şükela:  tümü | bugün
  • abd'nin great lakes bölgesi ve çevresinde bulunan illinois, indiana, michigan, ohio ve pennsylvania eyaletleri, vakt-i zamaninda (ikinci sanayi devrimi sonrasi) otomobil, insaat, endüstriyel makina üretimi gibi sektörlerde fazlasiyla yogunlasmis ve ülkenin en çok demir-celik tüketen eyaletleri olmuslardir...

gel zaman git zaman "eski teknolojiler" denilen bu sektörlerin çökmeleriyle, bu bölgeye sembolik olarak demirin "pas"i anlamina gelecek sekilde rust belt yani "pas kusagi" adi verilmistir...
  • (bkz: sun belt)
  • a.k.a. manufacturing belt. 1960'lardaki serbest ticaret anlasmalari ardindan agir endustri urunlerinin uretiminin ucuncu dunya ulkelerine kaymasi ile birlikte, birlesik devletler'de uretim alanindaki is imkanlari iyice daralip servis sektorune kaydi ve fabrikalar birbiri ardina kapandi. bu sehirler gunumuzde bile guney eyaletlerine disari goc vermeye devam etmektedir.
  • bunun bir de literaturde biraz daha genisce ama asagi yukari ayni yeri ifade eden frost belt diye bir adi daha vardir ki, ulkenin kuzey-dogu bolgesini yani kabaca chicago-new york arasi bir bolgesini ifade eder ve ulke sanayisinin bir zamanlar odaklandigi, daha cok sanayii uretiminin yapildigi yeri ifade eder. sonradan ulkenin guneyinin daha liberallesmesi ve ekonominin de uretim sektorunden hizmet sektorune kaymasi gibi nedenlerle frost/rust belt'in onemi california, texas ve florida gibi sun belt olarak da adlandirilan guney yerlere kaymistir.

ozellikle carpici bir batis oykusu olarak (bkz: detroit)

ayrica bir baska belt olarak (bkz: bible belt)
  • konum olarak avantajından dolayı bir zamanlar yükselişe geçmiştir. nedeni 2.ds sonrası abd'nin avrupadaki üretim açığı kapatmak için burayı kullanmasıdır. 70'lerin sonunda avrupa toparlayınca çöküşe geçmiştir, neden abd'nin artik asya-pasifik eksenine yönelmesi ve güney amerikadaki potansiyeli görmesidir. sun belt artık yükselmelidir.
  • (bkz: rust in peace)