şükela:  tümü | bugün
 • pentagon'un açıklamasına göre 3000-4000 kişi arasında olduğu tahmin edilen sovyet danışmanı körfez savaşından hemen önce ırak'taydı. bu danışmanlar savaş esnasında kaçtılar. hatta yaşı müsait olanlar rus konvoyunun abd tarafından vurulduğunu hatırlar. internetten baktım hala bu haber bulunabiliyor.

  https://www.theguardian.com/…orld/2003/apr/06/iraq2

  o dönemde ruslar hem ırak'a yardım etmek istiyor gibi görünüyor hem de sanki güçleri bir şey yapmaya yetmiyormuş gibi bir hava oluşuyordu. diğer yandan savaş boyunca abd bizim müttefikimiz dostumuz yamuk yapmayız tarzı açıklamalar yaptı durdu. ırak ile müttefikler arasında sahte bir arabuluculuk yaptı ve sonuçta ırak'a sırt çevirdi veya ırak'ın arkasında durmaya gücü yetmedi de diyebiliriz. hatta rusya bm ırak güvenlik konseyinin silahsızlanma kararını en ateşli destekleyen ülkedir de diyebiliriz.
 • esad gibi elini öpem abi moduna girmediği için.
 • o zamanlar kendi ic sorunlariyla ugrasirken, ic savas cikmasini onlemeye calistigi bir donem olmasi sebebiyle olabilir.

  rusya'nin bugunki govde gosterisinin buyuk bir kismi amerika'ya kullerimden dogarim siz yokken biz vardik, kac imparatorluk yikmaya calisti bu ruslari da olmadi deme yontemidir.

  palazlandik, bizim de sozumuzu dinle, tekrar papaz olmayalim demektir.

  artik sen tek degilsin, cin var ben varim, aramizda cok iyi ara sira iran'i da alip threesome yapiyoruz, sakin ol seni de aramiza almayalim demesidir.

  bunlarin hic birini korfez savasi zamaninda soyleyecek gucu yoktu rusya'nin. simdi var.
 • rusya böyle kaypaktır. onun ipiyle kuyuya inilmez. bak nasıl da tıpış tıpış suriye’den asker çekiyor. zamanında ırak’ı da öyle satmıştı.
 • saddam bir yardıma herşeyini teslim edecek bir nusayri olsaydı, esad gibi yardımı kapardı diyerek noktayı koyduğum sorunsaldır.
 • rusya; 2008 de gürcistan kılığına girmiş abd yi sahada yenene kadar sscb nin yıkılmasının moral bozukluğunu ve ezikliğini yaşadı. çeçen savaşlarının yol açtığı moral bozukluğunu da unutmamak lazım.

  önce gürcistan ardından ukrayna da da ilerleyince küreselcilere höt diyebilicek güçlerinin olduğunu fark ettiler. sonrası malum suriye iç savaşı.

  çin de alttan alttan rusya ya sağlam destek oluyor ama göstermiyor yamulmuyorsam.
 • gücü yetmediğindendir. çeçenistan'dan güç bela çıkmışlardı o vakitler. ırak'a neyle gidecek.
 • o zamanlar petrol fiyatlarının yeterince yüksek olmamasındandır. 2010'larda ham petrolün fiyatı füze gibi fırlayınca, rusya'ya ve putin'e müthiş bir özgüven geldi
  ayrıca esad'a yardımcı olan sadece rusya değildir. iran, lübnan hizbullahı ve ırak'da ki şii grupları da unutmamalı.
 • (bkz: boris yeltsin)