şükela:  tümü | bugün soru sor
  • film adeta rus tarihi içinde yüzüyor. birinci petro, ikinci katerina, ikinci nikolay farklı zaman dilimlerinde yer alsalar da film boyunca gözüküyorlar bizlere çeşitli sahnelerde. film, bir grup kadın ve erkeğin hermitage müzesi’nin yan girişinden içeriye girişi ile başlıyor. filmin anlatıcısı (ki yönetmen kendi seslendiriyor bu karakteri ve tüm filmi seslendiricinin bakış açışı ile izliyoruz) ana karakterimiz "the european" ile girişte tanışıyor ve onunla beraber müzenin odalarında geziniyor. avrupalı karakteri, 19. yy’da rusya’ya yaptığı seyahatleri kitaplaştıran custine markizi’nden esinlenerek ortaya çıkarılmış.

    filmin belki de en can alıcı detayından bahsetmek gerekirse; film editlenmemiş, 96 dakikalık tek bir çekimden oluşuyor. film boyunca 3 orkestra ve 2000 figüran kullanılmış. film boyunca ilk deneme çekimi teknik sebepler ile suya düşse de; 3. çekimde kesintisiz bir başarı sağlanıyor ve çekim tamamlanıyor.

    çoğu insan için çok deneysel, izleme açısından zorlayıcı, rusça olduğu için de diyaloglar açısından sıkıcı olabilir (özellikle avrupalı gezgin karakterinin konuşmasındaki monotonluk çoğu insanın sinirini bozabilir). hem mükemmel görselliği, hem tarihi zenginliği (rus tarihi içinde dolaştırıyor izleyiciyi adeta) ile bence izlemeyi en azından denemeli herkes.