• rusya vs ukrayna değil, rusya vs amerika savaşı olduğunu, amerikan hayranları da açıkça dillendirmeye başlamış #148631680.

imfuckinluvmyboobs nickli suser’in amerikan ekonomisi, savunma bütçesi ve savaş gücü hakkında yazdıkları çoğunlukla doğru da, herifin bunları yazarken ağzının suyunun akması komedi. bükemediğin eli öp aşamasını geçmiş, yalayıp yutuyor (böylelerini okuduğumda aklıma hep, saruman’ın yanından uruk hai ordularına bakarken orgazm olan solucandil geliyor).

abd’ye yerleşenler, diğer ülkelere göçenlere göre daha kolay adapte oluyorlar, bir kaç seneye kalmadan “i am american” falan diye dolaşıyorlar, hele bir de şakirt iseler kendi gruplarını kurup, orada ciddi ciddi güçlü olduklarını falan sanıyorlar, bana çok garip geliyor.

senelerdir almanya’da yaşıyorum ve korona kapanmaları başladığında düşündüğüm ilk şey türkiye’de olmaktı, babam öldüğünde, yeğenim doğduğunda da. çocuklar olmasa (ya da onlara gelecek için daha iyi bir başlangıç şansı verdiğimi düşünmesem) bir dakika bile burada durmam. kurallara uyuyorum (hiçbir konuda uyanıklık yapmam, gözümün önünde yapan alman olsa bile), uygulamalardaki ikiyüzlülüklere sinir olsam da ülkeye de insanlara da saygı duyuyorum ama burası benim vatanım değil. haksızlık olduğunu düşündüğüm bir şey gördüğümde, bazen karşı çıkma cesaretini bulamadığımda falan, en büyük sebebim bu ait olmama hissi oluyor.

hani demiş ya, amerika sadece kendi nüfusu değil, milyarlarca nüfuslu bir kozmopolit. öyle maalesef. özellikle dünyanın geri kalmış ülkelerinde, eğitimi kendine de potansiyel yetiştirecek şekilde planlamış bir ülke. ingilizce eğitim veren türk üniversiteleri ilk etapta amerikan desteğiyle kuruldu (boğaziçi, robert college’in devamıydı, odtü, kampüs haritası bile moskova’yı hedeflemiş şekilde, bilkent’te benzer süreçle, diğerleri de ardından pıtrak gibi geldi).

suser’in en büyük yanılgısı, abd gerçek manada özgürlükler cenneti demokratik bir ülke değil, başarılarının demokrasiyle çok ilgisi yok (rusya 1984
    tarzı bir sistem kurmuşken, amerika cesur yeni dünya tarzı bir düzen kurmuş, en büyük fark bu). julian assange‘ı hapsetmek için kudurmuş köpek gibi saldıran bir ülke nasıl özgürlük aşığı olabilir? ikinci dünya savaşında avrupa’yı teknolojisiyle döverken, zenciler için hala jim crow kanunları uygulanıyordu, japon kökenliler toplama kamplarına hapsedilmişti. fetoşçular her ne kadar kendini “en amerikalı” görseler de (alayı zencilere, red neck’lere ve karen’lara laf eder, kendileri abd için daha değerliymiş gibi), uçakla abd’ye her geldiklerinde “random” güvenlik kontrolünden kurtulamazlar. yarın öbür gün -mazallah- türkiye abd’nin kara listesine alınsa, onlar da orada kara listeye alınırlar.

not: ingilizce eğitim veren bir üniversitedelerden birinde okudum. hoca ve tüm öğrenciler türk de olsa sınıfta ingilizce eğitim verilirdi (düşününce komik geliyor,).
    bu sistemin, literatüre ulaşmayı kolaylaştırmasından başka faydasını göremiyorum (almanlar üniversitede almanca okuyorlar, doktora için amerika’ya gitseler de zorlanmıyorlar, ya da aziz sancar abd’ye ilk sefer gittiğinde ingilizce bilmiyormuş bile, ama bu onu başarılı olmaktan alıkoymamış).

ve bir de her dilin kendi mantığı vardır. ingilizceyi öğrenmek değil, onu en çok kullandığımız dil haline getirirsek, argümanlarımızı kurma şeklimiz bile etkilenir (bkz: kültür emperyalizmi).
    bu sadece akp zamanı beyin göçü değil, sittin senedir düzen böyle.
  • amerika hayranı zelenski'nin amerika'nın gazına gelerek putin'e diklenmesi sonucunda başlayan savaştır. burada putin'e sallıyorsunuz da yıllardır ukrayna ile rusya'nın arasında bir problem olmamıştı ta ki zelenski gelene kadar. şu an gördüğüm kadarıyla rusya ukrayna'dan istediği yerleri aldı, verimsiz yerleri de zelenski'ye iteledi. ha rusya doyar mı hiç sanmıyorum.

bence bu savaş amerika bitsin dediği zaman bitecek çünkü bu savaşın mimarı aslında amerika'dır. zelenski'yi öne sürdü putin'i yemek için ama evdeki hesap çarşıya uymadı işte. putin daha deli çıktı hepsinden. yalnız putin'in de çok kaybı oldu. binlerce askeri öldü, binlerce tankı mühimmatı yandı ama pes edecek gibi görünmüyor, tam gaz mücadeleye devam ediyor.

ayrıca ukrayna'dan başka ülkelere sığınan bazı ukraynalılar hallerinden gayet memnun. bazılarının sosyal medya paylaşımlarına bakıyorum da sanki ülkesinde savaş olan bunlar değil. bizim ülkemizdeki suriyeliler gibi aynı.
  • eğer ukraynanın tümden işgali ve ilhakı başarısız olursa rusyanın kaybetmesi demek oluyorsa bu, bu anlamda ilerleme kaydedeceklerini pek sanmıyorum ama istedikleri parçaları aldılar, kırım dahil. kazanacaklar ancak kaybedermiş gibi gösterilecekler, kerizlerde buna inanacak. bundan sonraysa o bölgeleri iyice ruslaştırıp geri kalan hedeflere odaklanacaklar. pek farkında değil kimse ancak vaadedilmiş topraklar özelinde bir değişim ve dönüşüm gerçekleşiyor avrasya, ortadoğu ve çevresinde. gelecek kuşaklar doğum sancıları olarak tanımlayacak bu olanları ve sonrasında olacakları.
  • almanya başbakanı olaf scholz, ukrayna devlet başkanı vladimir zelenskiy'le kiev'e verilen batı yapımı silahların rusya topraklarını vurmak için kullanılmayacağı konusunda mutabakat sağladıklarını söylemiş!
  • ıyide daha 2 gun onceki aciklamasinda zelensky oyle bir soz veremeyeceklerini ve savasta oduklarini gerekirse her yeri vuracaklarini soyledi. kaldi ki kendisini hic sevmesemde kesinlikle hakli zelensky.

eger verilen silahlara sart kosuyorlarsa, yok onu yapma bunu yapma, o zaman bi an once zelenky ulke insanini dusunerek baris masasina oturmali.
  • ukrayna 16-17 yaşındakileri askere almaya başlamış

ukrayna tarafında işler iyi gidiyor olmalı...
  • rusya'nın tarih yazdığı savaş.

6 binden fazla tankını kaybeden ukrayna batıdan gelecek 100 tankla rusya'yı püskürtecek(!)

rusya'da askeri mühimmat üretimi tam kapasite devam ediyor.

tüm cephelerde ukrayna askerleri yok ediliyor.

abd'nin dostu olmak isteyen ülkelerin sonu;

(bkz: ukrayna)
  • üstteki entryi yazan herif öyle bir rus köpeği ki, böyle bir günde bile propagandadan yoksun kalamıyor haysiyetsiz orospu cocugu.
  • kiev de askeri lojistiğe destek veren arkadaşımın söylediğine göre 1-2 sene daha süreceğini tahmin ettiği savaştır.
  • başlıklar arasında gezerkeb şu başlığa denk geldim yazılanları okudumda başımdan aşağı kaynar sular döküldü. hala millete rusçu bilmem neci diye söyleyebiliyorsunuz. ulan memleketin anası ağlamıi, taş üstünde taş kalmamış, an itibariyle 3549 resmi kaybımız var (büyük harflerle) “orospu çocuğu” hala gelmiş yok ukrayna egemen devlet bilmem ne ukrayna duyarı kasıyor. dönde memleketine bak (büyük harflerle) piç herif. anasını avradını belleyim zelenskinizinde ukraynanızında yeter ulan be.
hesabın var mı? giriş yap