şükela:  tümü | bugün
70 entry daha
  • hakkında bazı sorularımın olduğu vize.

şimdi bir rus vatandaşından davetiye aldım ve vize merkezine başvurularımı yapıp özel vizeyi de aldım.
    bundan sonraki adımlar için ne yapmalıyım? moskova shemeretyevo havaalanından aktarmalı olarak simferepol'e gideceğim.

1-) gidiş-dönüş biletlerimin tamamının giderken mi teslim almalıyım?

2-) üzerimde tahminen ne kadar para bulunmalı?

3-) moskova'daki pasaport kontrolü ne kadar sürebilir ? davetiyemin olması bu süreyi kısaltır mi? simferapol'e gidecek aktarma uçağı için kaç saat aralık bırakmam doğru olur?

4-) göçmen kartından bahsediliyor. tam olarak nedir bu göçmen kartı muhabbeti ?

kırım'a moskova'dan giden ve bu işleri bilen suserlar yeşillendirebilirse çok sevinirim.

--------

uzun süreden sonra gelen edit:

cevap veren bazı suserlara çok teşekkür ederim, rahatlamama yardımcı olmuşlardı.
    rahatça gidip geldiğim için birkaç kelam etmek istiyorum.
    tabi sorduğum sorulara cevaplar da vereyim.

bir kere davetiye yöntemi ile gitmek en garantili olan yol gibi,eğer yeşil pasaportunuz yoksa tabi ki.
    hayatımda ilk kez yurtdışına çıktım.gittigim ilk yerin ambargo altında olan bir yer olması tamamen zoru sevdiğimden sanırım*
    benim için çok güzel bir macera oldu.
    endişelerimin hiçbirisini yaşamadım.

gelelim sorularıma bulduğum cevaplara:

1- giderken gidiş biletleri,dönerken de dönüş biletleri. sistem yurtiçi uçuşlarda olduğu gibi.

2- davetiye ile gittiğim için; üzerimde olan para, ne kadar kalacağım,ne için gittiğim,beni alacak kimsenin olup olmamasına dair soru sorulmadı bana. üzerimde ne kadar vardı peki? 700 dolar ve 600 tl vardı. kredi kartım da yanımdaydı tabi ki.

3- moskova'daki pasaport kontrolü toplam 15 dakika sürdü yanılmıyorsam. pasaportumun fotokopi çekildi. tek bir soru bile sorulmadı.3-4 kez pasaporttaki fotoğrafa ve bana baktı bankodaki görevli. sonra mührü vurdu ve geçtim.

davetiyenin olması bu süreci kesinlikle kısalttı diye düşünüyorum. çünkü orada yaşayan birisi size kefil olmuş oluyor o davetiye ile.

ne olur ne olmaz diyerek aktarma uçuşu arasında minimum 3-4 saat zaman bulunsun. rötar,sorgu vs olur diyerek bu saati biraz uzun tutun.

4-göçmen kartı denen şey, pasaportunuzdaki bir sayfa ebatında olan bir kağıt parçası. üzerinde sizin ve sizi davet edenin bilgileri yazıyor. bu göçmen kartını size pasaport kontrolünü yapan görevli veriyor. her zaman üzerinizde kalması sizin yararınıza. dışarıda olası bir polis çevirmesinde o belgenin çok faydası dokunur. ayrıca rusya'dan geri dönerken pasaport görevlisi o belgeyi geri alıyor. kesinlikle kaybetmeyin.

eğer bir hafta ve daha uzun süre kalacaksanız 3 gün içinde sizi davet eden kişi ile birlikte oradaki göçmenlik bürosuna gidip kayıt yapılması gerektiği söylendi bize. lakin burada da bir karmaşıklık var. gittiğimiz yer de diyor ki eğer vizeniz ve davetiyeniz var ise bir daha kayda gerek yok. lakin siz yine de gidin. ben 3 gün kaldığım için herhangi bir kayıt yapılmadı.

panik yapmayın, emin olun kendinizden.(bunu dediğime göre bu entry bitmeyi hak etmiştir)
16 entry daha