şükela:  tümü | bugün
  • - merhaba sigortalarınıza bakabilir miyim ?
    - tabi buyrun,siz yeni kiracı olmalısınız. hayrola sizin de mi sigortalarınız attı ?
    - sigortalarım atmadı,ama birazdan atabilir..ben elektrik idaresinden geliyorum..elektriğiniz kaçak..
    - ama ben öğrenciyim,kiradayım. teknik malumatım yoktur. elektriklerimiz nolacak
    - heh heh..ev sahibiniz vereceği paraya bağlı.niheh.aslında zabıt tutardım ama tutmuyorum bak.sen iyi bir gence benziyorsun.
    - oldu peki..
  • yok almam yan cebime koy
  • aristo mantığı ile yaklaşılırsa para anlamına gelmeyen kavram...
    -öğrencinin parası alınmaz...
    -öğrenciden rüşvet alınır...
    sonuç : para rüşvet değildir...
  • oxford gibi bir kuruluşa bile girmiş ahlaksızlık, çıkarcılık. 500 000$ a öğrenci kabul etmişler okula. hatta ayrıntı isteyenler için:

http://www.ntvmsnbc.com/news/142585.asp
  • tapu dairelerinde gecerli bir para birimi..*
  • (bkz: hediye)
  • alanin da satanin da memnun olmasi sebebi ile onune gecilmesi cok zor olan hadise.
  • ozellikle gumruklerde onsuz iş yapılmayan tarifesi bile çıkartılmış ,bazı memurların ihya olmasını saglayan haksız kazanç sistemi
    (bkz: köşeyi dönmek)
  • ozellikle polislere gecen para birimi..
    -cezaniz hodorohodorhodor beyfendi. cezanizi pesin mi sonradan mi odeyeceksiniz?
    -abi ogrenci adamiz pesin olursa ne kadar?
    -e artik bi yemegini yeriz o zaman.
    -eyvallah abi 10 kagit yeter mi?
    -fazla bile genc ne demek.
    -o zaman 5 kagit bozuk var mi abi ya?
    -var tabi al buyur hadi hayirli aksamlar
    -sana da abi saol ya.
    -ne demek genc sen saol yemek icin.
    -estafurullah.
    ...
    (bkz: rusvet teklif etme yontemleri)
  • devlet kapisina isi dusmus talihsiz vatandaslardan alinan; tarh, tahakkuk, teblig ve tahsil asamalarinin tamaminin da ayni memur tarafindan ve bir kere de gerceklestirildigi dolayli vergidir. isinizin hemen gorulmesi, vergilendirmede zaman israfindan kacinilmasi, vergi odemesinde "kuyruk ya da sira" beklenmemesi gibi olumlu yanlari olan bir vergilendirmedir. ayrica memurun psikolojik kosullari, mukellefin olanaklari ve yapilacak isin onemine gore matrah esnekligi olmasindan dolayi pazarliga acik tek vergi turudur. "imali tebligat gizli tahsilat" en onemli ilkesidir. tek olmusuz yani diger vergi mukellefiyetlerinde oldugu gibi "kaza"ya birakma sansinizin olmamasidir. dolayisiyla islem aninda odemediginiz rusvetlerinizi biriktirerek daha sonradan odemenizi saglayacak "vergi affi" olanagi tanimaz. kamu kurumunda yaptirmak istediginiz islem, rusvet verginizi yatirmadiginiz andan itibaren muhatap devlet memuru'nun yuksek nazarinda keenlemyekun'dur(yok hukmundedir.) sozkonusu yaptirimin hukuk dilindeki karsiligi "yokluk"tur. gunluk hayatinizdaki neticesi "bokluk"tur.