şükela:  tümü | bugün
 • 1945 ikinci dünya savaşından sonra abd soğuk savaşı başlattı

  1949 sovyetler birliğine karşı nato kuruldu. nato avrupa'da genişlemeye ve silahlanmaya başladı

  1955 nato'nun karşısında sovyetler birliği liderliğinde varşova paktı kuruldu. kurulduğu yıl dünya güvenliği için nato ve varşova paktının dağıtılması isteği abd tarafından red edildi.

  1960'lı yıllarda yaşanan gerginlikler ve küba olayı iki tarafı savaşın eşiğine getirdi. fransa, almanya ve italya gibi bazı avrupa ülkeleri olası bir savaştan duydukları korku ile ilişkileri yumuşatmak için diplomatik girişimlerde bulunmaya başladılar.

  1970'li yıllar iki taraf üye ülkelerinin topraklarına nükleer silah yerleştirmeye başladı. abd, yumuşak diplomasi dilini savunan almanya gibi avrupa ülkelerini dinlemedi ve avrupayı silahlandırmaya devam etti.

  1980'li yıllar reagan ve gorbaçov liderliğinde abd-sovyetler arasında yumuşama başladı.

  1987 yılında abd ve sovyetler arasında orta menzilli nükleer güçler anlaşması imzalandı.

  1991 gorbaçov'un perestroika ve glasnost adını verdiği reformlar soğuk savaşı bitirdi. bu reformlar sovyetler birliğinin dağılmasına sebep oldu. abd ve rusya ilişkileri başladı. rusya sovyetlerin dağılmasından sonra ekonomik olarak çöktü.

  1994 rusya 'nato barış için ortaklık program'ına katıldı.

  1997 clinton ve yeltsin önderliğinde nato/rusya işbirliği antlaşması yapıldı. bu antlaşmaya göre; nato rusya'ya doğru genişlemeyecek, üye ülkeleri silahlandırmayacak, nato-rusya ortak hareket edecek, rusya'ya komşu ülkeler birliğe alınmayacak ve silahlandırılmayacaktı. aynı yıl nato-rusya, kurucu senedi/ güvenlik antlaşması imzaladı

  1999 abd, rusya'nın ekonomik zayıflığından faydalanıp eski varşova paktı üyeleri olan macaristan, çek cumhuriyeti ve polonya'yı nato'ya dahil etti rusya buna sert tepki gösterdi. abd'yi verdiği sözü tutmamakve anlaşmalara uymamakla suçladı

  2002 rusya'nın kaygılarını ve tepkilerini dinlemeyen abd; yine rusya'nın eski müttefikleri olan slovenya, romanya, slovakya, litvanya, letonya estonya ve bulgaristan'ı nato'ya üye yaparak rusya'nın sınırlarına dayandı. rusya'nın tüm tepkilerine rağmen bu ülkeleri silahlandırıp rusya'yı nato şemsiyesi altında kuşatmaya devam etti.

  2000'li yıllar, rusya enerji kaynakları ve ekonomik reformlarla ekonomisini düzeltti. zaten var olan askeri gücünü ekonomi gücü ile destekleyerek bölgede daha agresif bir politika izlemeye başladı.

  2008 abd gürcistan ve ukrayna'yı nato üyesi yapacağını taahhüt etti. rusya bunun kabul edilemeyeceğini ve abd'den bu taahüdünün derhal iptal edilmesini istedi. aynı zamanda rusya sınırlarına silah konuşlandırmama sözünü vermesini istedi. abd rusya'nın isteklerini ciddiye almadı. rusya gürcistan'a askeri müdahalede bulundu.

  2014 ukrayna hükümeti nato/abd'ye yakınlaşmanın ülkenin geleceği açısından sorunlu olduğunu belirtip, imf'yi ülkede istemediğini ve avrupa birliği ile anlaşmak yerine rusya ile güçlü ilişkiler kurmayı tercih ettiği için; abd'nin organizasyon ve kışkırtması ile halk ayaklandı. turuncu devrim adı ile anılan olaylarda seçilmiş iktidar devrildi. rus nüfusun yoğunlukta olduğu donetsk ve luhanks'ta yeni hükümetin ayrılıkçılara uyguladığı şiddetli baskıdan dolayı rusya bu bölgelere destek verdi. rusya bu olayların sonucunda kırım'ı ilhak etti.

  2021 abd başkanı biden ukrayna'nın nato üyeliği için düğmeye bastı. rusya, bunu asla kabul etmeyeceğini belirterek abd'yi, avrupa birliğini ve ukrayna'yı defalarca uyardı. ukrayna'nın nato'ya üye olmasını ve nükleer silahlandırılmasını kendi ülkesine karşı yapılmış bir kuşatma olacağını ve bunun savaş sebebi olacağını belirtti.

  sonuç: rusya yaptığı tüm çağrılara ve diplomasiye rağmen hiç bir sonuç alamayınca ukrayna'ya silahlı müdahalede bulundu..
 • belirtilen tarihce guzel olmus. nato'nun sadece rusya'ya degil, dunyaya tehdit olan yayilmaciligi ortada.

  lakin bunlar rus tarafini aklamiyor.
  putin'in ukrayna'ya savas baslatmadan onceki konusmasinda sadece bu tarihceyi anlatmadi.
  anlattigi seylerden birkaci:

  - "ukrayna, gercek bir ulke degil. lenin'in yanlislarindan dogmus bir yer"

  - "ukrayna gerçek bir ulus degil, devlet geleneği yok ve yozlaşmış bir yönetime sahip"

  - "ukrayna'nın nükleer silah geliştirme planı kabul edilemez. ukrayna'nın nükleer silah sahibi olması rusya için tehdit olur. bu tehdide cevap vereceğiz."

  - "ukrayna, rus azinliklara soykirim uyguluyor"

  - "ukrayna'ya neonaziler hakim"

  ve daha bircok sey.

  bu aciklamalarda guvenlik tehdidinden cok, ukrayna'ya hic saygi gostermeyen, hala rus topragi olarak goren, ukraynalilari ulus olarak gormeyen, kendisinde devasa nukleer silah rezervi varken ukrayna'ya bu hakki tanimayan, nazi yonetiminin soykirim uyguladigini soyleyecek kadar saldiri bahanesi ureten yayilmaci bir carlik zihniyetini goruyoruz.

  daha dogrusu gormek lazim.

  iki taraf da ayni zihniyetin farkli versiyonlari yani
 • böyle tek yanlı kronoloji yazınca rusya çok haklı dimi? rusya'nın komşuları nolur bizi natoya almayın, biz rusya'nın gölgesinde sürünmek istiyoruz diye ağlıyordu ama amerika hiç durur mu? herkesi zorla natoya aldı. tüm halklar aslında rusya'nın esareti altında yaşamak istiyor ama işte amerika bu durur mu! önüne geleni silah zoruyla natoya alıyor.
 • verilen tarihçe o kadar yanlış ki, düzeltmeye erindim.

  yazarın seveceği tek düzeltmeyi yapayım: küba krizi aslında türkiye krizidir. nato'nun orta menzilli jupiter füzelerini türkiyeye konuşlandırmasıyla başlamıştır. kübaya füzelerin konması türkiyedeki füzelere misillemedir. iki tarafın da füzeleri geri çekmesiyle son bulmuştur.

  füzelerin yerleştirilmesi 59-61 aralığı. küba krizi 62. şimdi buyrun "1970'li yıllar iki taraf üye ülkelerinin topraklarına nükleer silah yerleştirmeye başladı." yazan entryi "ne kadar da ansiklopedik, kutsal bilgi kaynağına yaraşır" diye yalamaya devam edin.

  maddi hatası bir yana "ansiklopedik" dile bakar mısınız? "abd, yumuşak diplomasi dilini savunan almanya gibi avrupa ülkelerini dinlemedi ve avrupayı silahlandırmaya devam etti." sscb çekoslovakyayı falan "yeterince iyi komünist değil bunlar, reform falan diyorlar" diye tankla işgal ediyor, kendi vatandaşı dahil kimsenin hiçbirşeye dair fikrini almıyor. istediği yere istediği silahını koyuyor. o dönemde, abd almanyanın (bir ve yekpare almanya varmış, onun) sözünü dinlemeyip avrupayı silahlandırmış. almanyanın öbür parçası ne yapıyormuş bu sırada? hani sovyet işgali altında olan, insanların kaçmak için ölümü göze aldıkları parçası?

  cahiller sürüsü sizi. ne tarihi biliyorsunuz, ne bildiğiniz kadarını yorumlamayı. o yüzden rus propagandasıyla beyninizi yıkamak çok kolay.
 • bir putin yalamasının hezeyanlarını yazdığı başlık.

  ukrayna halkı rus boyunduruğundan kurtulup batılı olma mücadelesi verirken putinin yıllarca ukraynayı aşağılamasını, ulus olarak kabul etmemesini, bağımsızlığını kabul etmemesini gördük. bugün de işgal girişimlerine çeşitli kulplar takmaya çalışmaktalar. türkiyedeki tasmalı köpekleri de bunu cilalamak için salyalarını saçıyor.

  kronolojinin başına iki tarih daha ekleyiniz, ukrayna halkı neden ruslardan uzaklaşmak istiyor bir başlangıç noktası olsun;

  1932-1933: holodomor, ukraynalıların sistematik olarak açlıktan öldürülmesi

  1944: kırım tatar sürgünü

  başlık sahibinin iddia ettiği 2014 olayları turuncu devrim değildir. turuncu devrim 2004 yılında seçimlere hile karıştığı iddiasıyla başlamıştır ve seçimlerin tekrarlanmasıyla sonuçlanmıştır.

  2014 yılında dönemin başkanı viktor yanukoviç ülkenin ab ile kurmaya çalıştığı bağları koparıp yönünü tamamen rusyaya dönmeye dair karar almıştır. bunun sonucunda halk ayaklanması çıkmış, yanukoviç hükümeti göstericilere ateş açtırıp insanların ölümüne sebep olmuştur.

  ukrayna meclisi tarafından yanukoviç'in görevden el çektirilmesiyle birlikte kırım'ın ilhakı, donbas bölgesinde bölücü faaliyetler gerçekleşmiştir.
 • bir ukraynalı olarak ben böyle bir ukrayna-rusya ilişkisi kronolojisi görmedim. bir de çok verimli olmuş, görmek istediğimiz entryler bunlar diyenler olmuş, sadece gülüyorum. en son cümlesi de “ sonuç: rusya yaptığı tüm çağrılara ve diplomasiye rağmen hiç bir sonuç alamayınca ukrayna'ya silahlı müdahalede bulundu..” :)) zavallı putin onca çaba sonunda çareyi milyonlarca insanı evinden etmekte, yüzlercesini öldürmekte buldu. yazık.
 • gizli saklı alt metin rusçuluğu yapmanın alemi yok.

  daha ilk cümleden ofsayt bir metin. soğuk savaşın başlaması ikinci dünya savaşından sonra diğer ülkelerin harap olmasıyla güç kazanmış iki büyük ülkenin karşı karşıya geldiği doğal bir durumdur. burada rusya iyilik meleğiydi ama abd natoyu kurup onu tehdit etti demek biraz komik oluyor. iki ülkede kendi çıkarları doğrultusunda maksimum alan elde etmeye çalışmışlardır.

  anlatım her aşama çok taraflı. baltık ülkeleri, macaristan, çek, polonya daha önce rusya tarafından işgal edilmiş ülkeler olarak çok derin acıları toplumsal hafızalarına kazımış ülkeler. buraların nato'ya katılmasını "abd rusya'nın ekonomik zayıflığını fırtsat bilip buraları aldı" diye indirgemeci bir bakışla anlayamazsınız.
 • rusçuların kafaları çok güzel vallahi.

  neymiş efendim nato söz vermişmiş de rusyanın sınırındaki ülkeleri arasına almaması lazımmış. ukrayna kendi özgür iradesiyle "her türlü boku" yiyemezmiş.

  bok yemek dedikleri şey türkiye'nin de dahil olduğu bir uluslararası defansif askeri işbirliği örgütüne üye olmak. sanırsın rusya içinde terör örgütü besliyor. ulan adam istediği legal örgüte üye olur. bu talebi "bok yemek" olarak tanımlayabilecek kadar gerçeklikten kopmuşsunuz.

  bu ülkeler bağımsız ülkeler ve istedikleri legal oluşuma üye olurlar. hiçbir anlaşma veya söz bunu kısıtlayamaz, böyle bir kısıtlamayı haklı kılamaz. rusya'nın "komşu devletler nato'ya üye olamaz" politikası haksızdır, zorbalıktır, insan onuruna aykırıdır.

  türk milleti nasıl sevr anlaşmasını kabul etmeyip bağımsızlığını koruduysa bu devletlerin de bunu yapmaya hakları vardır. rusya kendisine tehdit olarak görüyor diye bu devletlerin silahlanmalarını engelleyemez. rusya'nın kendisi hayvan gibi silahlanmış, nükleer silah yapmış. ama sınırındaki küçük devletler natoya üye olamaz.
 • rusyanın yarısına sorsanız, halkının yarısı avrupaya amerikaya göçmek orda okumak çalışmak ister. yürüttüğünüz kültür savaşını kaybettiniz. insanlar tiranlıklar altında yaşamak istemiyor. insanca yaşayabilecekleri ülkeleri tercih ediyor. yönetimleri de o yönde hamle yapıyor. ülkelerin siz ne kadar kabul etmeseniz de kendi egemenlik hakkı var. natoya kendi girmek istiyorsa, rusyadan korunmak ihtiyacı hissettiğinden. egemen ülke kendi tercihini yapmış, nato zorla kendi içersine dahil etmemiş. gerçi sizin babanız rusyaya göre ukrayna devlet değil ama onu sadece o rus bu evlatları söylüyor. kalan tüm dünya ukraynayı kendi egemenliği olan devlet olarak görüyor. rusyayı aklayan mağdur gösteren seri başlıklardan gına geldi artık
 • 1932-1933 holodomor dan bahsedilmeden ukrayna-rusya iliskilerini anlatilamaz. milyonlarca kisinin stalin yuzunden acliktan öldüğü bu olay her seyin basladigi tarihtir. baslik sahibi rusculuk icin basligi acmadiysa editlerse iyi olur.
hesabın var mı? giriş yap