar olduğum kişi. çerkes halkının uğradığı adaletsizliğe daha fazla göz yummamak adına kendi canından vazgeçmiş bir insan. her milletin böyle kahramanları olur ama buna herkes cesaret edemez.

  dilerim çerkeslerin de yaşadığı bu zulümler sona erer. zamanın ötesinde bir kültürken, şimdi bu yaşanılanlara insan üzülüyor.

  dipnot: kendi ülkemde olanlara konuşamıyorum, görüyorum ama konuşamıyorum. en azından ruslan gvashev için iyi şeyler dileyebilirim.
 • çerkes toplumunun saygın ve ileri gelen kanaat önderlerinden, kıyı boyu şapsığ derneği ve şapsığ yaşlılar konseyi eski başkanı guaşo ruslan (gvaşev) lazarevsk bölge mahkemesi’nin kendisi hakkında verilen “idari cezası”nı onaylanması üzerine 11 eylül’den itibaren süresiz açlık grevine başladı.

  11 eylül günü yaptığı açıklamada “ben guaşo ruslan, halkıma ve şahsıma karşı yapılan haksızlıklar karşısında süresiz açlık grevine başlıyorum” diyen guaşo ruslan, 21 mayıs 2017’de kıyı boyu şapsığ bölgesinde çerkesler açısından sembolik öneme sahip bir ağaç olan çığ daxe’nin altında savaş ve sürgünde hayatını kaybeden atalarımızın ruhu için dua etmiş ve bir konuşma yapmış, bu etkinliğin ardından lazarevsk bölge mahkemesi tarafından “izinsiz anma programı” yaptığı gerekçesiyle 10,000 ruble para cezasına çarptırılmıştı. daha önce geçirdiği kalp krizi sonrası bir bacağını kaybeden guaşo ruslan , sağlık sorunları nedeniyle konsey başkanlığı görevini bırakmıştı. sağlık sorunlarının devam etmesi yüzünden ilk mahkemeye ifade vermeye gidememiş, evinden zorla alınıp götürülmüş ve yine bir kalp krizi geçirmişti.

  anavatanın gerçek sahibi çerkeslerin, kendi kimliklerini ve kültürel değerlerini yaşatma haklarına, din ve vicdan özgürlüğünü güvence altına alan evrensel insan haklarına , rusya federasyonu’nun taraf olduğu uluslararası sözleşmelere ve rusya federasyonu anayasası’na açıkça aykırı olan bu karar tüm dünyadaki çerkesleri ve çerkes dostlarını rahatsız etmiştir. çerkeslerin kimlik mücadelesini bir güvenlik riski olarak gören yaklaşımın hiç bir halkın çıkarına olmadığını, demokratik çoğulculuğun barış ve huzur içerisinde bir toplumsal yaşamın temeli olduğunu bu vesile ile bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

  bu yanlış ve haksız uygulamayı kınıyor, sayın guaşo ruslan’ın uğradığı haksızlık karşısında yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz. rusya federasyonu’ndan bu cezayı acilen iptal etmesini ve benzer hak ihlallerinin tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz.

  guaşo ruslan davası

  guaşo ruslan, 21 mayıs 2017’de kıyı boyu şapsığ bölgesinde çerkesler açısından sembolik öneme sahip bir ağaç olan çığ daxe’nin altında savaş ve sürgünde hayatını kaybeden atalarımızın ruhu için dua etti ve bir konuşma yaptı. bu etkinliğin ardından göz altına alınan guaşo ruslan, 2 haziran 2017’de lazarevsk bölge mahkemesi tarafından “izinsiz anma programı” yaptığı gerekçesiyle 7 gün hapis cezasına çarptırıldı, hapis cezası para cezasına (10,000 ruble) çevrildi.

  guaşo ruslan, herhangi bir yasayı çiğnemediğini, “düşünce özgürlüğü ve dini kurumlar yasası”na göre tüm dini törenlerin ve etkinliklerin izinsiz düzenlenebileceğini, adıgey cumhuriyeti insani araştırmalar merkezi’nin çalışmalarında da kanıtlandığı gibi çığ daxe’nin eski çağlardan beri çerkesler açısından kutsal bir yer olduğunu ve burada, ataları anma dahil, törenler düzenlendiğini belirterek kararı temyiz etti.

  2 ağustos günü itirazı değerlendiren krasnodar eyalet mahkemesi lazarevsk bölge mahkemesi’nin idari ceza kararını bozdu ve davanın yeniden görülmesine hükmetti.

  30 ağustos günü davayı görüşen lazarevsk bölge mahkemesi, eski kararında ısrar ederek idari cezayı onayladı.

  guaşo ruslan’ın avukatı marina dubrovina, bu karara tekrar krasnodar eyalet mahkemesi’nde itiraz edeceklerini, çünkü idari ceza kararının düşünce, din ve inanç özgürlüğüne ilişkin hakları çiğnediğini ve ortada idari bir suç olmadığını söyledi.

  lazarevsk bölge mahkemesi’nin bu kararı ardından guaşo ruslan 11 eylül günü süresiz açlık grevine başladı.
  #justiceforruslangvashev hashtagi ile twitterdan destek verebilirsiniz.
 • twitterda kendisi icin #justiceforruslangvashev hashtagiyle bir kampanya baslatiliyor, ilgisi, duyari ve sagduyusu olanlarin katilimi suphesiz faydali olacaktir.
 • duruşması 16 ekim'e ertelenmiş. yıldırmak için rus makamlar bu sefer erteleme seçeneğini kullanmışlar. bu devlet denen nane her yerde aynı olmak zorunda mı?

  https://twitter.com/…1864/status/915946024325271553
 • bugün itibariyle "sesimizi dünyaya duyurduk ve eylem maksadına ulaştı. destek veren herkese teşekkür ederim" diyerek 25 gündür devam eden açlık grevini sonlandırdığını açıklamıştır.

  link

  mahkeme öncesinde kafkasya'nın çeşitli bölgelerinden birçok insan kendisine destek vermek için mahkeme binası önünde hazır bulunmuştur.
  aynı şekilde dünyanın bir çok bölgesinde yaşayan başta soydaşı çerkesler olmak üzere birçok insan da kendisine destek vermiştir.
  duruşma bugün yapılacaktı ancak 16 ekim'e ertelenmiş.
  mahkeme binasına getirilirken fsb tarafından çeşitli bahaneler ileri sürülerek yol kenarında uzun süre alıkonulduğu bilgisi geçildi.
  eylemini sonlandırmasında rus gizli servisi ile kendisi ve avukatı arasındaki görüşmeler etkili oldu mu bilmiyorum. tabii bir de 67 yaşındaki bir insanın 25 gün bunu sürdürebilmesi bile mucize. kendisi bu süre zarfında yaklaşık 10 kilo verdi.
  hasılı rusya ayaklarına sıktı.
  her zaman denediği ama yalnızca "küçük bir azınlık" üzerinde etkili olan korkutma ve yıldırma politikalarına son gaz devam ediyor.
  gelin görün ki 67 yaşındaki hasta ama koca yürekli bir adam tek başına her şeyi boşa çıkarabiliyor.
  ruslan'lar bitmez dostum. ruslan'lar bitmez...
 • yarın duruşması olan adalet savaşçısı.

  #ruslanisnotalone