şükela:  tümü | bugün
 • 1945 ikinci dünya savaşından sonra abd soğuk savaşı başlattı

  1949 sovyetler birliğine karşı nato kuruldu. nato avrupa'da genişlemeye ve silahlanmaya başladı

  1955 nato'nun karşısında sovyetler birliği liderliğinde varşova paktı kuruldu. kurulduğu yıl dünya güvenliği için nato ve varşova paktının dağıtılması isteği abd tarafından red edildi.

  1960'lı yıllarda yaşanan gerginlikler ve küba olayı iki tarafı savaşın eşiğine getirdi. fransa, almanya ve italya gibi bazı avrupa ülkeleri olası bir savaştan duydukları korku ile ilişkileri yumuşatmak için diplomatik girişimlerde bulunmaya başladılar.

  1970'li yıllar iki taraf üye ülkelerinin topraklarına nükleer silah yerleştirmeye başladı. abd, yumuşak diplomasi dilini savunan almanya gibi avrupa ülkelerini dinlemedi ve avrupayı silahlandırmaya devam etti.

  1980'li yıllar reagan ve gorbaçov liderliğinde abd-sovyetler arasında yumuşama başladı.

  1987 yılında abd ve sovyetler arasında orta menzilli nükleer güçler anlaşması imzalandı.

  1991 gorbaçov'un perestroika ve glasnost adını verdiği reformlar soğuk savaşı bitirdi. bu reformlar sovyetler birliğinin dağılmasına sebep oldu. abd ve rusya ilişkileri başladı. rusya sovyetlerin dağılmasından sonra ekonomik olarak çöktü.

  1994 rusya 'nato barış için ortaklık program'ına katıldı.

  1997 clinton ve yeltsin önderliğinde nato/rusya işbirliği antlaşması yapıldı. bu antlaşmaya göre; nato rusya'ya doğru genişlemeyecek, üye ülkeleri silahlandırmayacak, nato-rusya ortak hareket edecek, rusya'ya komşu ülkeler birliğe alınmayacak ve silahlandırılmayacaktı. aynı yıl nato-rusya, kurucu senedi/ güvenlik antlaşması imzaladı

  1999 abd, rusya'nın ekonomik zayıflığından faydalanıp eski varşova paktı üyeleri olan macaristan, çek cumhuriyeti ve polonya'yı nato'ya dahil etti rusya buna sert tepki gösterdi. abd'yi verdiği sözü tutmamakve anlaşmalara uymamakla suçladı

  2002 rusya'nın kaygılarını ve tepkilerini dinlemeyen abd; yine rusya'nın eski müttefikleri olan slovenya, romanya, slovakya, litvanya, letonya estonya ve bulgaristan'ı nato'ya üye yaparak rusya'nın sınırlarına dayandı. rusya'nın tüm tepkilerine rağmen bu ülkeleri silahlandırıp rusya'yı nato şemsiyesi altında kuşatmaya devam etti.

  2000'li yıllar, rusya enerji kaynakları ve ekonomik reformlarla ekonomisini düzeltti. zaten var olan askeri gücünü ekonomi gücü ile destekleyerek bölgede daha agresif bir politika izlemeye başladı.

  2008 abd gürcistan ve ukrayna'yı nato üyesi yapacağını taahhüt etti. rusya bunun kabul edilemeyeceğini ve abd'den bu taahüdünün derhal iptal edilmesini istedi. aynı zamanda rusya sınırlarına silah konuşlandırmama sözünü vermesini istedi. abd rusya'nın isteklerini ciddiye almadı. rusya gürcistan'a askeri müdahalede bulundu.

  2014 ukrayna hükümeti nato/abd'ye yakınlaşmanın ülkenin geleceği açısından sorunlu olduğunu belirtip, imf'yi ülkede istemediğini ve avrupa birliği ile anlaşmak yerine rusya ile güçlü ilişkiler kurmayı tercih ettiği için; abd'nin organizasyon ve kışkırtması ile halk ayaklandı. turuncu devrim adı ile anılan olaylarda seçilmiş iktidar devrildi. rus nüfusun yoğunlukta olduğu donetsk ve luhanks'ta yeni hükümetin ayrılıkçılara uyguladığı şiddetli baskıdan dolayı rusya bu bölgelere destek verdi. rusya bu olayların sonucunda kırım'ı ilhak etti.

  2021 abd başkanı biden ukrayna'nın nato üyeliği için düğmeye bastı. rusya, bunu asla kabul etmeyeceğini belirterek abd'yi, avrupa birliğini ve ukrayna'yı defalarca uyardı. ukrayna'nın nato'ya üye olmasını ve nükleer silahlandırılmasını kendi ülkesine karşı yapılmış bir kuşatma olacağını ve bunun savaş sebebi olacağını belirtti.

  sonuç: rusya yaptığı tüm çağrılara ve diplomasiye rağmen hiç bir sonuç alamayınca ukrayna'ya silahlı müdahalede bulundu..
 • görmek istediğimiz türden kaliteli, işlevsel entrylerden.
 • işin kötü tarafı abd ülkemize de aynı kazıkları attı, ama 1974 kıbrıs harekatı dışında abd'nin attığı her kazığı alttan almakla kalmadık stratejik müttefik ayağında her türlü pis işlerini yaptık.

  türkiye abd ilişkilerinin kronolojisi de yapılmalı.
 • işte bu. kim ayı? kim şeytan? ve kim kralın kuklası bu çalışma gayet güzel özetliyor.
 • sözlükte rusyaya karşı o kadar dezenformasyon başlıkları açılıyor ana bunun gibi saf bilgi içeren başlıklara kimse bir şey yazmıyor. yada birilerinin işine gelmiyor desek daha doğru olur.
 • belirtilen tarihce guzel olmus. nato'nun sadece rusya'ya degil, dunyaya tehdit olan yayilmaciligi ortada.

  lakin bunlar rus tarafini aklamiyor.
  putin'in ukrayna'ya savas baslatmadan onceki konusmasinda sadece bu tarihceyi anlatmadi.
  anlattigi seylerden birkaci:

  - "ukrayna, gercek bir ulke degil. lenin'in yanlislarindan dogmus bir yer"

  - "ukrayna gerçek bir ulus degil, devlet geleneği yok ve yozlaşmış bir yönetime sahip"

  - "ukrayna'nın nükleer silah geliştirme planı kabul edilemez. ukrayna'nın nükleer silah sahibi olması rusya için tehdit olur. bu tehdide cevap vereceğiz."

  - "ukrayna, rus azinliklara soykirim uyguluyor"

  - "ukrayna'ya neonaziler hakim"

  ve daha bircok sey.

  bu aciklamalarda guvenlik tehdidinden cok, ukrayna'ya hic saygi gostermeyen, hala rus topragi olarak goren, ukraynalilari ulus olarak gormeyen, kendisinde devasa nukleer silah rezervi varken ukrayna'ya bu hakki tanimayan, nazi yonetiminin soykirim uyguladigini soyleyecek kadar saldiri bahanesi ureten yayilmaci bir carlik zihniyetini goruyoruz.

  daha dogrusu gormek lazim.

  iki taraf da ayni zihniyetin farkli versiyonlari yani
 • bu başlık tarzı entry leri destekleyelim.
  yazarlığın hakkını veren bir entry olmuş.
  eline sağlık.
 • ulan savaşa bakıyorum putin’e sövüyorum şu tarihçe’ye bakıyorum dalyarrak amerika’nın verdiği sözleri tutmadığını görüyorum bu namussuzlara karşı rusya haklıdır diyorum. bu savaş için putin’e ne kadar sövüyorsak abd de bir o kadar sövgüyü hakediyor birbirlerini yoketmeleri insanlık namına güzel bir gelişme olur.
 • ansiklopedik bilgi,sebep-sonuç ilişkisi ve güzel bir anlatım, yazar arkadaşı tebrik ediyorum.
  kuru kuru fanatizm peşinde koşanlar okusun.
 • sosyal medyada paylaşım kasanların uğramayacağı başlıklarda bugün. yeter ki komşular ukrayna'ya destekte görsünler. gerçeklerden kime ne?
hesabın var mı? giriş yap