şükela:  tümü | bugün
 • demokrat parti iktidarının son döneminin genelkurmay başkanı. kimkimdir gen tr'den öğrendiğimize göre tam adı mustafa rüştü erdelhun imiş.

  adnan menderes iktidarı ile fazla sıkı fıkı olmasından dolayı 27 mayıs darbesi ile onun da başında bir kabak patlamış ve görevinden alınmıştır. anlatıldığına göre teğmenler dahi kendisine saygısızca muamele etmiş ve zillete mahkum edilmiştir.

  türk siyasi hayatında ise rüştü erdelhun sendromu denilebilecek bir sendromdan bahsedilse gerektir. özellikle son dönemde bazı ulusal solcu, kuvayı milliyeci olduklarını iddia eden kalemler aba altından sopa gösterircesine hilmi özkök paşa'ya rüştü erdelhun'u hatırlatmaktadırlar. yani akp iktidarına gereken muameleyi çekmez ise sonunun rüştü erdelhun gibi olacağını ima etmektedirler. oysa ki demokrat paşamız akp iktidarının dizgininin postal değil, halk iradesi ve sivil toplum olacağı bilincinden hareketle bunlara pirim vermemekte ve tam bir demokrat paşa profili vermektedir.
 • resmi davetlerde adnan menderes'in paltosunu tuttuğu için halk arasında "paltocu paşa" diye anılır olmuş idi.
 • 27 mayıs darbesinden sonra yassıada'dan hakkında idam kararı çıkan genelkurmay başkanı. milli birlik komitesi bu cezayı hapse çevirmiştir..
 • orgeneral erdelhun; 1894 yılında edirne'de doğdu. 1914 yılında topçu asteğmen rütbesi ile harp okulu'nu bitirdi. topçu birliklerinde batarya takım komutanlığı ve yaverlik görevlerinde bulundu. izmir silah komisyonu'nda görevli iken 2 nisan 1921 tarihinde anadolu'ya geçerek milli ordu'ya iltihak etti. 1923 yılında girdiği harp akademisi'ni 1926 yılında bitirerek kurmay oldu. 1945 yılına kadar çeşitli karargah ve birlikler ile tokyo, roma ve londra ataşelikleri'nde görev yaptı. 1945 yılında tuğgeneral , 1947 yılında tümgeneral, 1952 yılında korgenral ve 1956 yılında orgeneralliğe yükseldi. tuğgeneral rütbesi ile 15 nci tugay komutanlığı ve genelkurmay eğitim yarbaşkanlığı, tümgeneral rütbesi ile genelkurmay eğitim daire başkanlığı, 6 ncı ve 51 nci tümen komutanlığı, msb iistanbul tetkik kurulu üyeliği, korgeneral rütbesi ile tokyo irtibat heyeti başkanlığı, 18 nci kolordu komutanlığı ve genelkurmay ii nci başkanlığı görevlerinde bulundu. orgeneral rütbesinde 2 nci ordu komutanı iken, 1 ağustos 1958 tarihinde kara kuvvetleri komutanlığı'na atandı. 23 ağustos 1958 tarihinde atandığı genelkurmay başkanlığı görevinden 3 haziran 1960 tarihinde emekliye sevk edildi.

  ingilizce, fransızca ve japonca bilir. evlidir.

  1 nci dünya ve kurtuluş savaşları'na katıldı.

  9 kasım 1983 tarihinde vefat etti. ankara cebeci asri mezarlığı'nda toprağa verildi.

  kaynak: www.tsk.mil.tr
 • yalçın küçük 'ün; amerikalı çavuşa bile selam durduğu için teğmenler dahi takmazdı dediği eski genelkurmay başkanı.
 • hearts of iron 2 armageddon da turkiye yi alip; 10. yilda tank ordusu kurunca istisnasiz basina gecirdigim adamdi. koskoca ispanya yi barcelona dan girip dogudan batiya 2 ayda gecip deportivo dan "am at coast" mesaji gondermisti ulaklarla. sonradan nasil bu kadar pasifize olmus anlamadim..
 • darbe ile ilgili görüşleri zaman gazetesi'nde anı defterinden derlenerek yayınlanmaya başlamış.

  http://www.zaman.com.tr/…kirdi#.t8h2hbazql4.twitter
 • darbeye yol vermediği, cuntaya destek vermediği için 27 mayıs cuntacıları tarafından tutuklanan genelkurmay başkanı.
  şimdinin silivri sevdalıları pek sevmez erdelhun'u.
 • (bkz: #29185729)