şükela:  tümü | bugün
  • en az 160$ olan ve bunun tek girişli olduğu rezalet vize. rus vatandaşları çok rahat bir şekilde gelirken, bizden vize için bu paraların istenmesi, tek giriş, voucher vs ile uğraştırılması ne kadar ezik bir ülke olduğumuzu çok güzel gösteriyor. o kadar değersiz bir pasaporta sahipizki...
  • havaalanında pasaport polisinin karşısına geçtiğiniz andan itibaren,

- pasaportta yalnızca rusya vizesi ile rusya’ya ilk kez girmek : ortalama 2-3 saat

- pasaportta bir takım eski schengen’ler + bir rusya vizesi ile rusya’ya ilk kez girmek : ortalama 1 saat

- pasaportta bir takım ukrayna, türkmenistan ve eski rusya vizeleri + rusya vizesi ile rusya’ya girmek : ortalama 3 ila 7 saat, deporta kadar yolu var

- pasaportta halen geçerli bir abd vizesi + rusya vizesi ile rusya’ya girmek : ortalama 15 dakika

rusya’ya özellikle iş için gidenlerin, toplantı programlarını şekillendirmelerinde kaynak olması bakımından..
  • site ne kadar güvenilir bilmiyorum fakat garibanlık dolayısıyla ülkesinde ziyaret edemediğim rus bir arkadaşım şunu gönderdi. özetle diyor ki henüz ismi açıklanmayan 18 ülkenin vatandaşları st. petersburg'a ve leningrad oblastına (bizdeki marmara, doğu anadolu, iç anadolu bölgesi gibi düşünebilirsiniz) turist vizesine ihtiyaç duymaksızın girebilecekler. yapmaları gereken tek şey, en geç yolculuk başlangıcından 4 gün önce olmak kaydıyla elektronik vize başvurusunda bulunmak. bu süreç de tamamen ücretsiz olacakmış. vizesiz kalış süresi maksimum 8 gün. ülkeler kesin olarak bilinmiyor ancak ülkenin pasifik kıyısından vizesiz giriş yapma hakkına sahip olan ülkelerin aynı hakka batıda da kavuşması bekleniyor. o ülkeler içinde türkiye de var.

uygulama 1 ekim itibariyle geçerlilik kazanacakmış. dediğim gibi sitenin güvenilirliğine dair bir fikrim yok, kimseyi boşuna ümitlendirmek istemem, sadece böyle bir şey görmüşken paylaşmak istedim. belki hikayedir, bilmiyorum, detaylı incelemedim.

edit: olay gerçekmiş, tass'ta haber (rusça) mevcut. hatta burada yazan doğruysa, bölge yetkilileri putin'den iki ay önce talep etmiş bunu, "başganım turist gelsin de ortam şenlensin, turizm gelişsin sayın başganım" demişler. putin de "tamam getirin imzalayak o zaman" demiş, benim paylaştığım ilk linkte de yazıldığı üzere ilgili kararnameyi imzalamış perşembe günü.

geriye bu ayrıcalıktan hangi ülkelerin faydalanacağı kalıyor. aralarındaysak, ne ala. sadece petersburg'u da olsa vizesiz görebileceğiz demektir. zaten parası ve yurtdışına çıkma gücü olanlar için bir anlam ifade etmeyebilir ama benim gibi rusça öğrenen ve fakir olanlar şimdiden kafalarının üzerinde dönmeye başlayabilir sanırım. eskiden sadece vizesi 500 lira tutuyordu. şimdi uçak biletini 93593 ay önceden alıp dandirik hostellerde kalarak (ya da couchsurfing'den birilerini bularak) sakız parasına 5-6 günlük bir seyahat gerçekleştirmek mümkün olacak.
  • vay arkadaş yeşil pasaporta bile vizeyi kaldıramadılar. bir ülke bu kadar aciz olmamalı. rus turistlere elini kolunu sallaya sallaya girme hakkı veriyorsun, s-400'ler için bir ton para döküyorsun, kanka ayaklarıyla takılıp her türlü tavizi veriyorsun ama basit bir vize işini halledemiyorsun. ağa siz ne iş yaparsınız aq, bir cevap verin lütfen ya?
  • şu adreste ücretsiz voucher belgesi düzenleyip sana gönderiyorlar.

gidip firmaların ağız kokusunu çekmeyin.
  • şimdi reklamlar
  • uluslararası çevrelerce tarafıma verilmiş doğum günü hediyesi olarak algıladığım ve doğduğum günde kalkmasıyla acaba evrensel bir işaret mi söz konusu diye avunduğum an itibariyle var olmayan vize.
  • apartmanın önünün ispark'a dönüştürülmesi gibi zor bir durumdur. elimizi kollumuzu sallayarak gittiğimiz yere nasıl vize almaya uğraşalım? türk vatandaşıyız lan.
  • avrupa birliği vatandaşları tarafından da alınması gereken vize türü. adamlar en azından kendi içlerinde tutarlı. öyle kafalarına göre ayrımcılık yapmıyorlar.