şükela:  tümü | bugün
 • demokrat parti iktidarının son döneminin genelkurmay başkanı. kimkimdir gen tr'den öğrendiğimize göre tam adı mustafa rüştü erdelhun imiş.

  adnan menderes iktidarı ile fazla sıkı fıkı olmasından dolayı 27 mayıs darbesi ile onun da başında bir kabak patlamış ve görevinden alınmıştır. anlatıldığına göre teğmenler dahi kendisine saygısızca muamele etmiş ve zillete mahkum edilmiştir.

  türk siyasi hayatında ise rüştü erdelhun sendromu denilebilecek bir sendromdan bahsedilse gerektir. özellikle son dönemde bazı ulusal solcu, kuvayı milliyeci olduklarını iddia eden kalemler aba altından sopa gösterircesine hilmi özkök paşa'ya rüştü erdelhun'u hatırlatmaktadırlar. yani akp iktidarına gereken muameleyi çekmez ise sonunun rüştü erdelhun gibi olacağını ima etmektedirler. oysa ki demokrat paşamız akp iktidarının dizgininin postal değil, halk iradesi ve sivil toplum olacağı bilincinden hareketle bunlara pirim vermemekte ve tam bir demokrat paşa profili vermektedir.
 • resmi davetlerde adnan menderes'in paltosunu tuttuğu için halk arasında "paltocu paşa" diye anılır olmuş idi.
 • orgeneral erdelhun; 1894 yılında edirne'de doğdu. 1914 yılında topçu asteğmen rütbesi ile harp okulu'nu bitirdi. topçu birliklerinde batarya takım komutanlığı ve yaverlik görevlerinde bulundu. izmir silah komisyonu'nda görevli iken 2 nisan 1921 tarihinde anadolu'ya geçerek milli ordu'ya iltihak etti. 1923 yılında girdiği harp akademisi'ni 1926 yılında bitirerek kurmay oldu. 1945 yılına kadar çeşitli karargah ve birlikler ile tokyo, roma ve londra ataşelikleri'nde görev yaptı. 1945 yılında tuğgeneral , 1947 yılında tümgeneral, 1952 yılında korgenral ve 1956 yılında orgeneralliğe yükseldi. tuğgeneral rütbesi ile 15 nci tugay komutanlığı ve genelkurmay eğitim yarbaşkanlığı, tümgeneral rütbesi ile genelkurmay eğitim daire başkanlığı, 6 ncı ve 51 nci tümen komutanlığı, msb iistanbul tetkik kurulu üyeliği, korgeneral rütbesi ile tokyo irtibat heyeti başkanlığı, 18 nci kolordu komutanlığı ve genelkurmay ii nci başkanlığı görevlerinde bulundu. orgeneral rütbesinde 2 nci ordu komutanı iken, 1 ağustos 1958 tarihinde kara kuvvetleri komutanlığı'na atandı. 23 ağustos 1958 tarihinde atandığı genelkurmay başkanlığı görevinden 3 haziran 1960 tarihinde emekliye sevk edildi.

  ingilizce, fransızca ve japonca bilir. evlidir.

  1 nci dünya ve kurtuluş savaşları'na katıldı.

  9 kasım 1983 tarihinde vefat etti. ankara cebeci asri mezarlığı'nda toprağa verildi.

  kaynak: www.tsk.mil.tr
 • yalçın küçük 'ün; amerikalı çavuşa bile selam durduğu için teğmenler dahi takmazdı dediği eski genelkurmay başkanı.
 • hearts of iron 2 armageddon da turkiye yi alip; 10. yilda tank ordusu kurunca istisnasiz basina gecirdigim adamdi. koskoca ispanya yi barcelona dan girip dogudan batiya 2 ayda gecip deportivo dan "am at coast" mesaji gondermisti ulaklarla. sonradan nasil bu kadar pasifize olmus anlamadim..
 • darbe ile ilgili görüşleri zaman gazetesi'nde anı defterinden derlenerek yayınlanmaya başlamış.

  http://www.zaman.com.tr/…kirdi#.t8h2hbazql4.twitter
 • (bkz: #29185729)
 • cumhuriyet tarihinin en şerefli genelkurmay başkanıdır. darbeciler 27 mayıs sabahı kendisine hareketin başına geçmesini teklif etmiş ama kendisi bunu her zaman darbeye karşı olduğu ve hükümete bağlı olduğu için "hayatım pahasına bu döneklik kabil olmaz" diyerek reddetmiştir.

  anılarında yazdığı bu olayın gerçek olduğu darbecilerin rüştü erdelhun'dan yüz bulamayınca izmir'de yatağında uyuyan eski kara kuvvetleri komutanını apar topar getirip darbenin başına geçirmelerinden bellidir. cemal gürsel denilen adamın ikinci tercih olduğu çok açıktır, hem emeklidir hem de son rütbesi rüştü erdelhun'dan düşüktür.

  yani bu adam o gün bu teklifi kabul etse tarihe idamla yargılanmış genelkurmay başkanı olarak değil cumhurbaşkanı olarak geçecekti. ama o kadar büyük bir adammış ki hükümete ve halkına sadık kalmış. tarih kendisini böyle anacak artık. ruhu şad olsun.
 • ingiliz ordusunun fotoğrafını yere yatarak çekmiş ( ingilizler çok alay etmişler ) zamanın akis gazetesi bu konuyla ilgili karikatür yayınlamış.
  kendinden düşük rütbeli amerikalı subayın şapkasını taşımış.
  amerikalı bir çavuşun ve dönemin başbakanı adnan menderes in paltolarını tutması ile paltocu paşa denmiş.
  küçük hesapların adamıydı
  erdelhun, yurt dışından izinsiz getirdiği bir teybi gümrükten geçirmek için çanta gibi elinde taşıması gibi küçük hesapların adamıydı.
  bunlar hakkındaki bilgiler veya iddialar.ailesi romanya da doğmuş kendisi edirne de. kendisi hemşehrim oluyor ama utandım bu adamdan.
6 entry daha

hesabın var mı? giriş yap