şükela:  tümü | bugün
 • rusya olarak bildiğimiz devletin tam adı.
 • ayrica (bkz: bagimsiz devletler toplulugu) ve (bkz: bdt)
 • içinde 21 cumhuriyet (çeçenya, dağıstan, karelia, yakutistan...), 49 oblast (astrahan, tula, kursk, samara...), 6 bölge (altay, krasnoyarsk...), 1 özerk oblast (yahudi özerk oblastı), 10 özerk bölge ve 2 federal şehir (moskova, st. petersburg) barındıran, dünya üzerindeki en geniş yüzölçümüne sahip federatif yapılı devlet.
 • bunlarin istanbuldaki konsoloslugunu arayip operatore baglandiginizda karsiniza cikan rus "ingilizce ya da turkce biliyor musunuz" dediginizde "no catirt" tepkisi veriyor ki bu noktada catirt hizla kapatilan ahize. sanirim buradan soguk bir insan oldugunu ve pek yardimsever olmadigini cikarmak mumkun.
 • federasyon incelemesi yapmaya avrupa’nın bir ucuna kadar giden zevatların niye uğramadığını sorguladığım ülke?
 • bu ülkenin vatandaşları türkiye' ye tatile yada çalışmaya(!) gelirken komşularının, akrabalarının pasaportlarıyla gelirler. çoluk-çocuğa pasaport dahi almazlar, komşu çocuğunun ki ne güne duruyor, zaten çocuk "amaaan n'oolcak" tavırlarında hareket ederler. öyle pasaport geçerlilik süresi gibi bir dertleri de yoktur. 2 dünya savaşı görmüş eskilikte pasaportları, yıl olmuş 2012 hala taşırlar. açık yüz, biyometrik, renkli olması gereken pasaport resimleri, ne biyometriktir ne de renklidir. üstüne üstlük marifetmiş gibi, yüzün yarısını kah kahküllle (hayatımda ilk defa "kah kahkül" dedim az önce, çok keyifliymiş) kah saçla kapanmış fotoğrafları tercih ederler. pasaportta çip??? isterseniz herhangi bir rus turisti çevirip sorun, çip nedir biliyor muymuş yada daha önce duymuş mu??? tüm bunlara rağmen %99.9' u pasaport kontrolünde sorun çıkmadan türkiye' ye giriş yaparlar.

  ha siz türk vatandaşı olarak, rus ekonomisine katkıda bulunmak üzere rusya' ya gitmek isterseniz, vay halinize! süresi geçmemiş ve adınıza hazırlanmış dönüş bileti ile belirlediğiniz dönüş tarihinden 2-3 ay sonra son kullanımı olan pasaportu dahi kabul etmezler! 2 günlüğüne bile gitmek isteseniz, utanmadan 6 aylık süresi olan pasaport isterler, hem de uluslararası standartta çipli mipli!
 • rusça söylenişi "rasiyskaya federatsiya" şeklinde olan ülke. bütün bir avrupa kıtasının toplamından daha geniş bir alana yayılmıştır. bünyesinde çok çeşitli etnik ve dini gruplardan oluşan federasyonlar barındırıyor olsa da, rusların yaşadığı ülke anlamında kısaca rusya olarak bilinir daha çok.

  (bkz: inguşetya)
  (bkz: dağıstan)
  (bkz: yakutistan)
  (bkz: tataristan)
  (bkz: kamçatka)
  (bkz: çeçenistan)
  (bkz: kuzey osetya)
 • türkiye'yi eski doğu bloğu ülkeleri yada baltık ülkeleriyle karıştıran ülke olmuştur. duygusuz surat ifadeleri ve provokatif tavırlarıyla psikolojik üstünlük sağlama çabalarının sonuç vermeyeceklerini anlamaları için caydırıcılık nitelikte darbe almıştır.