şükela:  tümü | bugün
 • hürriyet yazarı şükrü kızılot'un gündeme getirdiği vergi, araştırmalara göre böyle bir beyanda bulunan olmadığından tahsil edilen bir vergi meblağı yokmuş.. neden böyle bir vergi icad edildiğini anlamak güç ama ileride duruma uygun birşeyler olursa en azından vergisini bari elden kaçırmayalım anlayışı mevcut galiba.

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…4&tarih=2006-01-01
 • devlet, bürokratlarını kişisel kurumlar olarak tanıyacak. tüzel kişiliğin beden bulmuş hali gibi olacak ibneler. hepsinin masasında da birer vergi levhası. isteyen rüşvet tarifesi yapıp asabilir uygun bir yere. birden fazla işlemde "işlem grubu indirimi" de olabilir. böylesine büyük bir kayıt dışı ekonomi de hazineye kazandırılır.
 • hükümetin az da olsa hem kendini hem de ekonomiyi canlandırması adına alması gereken vergidir. özellikle son zamanlarda limondan bile ötv alan bu hükümet bunu yapmalıdır. otomobillerdeki ötv oranlarına falan değinmiyorum bile.

  reza zarrab new york'ta her şeyi ortaya dökerken, sadece ambargonun delindiğini, rüşvet verildiğini ortaya çıkarmıyor. aynı zamanda elde edilen bir gelirin olduğunu dolayısıyla vergiden kaçırılan bi kazancın var olduğu da apaçık ortaya çıkıyor. 1400 lira asgari ücret alan işçinin vergisini daha eline geçmeden kesip alan devlet baba bu paralara eminim ki sessiz kalmaz(!)

  `193 sayılı gelir vergisi kanunu’nun 1. maddesinde hangi gelirlerin ne koşullarda vergilendirileceği şöyle açıklanıyor: “gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisi ne tabidir”. gelir ise “bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safı tutarıdır”.`

  yani herhangi bir gerçek kişinin elde ettiği gelir de gelir vergisine tabiidir. peki yasal olmayan bir faaliyet, yasal yollarla vergilendirebilinir mi ? cevap; `213 sayılı vergi usul kanunu. bu kanunun 9 /2 fıkrasında “vergiyi doğuran olayın kanunlarla yasak edilmiş bulunması vergi mükellefiyeti ve vergi sorumluluğunu kaldırmaz”`

  yani fiilin yasak olması vergi alınmayacağı anlamına gelmiyor. yani rüşvet suçunun cezası olarak hapis cezasının yanında bu paralara el konulmalı hem de vergisi alınmalıdır. şimdi gelelim henüz daha görünen kısmı olan rüşvet bedellerinden kabaca vergi hesaplamaya;

  bir yıl içinde elde edilen gelir eğer 70.000 tl'den fazlaysa üst sınır zaten bu, yüzde 35 oranında vergilendirilmesi gerekiyor. eski bakanın aldığı en az rüşvet bile bu üst sınırın üstünde.

  ortaya çıkan 47 milyon euro'luk rüşvetin yüzde 35 oranında vergilendirilirse 16,5 milyon euro yani 77 milyon liralık bir vergisi ortaya çıkıyor. peki bu para neye denk geliyor hemen onları da yazalım;

  bu miktar 2018 merkezi yönetim bütçesi'nin yüzde 10'una denk geliyor. 54 bin asgari ücrete denk geliyor. `2018 bütçe açığının neredeyse tamamına denk geliyor`.

  alın size kaynak alın size para. hadi madem bu millete hizmetkar olmaya geldiniz buyrun yapın bunu.