aynı isimdeki diğer başlıklar:
şükela:  tümü | bugün
 • call of duty modern warfare 2 oyununda, kalabalık bir grupla deathmatch yapıldığında kimin kimi vurduğu belli olmayan mini multiplayer bölümü yada haritası.
 • minecraft'ın 3 boyutlu versiyonuna benzeyen oyun.

  http://store.steampowered.com/app/252490/

  edit: şimdi düşününce minecraft zaten üç boyutlu ne demeye böyle yazdıysam. minecraft'ın güzel grafiklisi diyelim.
 • zaman kaybı bir oyun. ne kadar alpha'da olsa da oyunun çok da değişeceğini sanmıyorum, çünkü zaman kaybı üzerine kurulu bir oyun. loot yapıyorsun tamam, klasik, ama bu loot sürekli kendini tekrar ediyor, ve cidden bir şeyler yapmak çok uzun sürüyor... her 10 adımda 1 karşılaştığınız kulübe kalıntıları da ayrı deli ediyor adamı. daha oyun yeni çıktı ama mapi evlerle doldurmuşlar bile, girdiğim server da private server, officialları düşünemiyorum... map küçük, roleplay desen yok, elinde pompalıyla kanguru misali yaklaşıp, ne konuştuğu belli olmadan sizi suratınızdan vuran ruslarla kaynıyor oyun. build istiyorsanız minecraft gibi geniş ve sınırları çok ötede olan bir oyun var, survival istiyorsanız roleplay'i ile insana atmosferi yaşatan dayz gibi bir oyun var. bu oyunu oynamak için hiçbir neden yok... oynadıklarınızın hepsi de oynadığınız serverda kaldığı için o serverin kapanmasıyla ya da ordaki adminlerin beleşten kasmasıyla(böyle bir şey var mı bilmiyorum ama mantıken vardır) oyun zevkinizin içine de ediyor. single oynanır bu oyun en fazla, veya lan'dan coop falan... ben anlamıyorum abi, yanlış oyunu mu oynuyorum ben, millet neyini beğenmiş?! neyse, dayz gireyim ben..

  not = bakın lag ve bug olaylarından falan bahsetmedim bile, onlar ileride düzelebilecek olaylar çünkü...
 • deli gibi bağımlılık yapan mine craft ve dayz karışımı oyun.

  birlikte oynamak isteyen varsa biz kalabalık tayfa olarak oynuyoruz, bekleriz.*
 • hayatımda oynadığım en boktan oyunlardan biri. yapana da oynayana da bir şey demiyorum.*
 • multiplayer-survival-sandbox furyasında geliştirilmekte olan oyunlar arasından en çok ümit vaadeden distopya simülasyonu. oyunda şu haliyle ciddi anlamda keyif kaçırıcı hatalar var (ki early access olmasının sebebi de bu).
  bu nedenle hatalardan ve eksikliklerden mutsuz olacak oyuncuların, şu aşamada hiç bulaşmaması gerekiyor. oyun tam olarak çıktığında çok daha keyifli ve kaliteli olacak; şu anda yaşayacağınız bir hayal kırıklığı sizi gelecekte muhteşem bir deneyimden edebilir. o nedenle bu oyunu sadece a) merakınıza çok yenik düştüyseniz ve geliştirici ekibe erkenden para sağlamak istiyorsanız b) canınız inanılmaz sıkıldıysa ve oynayacak hiç oyun bulamadıysanız c) oyun sektörüne yakından ilgiliyseniz ve bir oyunun geliştirilme aşamasını gözlemleyerek/feedback vererek deneyimlemek istiyorsanız almanız yerinde olur.
 • bolt action rifle bulmak için götümü yırttığım oyun. bulabildiğim tek tüfek ise pompalı. evimde üşüyorum sözlük, yağmacılar geliyor. evden çıkamaz oldum. yemek bitince ne yapacam hiç bilmiyorum.
 • bu gün dayanamayıp kendi serverimi açtığım oyun. oh be kafam rahat artık çoluk çocuğu anında banlarım.
 • çıplaklar klanı kurduğum ve ateş yakarak mutlu olduğum oyun.

  bölüm yok , level yok, class yok kafam rahat.
 • bu aralar moda olan, ve oyuna faydadan çok zarar getirdiğine inandığım early access tercihi ile dahil olabildiğimiz 20 dolarlık bir steam oyunu rust. minecraft ve dayz hibriti dersek yalan söylemiş olmayız sanırım. ancak iki oyunun da güzel yanlarından parçalar mix'leyen rust'ı, ne tam olarak dayz gibi atmosfer, ne de tam olarak minecraft gibi build&craft oyunu olmadığı için oynanması gereksiz ilan edenler, fena halde yanılıyorlar. bir özelliğin bir oyunda hiç bulunmayıp başka bir özelliğin oyunda acayip güçlü olması, o oyunu bu özelliklerin ikisinden de yeterli seviyede barındıran bir oyundan daha "oynanası" yapmaz. bir yarış simülasyonunun inanılmaz gerçekçi bir oynanışa ve acayip araçlara sahip olmasının, araçları kazandıgınız paralarla modifiye edebildiğiniz ortalama grafikli open world bir yarış oyunundan daha iyi yapmayacağı gibi. şöyle ki dayz'de atmosfer olabilir, minecraftta craft&build'ın allahı olabilir, ancak rust'ta her ikisinden de "yeterli seviyede" olması, benim için rust'ı iki oyundan da kat be kat daha oynanası yapıyor. ıki oyunda early access alpha olmasına rağmen, rust içerik olarak dayz'nin çok ötesinde. dayz'de en kral silahı, en kral armoru giyip bir saat hiçbirşey yapmadan dolaştığımı biliyorum. rust'ta geçirilen 15 dakikanın ardından mikrofondan "bi rahat bırakın amminiyiium" diye bağırdığımı da biliyorum.

  nasıl bir oyun peki rust? neden steam'ın en çok satanlar listesinde aylarca 1. sırada kaldı?

  rust, etrafta bulunan odun, taş, metal gibi ve git gide derinleşen kaynakları elimizdeki bir takım aletlerle toplayıp bunları içinde yaşayabileceğimiz yapılara çevirdiğimiz bir fps oyunu. alpha olmasına rağmen craft menüsünün oldukça detaylı olduğunu söylemeliyim. odun toplayıp ateş yakabilir, kendi yaptığınız avcı yayıyla demin avladığınız hayvanın etlerini bu ateşte pişirebilir, veya imparatorluğunuzun kalesi olacak ilk yapının temelini, haritanın istediğiniz yerine atabilirsiniz. radyasyonlu hayvanlardan düşen "research kit"'ler ile, craft menünüzde olmayan ürünlerin nasıl craft edilebileceğini öğrenebilirsiniz.

  parti sisteminin olmayışı, oyundaki herkesin kendi başına, ve herkesten damage alabiliyor oluşu hertürlü şerefsizliğe maal verdiğinden heran tetikte olmalısınız. yapılarınıza yerleştirdiğiniz kapılara basit bir pın kodu belirleyerek dostlarınızı içeri alabilir, düşmanlarınızı kapıların dayanıklılığı izin verdiği müddetçe dışarda tutabilirsiniz. base'inizi taktiksel açıdan öyle bir yere koymalısınız ki, hem sağlam bir görüş açınız olmalı, hemde verimli topraklara 1-2 dakikalık yürüme mesafesinde olmalısınız...

  eğer serverınız izin veriyorsa, belirli zaman aralıklarıyla yukarıdan geçen bir kargo uçağının adaya 2 adet paket bırakmasıyla gerçekleşen "air-drop" adı verilen hunger games'den fırlama olaya şahit olabilirsiniz.

  oyuna yeni başlamış oyunculara yardım ederek, kendi base'inizin yanına ev kurmaları için onları ikna edip, kaynak takviyesi yaparak, kendi woodbury'inizi kurup, governor edasıyla düşmanlara dehşet saçabilirsiniz.

  ayrıca, oyunda geçirdiğim o kadar saatten sonra buraya inanılmaz büyük bir laf ediyorum şimdi:
  rust, ultima online'dan sonra oynadığım en keyifli mmo, ve inanın, çok mmo oynadım. dediğim şudur ki bir anlık gazla yazmıyorum. ultima online'dan hasret kaldığımız o "noob"luk hissiyatı, heran herşeyin olabileceği, kimseye güvenmemeniz gerektiği, yardımlaşmanın, kolonileşmenin verdiği inanılmaz haz, bu oyunda fazlasıyla mevcut arkadaşlar. hatta chat ekranına yazdığım bu düşünceme, oyun içersindeki bir çok oyuncu "5 dakika önce aynı şeyi düşünüyordum" gibi ibarelerle katılmaktan kendilerini alamadılar.

  her zaman ki gibi, oyuna girmeden önce yapılması gereken hayati bir kaç adımdan da bahsedeyim:

  öncelikle steamapps klasörümüzün içindeki rust klasörüne cfg adlı bir klasör oluşturuyoruz. bu klasörün içine bir adet client.cfg dosyası yaratıyoruz (uzantısı cfg olacak). dosyamızın içine:

  grass.on false
  grass.forceredraw false
  grass.displacement false
  grass.disp_trail_seconds 10
  grass.shadowcast false
  grass.shadowreceive false
  input.mousespeed 5
  input.flipy false
  input.bind left a none
  input.bind right d none
  input.bind up w none
  input.bind down s none
  input.bind jump space none
  input.bind duck leftcontrol none
  input.bind sprint leftshift none
  input.bind fire mouse0 none
  input.bind altfire mouse1 none
  input.bind reload r none
  input.bind use e none
  input.bind ınventory tab none
  input.bind flashlight f none
  input.bind laser g none
  input.bind voice leftalt none
  input.bind chat return t
  render.level 1
  render.frames -1
  render.vsync false
  sound.music 0.4
  sound.volume 1
  gfx.ssaa true
  gfx.bloom true
  gfx.grain true
  gfx.ssao true
  gfx.tonemap true
  water.level -1
  water.reflection false
  footsteps.quality 2

  satırlarını yerleştiriyoruz. bu satırlardan input ile başlayanlar tuş konfigürasyonumuza karşılık geliyor ve makine değiştirdiğimizde tekrar tekrar girmemek için, ya da olası bir versiyon değişikliğinde sıfırlanmaması için command line satırı olarak girmiş oluyoruz. bunun sonucunda artık oyunun açılıştaki setup menüsünün tuş kombinasyonları üzerinde bir etkisi kalmıyor. yani orjinal menüde voice chat v olsa bile bizim client.cfg dosyamızda alt ise, oyun içerisinde alt'a basarak voice chat yapıyoruz.

  devam edecek olursak en tepede yer alan grass'la başlayan satırlar, olayın hayati kısmi. şöyle ki, oyun içersinde grass'ları kapatarak hem toplamamız gereken kaynakları metrelerce öteden görebilme imkanı sağlıyoruz, hemde performansda gözle görülür bir fps artışı elde ediyoruz.

  artık oyuna girip, çocukluğunuzda günlerce uyumadan oynadığınız o oyunlardan birine merhaba diyebilirsiniz. 25 yaşında işinde gücünde herifim, oyuna girip geyik avlamak istiyorum şu anda.