şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sayısı azımsanmayacak derecede çok olan hukukçudur. insanların adalet aramak için gittikleri adalet saraylarında adalet artık eser miktarda bile bulunamaz hale gelmeye başlıyor. avukatlar, hakimler, savcılar bu çarkın içinde avukatlar icra dairesinde verdikleri rüşveti masraf parasının üstünü almıyoruz bu rüşvet değil ki yea diye diyerek savunuyorlar. savcılar, hakimler aracılarıyla karanlık işler çeviriyor. tüm bunlara para gelsin de nasıl ve nerden gelirse gelsin felsefesiyle yaşayan devlet memurlarımız da eklenince ortaya çok boktan bir tablo çıkıyor. fakültede hepsi adalet savaşçısı pozu kesiyordu ne ara böyle oldular onu da bilmiyorum.
 • bilirkişilik konusunda da acayip işler dönüyor adliye saraylarında.
  bakıyorsun binlerce dosyaya aynı isimler gitmiş.
  tesadüf olma ihtimali var mı ?
 • icra dairelerinde, kamu kurumlarında, polis merkezlerinde rüşvetin yaygınlaşmasında ve bu kirli parayı alanlar tarafından meşru bir kazanç gibi görülmesinde avukatların günahı çoktur. görünüşte sebebi biraz kendilerine ait olmayan bir parayı harcayıp işleri hızlandırmak ve sonuç almak istemeleri; biraz da staj dönemi ile birlikte bu tezgahın üstüne doğmuş olmalarıdır.

  gerçek sebebi ise türk milletinin ahlaksız yüzüne dahil olan her kesiminde rüşvetin normal görülmesidir. müvekkil rüşvet verilerek halledilecek işin başarısız olmasını istemez, rüşvetle iş yaptıran vekile bu sebeple hesap sormaz, hatta bu sebeple batan iş için avukatını suçlar. dahası kamu görevlisine iş ortağı gibi bakar.

  karşısında en küçük kademeli memur bile oturduğu koltuğun imkanlarını şahsi menfaatlerine tahsis eder. böyle olduğu için de balık baştan kokar, koltuk büyüdükçe vurgun da büyür. bu kafayla bu memlekette rüşvet ve yolsuzluk bitmek bilmez.

  özetle bu, birden fazla tarafı olan, bu tarafların hepsini mutlu eden, diğer herkesi mağdur eden bir çarktır.

  şimdi ya güçlü ve dürüst insan olur, dürüst insanlarla birleşip bu çarka çomak sokarsın ya da bu düzenin kapısında boş yere ağlamazsın. her iki durumda da millet olarak işin zor, allah kolaylık versin.