• genelde tahtadan yapilmis, sismanca bir kadin seklinde olan, ortadan ikiye ayirdiginizda icinden bir baska dollun ciktigi, onu da ayirdiginiz zaman icinden bir baskasinin ciktigi ve birkac defa bunun tekrarlanmasinin ardindan en kucuk dolla ulasilan oyuncak
  • bizim dilimiz çok güzel döndüğünden türkçeye gayet rusça aslı ile geçmiştir, babuşka'nın babaanne, dyeduşka'nın dede anlamlarından yola çıkarak bunun da küçültme sıfatı eklenmiş anne demek olduğunu zannediyorum.

(bkz: matruşka)
  • yaratıcı ekibinde leslye headland, natasha lyonne, amy poehler'ın bulunduğu, ilk sezonu 8 bölüm olan, komedi türündeki yeni netflix dizisi. dizinin yayın tarihi 1 şubat. ayrıca natasha lyonne bir bölümün de yönetmenliğini yapmış.
  • çakma yarının kıyısında
  • (bkz: groundhog day) filmini seven bu diziyi de sevdi.
  • netflix' i açmamla karşıma çıkan, bu da neymiş diyerek izlemeye başladığım ve ilk sahnesiyle beni yakalayan hayırlı uğurlu olasıca yeni dizimiz. bana biraz 'midlife crisis' etrafında dönecekmiş gibi geldi.. ama içinde fantastik bir kurgusu olduğu için her türlü sürprizi beklemekteyim.
  • netflixin 01 şubat sürprizi. bu sene 36. doğumgünümü kutlayacak olmamsa tatlı bir tesadüf. hep aynı günü yaşamak klişe bir senaryo gibi görünse de oldukça sürükleyici bir kurgusu var. dahası esas kız gerçekten çok cool. adeta bir antikahraman. bir nefeste 5 bölüm izledim.
  • (bkz: psikanaliz)
  • erken uyumayı planlarken bu diziye takılıp kaldım.
    hoşuma gitti. hatta kahkaha attığım sahneler bile vardı. sanırım 8. bölümde durdurdum.

izlemeden önce hakkında hiç araştırma yapmamıştım. dizinin isminden dolayı kadını rus sanıp “bu mu rus bebeği?!” dedim ilk iki bölüm. kayıtlara geçebilir.
    edit: açıklamaya lüzum yok, matruşkanın ingilizcesinin “russian doll” olabileceğini tahmin edemedim. cehalet diyelim. matruşka ingilizcede ne, diye sorsalar; “hmm matrushka” derdim.

edit2: ayna metaforunu çok çok güzel kullanmışlar. üstünde düşününce aslında felsefi yönü ağır basan bir dizi olmuş.
  • cocukken okudugum bir kitap vardi. genc bir kiz dogum gununde takilip duruyordu. uyuyordu ve yine dogum gunune uyaniyordu. sonradan baska bir arkadasinin da ayni seyi yasadigini farkediyordu. daha hala diziyi izliyorum ama gidisata gore cok cok benziyorlar. kitabi bulursam ismini yazarim.

dizi fena degil bu arada.

edit: 11.yaş günü, yazar wendy mass.
hesabın var mı? giriş yap