• son zamanlarda izlediğim en dolu mini diziydi. çıtır çerez diyen olmuş hakkında; bana kalırsa epey dolu, hiç öyle çerezlik bir hali yok. bölümlerin kısa kısa olması konunun ağırlığını düşününce aslında bir çeşit şartmış diye düşünüyorum.

--- spoiler ---

bu gibi zaman döngüsü anlatan yapımlardaki bayıklık kesinlikle yok, ha bir de ders alma/verme tandansı üstüne kurulu değil bana göre russian doll. elbette bir şekilde karakterler ders alıyorlar her ölümün ardından, ama asıl olay derinlerde başa çıkamadıkları o şeyi idrak edip, onunla yüzleşmek. bu yüzdendir ki dizi, birbirini tanıyan nadia ve alan ile değil, iki ayrı evrende yalnızca birinin diğerini hatırladığı ve diğerini hayata tutundurduğu şekliyle bitiyor. fevkalade!

--- spoiler ---
  • hiç sıkılmadan, tek oturuşta yutulan dizi. oyunculuklar da, mekanlar da, konu da iyi.
  • bir oturuşta izlediğim 8 bölümlük lokum gibi bir netflix dizisi.
  • akılda kalıcı sahne ve diyaloglarıyla, ortalama 27 dakikadan 8 bölümle büyük bir başarı yakalamış netflix dizisi.
  • nadia ve alan aralarında bağ çok keyifli değil mi?
    alan biraz daha şaşkın derken -nadia beni hüzüne boğup şaşkın hareket ediyor.
    boşluktan çıtır çıtır izlediğim sevimli dizi.
    —güzel güzel anlamsızca öyle boş boş izlediğim ama sıkılmadığım yarım günlük dizi. saçları çok sevimli. düşünsene sürekli sigaraya para vermiyor zaten yine baştan başlayacak :)))
  • benzeri yapımları andırıp sıkacak diye korkutan ama hiç de öyle olmayan bir mini dizi. ancak diğer yorumlara katılmadan edemeyeceğim, nicky nichols ve nadia birbirlerine fazlasıyla benziyorlar.

diziyi duyduktan sonra sadece oyuncularına ve yaratıcılarına bakarak (aslında sadece ikisi yetti: (bkz: natasha lyonne) ve (bkz: amy poehler)) izlemeye karar verdim. yukarıda bahsettiğim benzerliğe rağmen pişman olmadım.

hehe sadece diziye nasıl başladığımı anlatan cümlemle mini bir dizinin senaryosundan uzun süren bu entariyi bitirmek istiyorum:

“amy poehler da varmış. natasha zaten gral. ben bu diziye yarın başlar cumaya gelmeden bitiririm.”

--- spoiler ---

ekleme: özellikle son iki bölümünü izlerken (alkolün etkisi de olabilir *) beni şekilden şekle sokan dizidir aynı zamanda. kendimi gerçekliğimi sorgularken buldum.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

bir günde bitti, yağ gibi aktı valla, çok sevdim.

natasha lyonne'un saçlarına bayıldım! bana yıllar sonra kıvırcık saçı sevdirip, saçlarımı yeniden uzattırabilecek bir güç haline dönüşebilir bu bayılma. hafif kambur halini sevemesem de, hipster'lığına kurban olduğum çok tatlıydı.

konusu ve finali de gayet güzeldi, emeklerine sağlık.

--- spoiler ---
  • bir oturuşta bitirilebilecek güzel bir dizi. ismi sizi yanıltmasın, russian doll = matruşka. başrolde olan orange is the new black'den tanıdığımız natasha lyonne aka. nicky nichols aynı zamanda dizi yapımcıları arasında yerini almıştır. gene orange'dan göze çarpan dascha polanco aka. dayanara diaz'da dizide rol almaktadır.
  • bir oturusta hic tuvalete kalkmadan yemek yemeden hic bisi yapmadan bitirilebiliyor.
  • bir günde bitirdiğim ve çok beğendiğim mini netflix dizisi. bölümler ortalama 25 dk olduğu için çok rahat, sıkmadan izleniyor. özellikle 3. bölümden sonrasını neredeyse yerimden hiç kalkmadan izledim, tavsiye edilir.
hesabın var mı? giriş yap