şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tutulacak taraf, tarafsızlıktır. taraftar değiliz ki birini seçelim türkiye böyle bir durumda kesinlikle savaşa dahil olmamalıdır.

  edit:
  biraz açıklama yapma ihtiyacı duydum öncelikle kendi düşüncem böyle bir 3. dünya savaşının çıkmayacağı yönünde çünkü savaş nükleer savaşa dönerse tüm dünya açısından facia olur rusya ve amerikanın şuan hiroşima ve nagazakiye atılan bombalardan çok daha güçlü çok fazla sayıda nükleer başlığı var. bunu kolay kolay göze alabileceklerini düşünmüyorum. daha mümkün olan savaş suriye üzerinde gerçekleşen olası bir amerika rusya savaşı olur ve muhtemelen rusya kaybeder çünkü amerika eşliğindeki koalisyonun hem askeri hem ekonomik üstünlüğü var çin suriye konusunda hala sessiz. yaptıkları açıklamalar var ama çok etkili bir biçimde savaşacaklarını düşünmüyorum. bu durumda rusya sıcak temastan kaçınacaktır. şimdi bizim suriye savaşına rusya yanında girme olasılığımız yok gibi incirlikte amerikan üssü, ekonomik ambargo riski, memlekette siyasette bu kadar amerikancı varken buna kalkışacaklarını düşünmüyorum. 1. dünya savaşındaki savaşa girip almanya mağlup olunca kaybeden osmanlıya benzer durumumuz. amerika yanında girmek demek rusya iran cephesiyle aramızın iyice bozulması ve amerikan emperyalizmine mahkum olmamız demektir. esadın kaybetmesiyle pyd gücünü arttırmaya çalışacaktır. iki ucu boklu değnek. şuan meydana gelecek savaşta bize amerika veya rusyanın saldırmasını gerektirecek bir durum yok. iki taraf da bizi kaybetmek istemez. ama uzun vadede amerika türkiyeyi yanlız bırakıp parçalamaya çalışabilir o başka konu. bence şuan türkiye suriyede arabulucu rolü üstlenmeye çalışabilir, bölgedeki türkmen grupları koruyabilir, bölgeyi stabil halde tutmaya çalışabilir, olası bir türkiye aleyhine duruma hazırlık yapabilir. şuan ilginç bir şekilde hükümet bir açıklama yapmadı ben amerika yanında yer alacaklar diye korkuyorum. tarafsız kalmaya çalışmalarını diliyorum.
 • osmanlı'yı yüz yıl sonrasından eleştirmek kolaydı yanlış tarafı seçti diye. bakalım doğru tarafı seçmek sanıldığı kadar kolay mıymış?
 • her koşulda siki tutacak olduğumuz aşikar.
 • şüphesiz ki allah'ın yer yüzündeki temsilcisi olan abd'yi destekleyeceğim.
 • rusya’yı tutarım
  peki rusya melek midir? asla.
  bir çerkes olarak ben bile rusya diyorsam, siz dünyanın içinde bulunduğu durumun vahametini anlayın zaten.

  neden amerika’yı seçmemeli?

  merak etme okuyacakların söylenebilecek onca şeyin sadece yüzde 10’u olacak.

  en güncel olan ile başlayalım, amerika ve dostları sırf rusya yanlısı biri iktidara geldi diye, ukrayna’nın secilmis liderini illegal şekilde indirdi. (ülke hala kaos içersinde)

  güney ve orta amerikada son 30-40 senede karışıklık çıkarmadıkları ülke kalmadı, en son kirli elleri honduras’taydı.

  asya kıtası desen, endonezya da şimdiki ukrayna’ya benzer bir durum oldu aslında..
  sırf amerika karşıtları iktidara geldi diye bu büyük ada ülkesinde organize ettikleri o dehşet verici kanlı darbe zaten asla unutulmamalıdır! (bkz: the act of killing)

  gene asya’dan devam edelim, mesela çin halk cumhuriyetinin gözüne parmak sokarcasına hemen kıyılarında aslında çine ait olan taiwan’dan uyduruk bir ülke yarattılar, senelerdir de utanmadan ısrarla silahlandırıyorlar.

  kendi bölgemize dönecek olursak,
  şuanki libya kaosu, saddam’ın ırağı, pahlavi iranı ve daha nice örnekler..

  bu jonny’ler dünyanın heryerinde kullanıp kullanıp attıkları ülkeler ile hitler almanyasından sonra yeryüzündeki en büyük günahları işlemiş ülke konumuna düşmüşlerdir.

  ve malesef dizginlenecek gibi de durmuyorlar, aksine iştahları bir türlü kesilmiyor.

  ülkeleri önce çapsız kukla liderlere musallat ederler, sonra yerlerine de sözde devrimle tamamen zıt görüşteki kendi yeni kuklalarını yerleştirirler..

  bu kuklalar tabi bazen söz dinlemez, saddam yada hümeyni gibi..
  yada afganistanda sovyetlere karşı destekledikleri bin laden gibi..
  ozaman da kendi yarattıkları bu düşmanın peşine düşerler..

  özetle, bir çerkes bile abd mi rusya mı sorusuna rusya diyorsa, siz bu sese kulak verin!
 • yukarıda bir arkadaş yazmış. o savaşta biz ancak siki tutarız. o da kendimizinki olmaz. asıl problem de bu.
 • san marino
 • ben hep 50 tl lik tuttuğum için çok da umrumda olmayan durum.
 • tutulacak karaf okudum, hahhah, dedim neden millet savaşırken biz karaf tutuyoruz, şarap mı içiyoruz, hahhah...
  çok komik amına koduklarım.
  demin yine bi başlıkta denk geldim, olum şu sözlükte bir daha bilmemne okuduğum başlık hahhah temalı entry görürsem yemin ediyorum kaparım bu sözlüğü bak. ben danzuk.
 • coca cola, ariel matik ve danone tarafını tutmak daha mantıklı.