şükela:  tümü | bugün
 • rus futbol piramidinin ikinci basamağında yer alan yani seviye ikinci lige tekabül eden, rusya premier ligi'nin ardından gelen, dinamo moskova'nın da yer aldığı 2016/17 sezonu bugün başlayan lig.

  kış arasının, iki sezon arasından daha uzun sürdüğü bir organizasyondur. kış aylarında 3 ay kadar maç yapılmaz, buna karşılık sezon bittikten 2 ay kadar sonra yeni sezon başlar. bu anlamda biraz bölük pörçük oynandığı da söylenebilir. yakın zamanda masrafları azaltmak ve dolayısıyla kulüplerin belini doğrultabilmesini sağlamak için bölgesel bir sisteme geçilmesi düşünülüyor ama bununla ilgili hala ciddiye alınacak sağlam bir plan yapılmadı bildiğim kadarıyla. formatı şu an için şöyle,

  * 20 takım var. klasik lig usülü, 38 maç.

  * ilk 2 direkt rusya premier ligi'ne yükseliyor.

  * son 5 direkt düşüyor.

  * üçüncü sırayı alan takım rpl'nin on dördüncüsüyle; dördüncü bitiren de on üçüncüsüyle baraj maçlarına çıkıyor. buna göre rpl'ye bir sezonda dört takım yükselebileceği gibi, bu sayı iki de olabiliyor.

  * normalde, üçüncü ligdeki 5 grubun şampiyonları, bu ligden düşenlerin yerine geliyor ama bu lig pek normal olmadığı için her sene bir abukluk çıkıyor. bu sezon mesela, alt lig grubunu lider bitiren bir takım* maddi sebeplerden ötürü bu lig için lisans alamadı, normalde düşmesi gereken yenisey krasnoyarsk böylelikle ligde kalmış oldu. volga nijni novgorod dükkanı komple kapatıp gitti vesaire.

  ha unutmadan, sanırım bu ligin en fantastik özelliği takımların 4 oyuncu değişikliği hakkının bulunması. bu açıdan, fm'de oynamak son derece keyifli oluyor. amerikan futbolu takımı gibi 50 tane adamı yığıp döndüre döndüre oynuyorsun takımın az buçuk parası varsa, mis.

  neyse. öyle işte. egzotik, uzaktan bakınca sempatik görünen bir lig. hasbelkader maçları falan izlerseniz kör olursunuz ama muhtemelen. hayır defansif futboldan değil. direkt top oynamayı bilmiyor çoğu takım. statlar falan efsane (!). yine de çok seviyorum ben. sibirya'dan, pasifik'ten takımlar var yahu. eğlenceli.
 • (bkz: clusterfuck)

  2017/18 sezonu geçtiğimiz günlerde sona eren ve normal şartlarda 20 takımla oynanan fakat bu gidişle önümüzdeki sezon için formatında değişiklik yapmak zorunda kalacak gibi görünen lig.

  ligde ilk iki takım doğrudan rusya premier ligi'ne yükselirken onları takip eden ikili, rfpl'nin 14'üncü ve 13'üncüsüyle baraj maçları yapıyor. bu eşleşmelerin sonuçlarına göre birinci ligden premier lig'e toplamda maksimum 4, minimum 2 takım çıkmış oluyor.

  ligi son 5 sırada bitiren takımlar ise doğrudan küme düşüyor ve üçüncü ligdeki beş grubun (güney, batı, merkez, ural, doğu) şampiyonları onların yerine geliyor.

  2017/18 sezonunda normal şartlarda ligi son beş sırada bitiren ve haliyle küme düşmesi gereken takımlar en üstten aşağıya doğru sıralarsak zenit-2, rotor volgograd, luç-energiya vladivostok, tyumen ve fakel voronej idi... gelgelelim, volgograd'ın teknik direktörü, himki'yi 3-1 yenmelerine rağmen kümede kalmalarına yetmeyen son lig maçının ardından "düşmeyeceklerini" gönül rahatlığıyla ifade etmişti ve görünen o ki adam haklı beyler.

  en başta bu lige bakalım... 9'uncu bitiren kuban iflas etti. premier lig'den düşen tosno'nun da amatöre gitme ihtimali var. daha ilginci ise alt ligin durumu...

  batı grubunu şampiyon bitirmesi kesinleşen fk çertanovo, lisans al(a)madığı için yükselmeyecek.

  merkez grubunu şampiyon bitirmesi kesinleşen ararat moskova ermenistan ligi'ne geçeceği için onlar da yükselmiyor.

  güney grubunun lideri afips lisans alamadı. bu gruptan yüksek ihtimalle torpedo armavir çıkacak ikinci olmasına rağmen (lisans aldılar).

  ural grubunda şampiyon mordoviya saransk yükselecek. eh yükselsinler zaten, yakın zamana kadar birinci ligdeydi adamlar.

  doğu grubunda şampiyon sahalin, tıpkı geçen sene çita'nın yaptığı gibi, yükselmeyecek. diğer takımların da öyle bir niyeti yok. hatta komik bir şekilde, bu grubun sonuncusu omsk da alt lige düşmeyecek çünkü alt ligden de yükselme hakkı kazanabilen (yani lisans alan/alabilen) takım yok.

  uzun lafın kısası, önümüzdeki sezon bu ligde oynaması beklenen 7 takımdan şu an için yalnızca 2'sinin yeri garanti gibi... iş öyle bir noktaya geldi ki, "tamam o zaman bunlar iflas ettiyse alt ligin ikincisini alalım" da diyemiyorlar çünkü kimse yükselmek istemiyor özellikle yolculuk masrafları yüzünden.

  bu gidişle en azından bir sezonluğuna küçülmeye gitmek zorunda kalabilirler. sezon bitti ama kimin düştüğü, kimin kaldığı hala belli değil. öyle garip, öyle manyak bir lig.

  edit: xeuszt uyardı, çertanovo ben bu entry'yi girdikten sonra lisans almış ve önümüzdeki sezon birinci ligde olacak.
 • 2018-19 sezonu bugün vladivostok'ta oynanan ve konuk ekibin 1-0 kazandığı luç-himki mücadelesiyle başlayan seksi lig. futbol dünyasında eşine az rastlanır bir saçmalığın rusya'dan çıkması tabii ki kimseyi şaşırtmadı: geçtiğimiz sezonu küme düşme hattında bitiren beş takımın tümü, çeşitli sebeplerle düşmekten kurtuldu ve bu sezon da birinci ligde mücadele ediyor. alt ligde yükselme hakkı kazanan takımlardan bazıları lisans alamadı veya almak istemedi (ekonomik problemler nedeniyle), onların altındaki takımlar da lisans alamayınca mecburen yukarıdaki takımlar ligde tutuldu. bunun dışında kuban iflas edip ligden ayrıldı. gerçi, onların yerine, krasnodar'ın ikinci takımı geldi. batan çıkan, isim değiştiren takımlar var. en önemli gelişme şüphesiz dinamo st. petersburg'un soçi'ye taşınarak pfk soçi ismini alması oldu.

  bu sezonun en önemli yükselme adayları ska, baltika ve tambov olarak görünüyor. rotor, luç, mordoviya ve sibir de "işin peşini bırakmayacağız" deyip ligin üst taraflarını karıştırabilecek potansiyelde takımlar ama sonunu getirebileceklerini pek zannetmiyorum. düşme adayları büyük oranda geçen senekiyle aynı olur. zamanın proje takımlarından armavir, şu an tekrar yükseldiği birinci ligde "ulan biz ne yapıyoruz ki?" diyormuş gibi duruyor; o nedenle pek ümitli değilim ama onlardan da bir sürpriz beklenebilir belki.

  benim için bir nevi kışın gelişinin habercisidir fnl. bu nedenle ayrı bi' severim keratayı. çünkü burada kışın futbol oynanmaz. eğer lig başlamışsa, "yakında kış geliyor; gelmeden sezonun yarısını oynayalım bari" demişlerdir. *