şükela:  tümü | bugün
  • bir dünya devi,nükleer kralı,sağa sola füze sistemi ve silah satan rusya'da asgari ücretin ne kadar olduğuna bakayım dedim ve tam olarak 9489 ruble (166 dolar) olduğunu öğrenmem ile şok yaşadım.

ulan bizim ekonomisi yerlerde olan ülkemizde bile asgari ücret 1603 lira (390 dolar).

hani asgari ücret düşük fakat alım gücü yüksektir diye biraz araştırma yapayım dedim.onda da durum pek iç açıcı değil.

1 litre süt 56 ruble. asgari ücretle yaklaşık 169 küsür litre süt alınıyor.
    bizde 1 litre süt ortalama 2.5 lira. asgari ücretle 641 litre süt alınıyor.

1 ekmek 32 ruble. 296 küsür ekmek.
    bizde 1 ekmek 1 lira.1603 ekmek.

bu liste böyle uzar gider daha fazla yazmaya gerek yok.

rusya'da yaşayan birileri var ise duruma açıklık getirebilir.

edit: algı falan yaratmıyorum.rusya'ya bakıp bizim ekonomi çok iyide demiyorum.
    rusya gibi silah tüccarı bir ülkenin daha iyi ekonomisinin olmasını beklerken bu sonuçla karşılaştım ve paylaşmak istedim hepsi bu kadar.
  • 1 litre süt 4 lirayı geçti be canım. nerede yaşıyorsun sen.
  • rusyada 1 dolara sigara, 4 dolara orta kalitede bir şişe şarap, 1 dolara bira, 0.5 dolara bir litre benzin alabilirsiniz.. elektronik eşya, ortalama %30 ucuzdur, iletişim masrafları ortalama olarak türkiyenin yarısıdır, ve iletişim kalitesi x2 dir..

rusyada gıda kontrol edilir ve orada 56 rubleye aldığınız sütü gönül rahatlığıyla içebilirsiniz..

ayrıca rusyada asgari ücret alan kesim, halkın yarısından çoğunu oluşturmaz, 10.000 rubleye gerçekten vasıfsız insanlar çalışır.. oturup saymadım, elimde istatistik veri yok, ancak rusyada asgari ücretle çalışan kesimin %5ten az olduğuna eminim..
  • demokratik olmayan tüm ülkeler gibi zenginlerinin anormal derecede zengin olduğu, geniş halk kitlelerinin ise milliyetçilikle uyutulduğu ülke.

halkın alım gücü ve yaşam standardı avrupa ya da amerika ile kıyaslanamaz bile.
  • rublenin değer kaybeden para birimlerinde başı çekmekte olması, bizden kötüleri var.
  • hakkında bir çok uyarı aldığım ve farklı yerlere çekilmesinden dolayı tanımımı tekrar yazdığım başlık.
    (merak edenler için eskisi ekran görüntüsü olarak burada)

ilk olarak rusya kötü bir ekonomiye sahiptir. zengin azınlığın sömürdüğü bir fakir halk vardır. (tanıdık geldi değil mi ?) ikinci olarak asgari ücretle çalışanlar genel olarak bazı meslek dallarında katlamalı maaş alırlar.

10.000 ruble civarı bir ortalama asgari maaş vardır bunun karşılığı dendiği gibi 166 dolar edebilir. önemli olan bu 10.000 ruble ile neler alınabildiğidir. ne kadar et, süt, ekmek, alkol, benzin. nasıl yaşandığıdır. (o kısımlarda türkiye gibi şu an)

rus ekonomisi umut vaad ediyor dedim, bunun nedeni son yıllarda nispeten daha güçlü ve akıllı insanların yönetiminde olması ve doğal kaynakları (bizde olmayan şeyler) rusya'ya bakarsak türkiye'nin ileride geleceği seviyeyi görürüz. yalnız buradaki fark, onlar iyiye biz ise kötüye gidiyoruz.

algı yaratmaya çalışanlara olan kızgınlığıma gelecek olursak. rusya'nın kadınları ve kızlarıyla ilgili malum örneği vermemin nedeni, türkiye'nin rusya ile kıyaslanmasını hakaret olarak görmem. kendi halkımı o durumda görmeyi doğru bulmamam. rusya gibi bir devlet bizim için örnek olamaz, iyi dediğimiz ve arzuladığımız hedef olamaz. algı yaratmaya çalışan bu troll'lere kızgınlığım bu nedenden dolayı.

rusya, abd gibi süper güçmüşte bizim ekonomimiz rusya gibi iyiymiş algısı kabul edilemez. rusya dediğiniz devlet'in refah oranı abd'nin 15 te 1'i. rusya'yı övmek, russya üzerinden kendimizi övmek hakarettir. kıyaslayacaksan ulaşmamız gereken seviye ile kıyasla. fransa, almanya, abd ile kıyasla. bizim olmamız gereken seviye rusya değil onlardır.

ek olarak yukarıda yazan ekmek, et bilgileri yanlıştır. mesela bizde ekmek 80 gram iken, onlarda 500 gram. yani 6 katı büyük ekmekleri.
    et fiyatları, süt fiyatları daha düşük. temel gıda ve gündelik harcamalara ulaşmak, halk açısından daha farklı koşulda.

başlıkta asgari ....... diye algı kasılması zoruma gitti. orası rusya, kendinizi kıyasladığınız, layık gördüğünüz örnek rusya. malum olayların olduğu yer. allah aşkına bu algı merakınız bu kadar mı edepsizleştirdi sizi.

ilgilenen arkadaşlar youtube'da gırla rusyada yaşam video'su var. açıp bakın onlara. cımbızla seçmeyin arasından. yargısızca izleyin.

------------------------------------------------------------------------------------------
    eskiyi kopyala yapıştır yapıyorum ss'i beceremedim.

uydurma bir başlık. troll çalışması gibi duruyor. rusya'da gerçek maaşlar için tık.
    ek olarak unutulmamalıdır ki rusya bir dev falan değildir. kendini rakip gördüğü abd'den 15 kat daha kötü bir ekonomiye sahiptir. putin ile beraber bir yükselişe geçmiş olsa da hala güçlü bir ekonomi değildir. umut vaad eden bir ekonomi olmasının nedeni iyi bir yönetim altında olması ve doğal kaynaklarının fazla olması (doğal gaz, petrol, hammadde vb). ülkemizde olmaya bu iki avantaj sayesinde bize göre gelecek vaad eden bir ekonomidir.

enflasyon ve alım gücü açısından ortalama maaşlar, türkiye ortalamasına göre yüksektir. gelişmiş ülkelere oranla ise çok düşüktür. rusya dediğiniz devlet 10 sene önce kadınlarının başka ülkelere, hayat kadınlığına gitmek zorunda kaldığı yer.

algı yaratmak isterken biraz zeka ve akıl kullanmak şart. hali hazırda algı yapılacak ise yapılması gereken kırılgan beşli içinde yapmak gerekir.

edit: açık açık yazmak istemiyordu ama yazayım. rusya'nın alım gücü, gıda maddelerinin fiyatları, halkın geleceğe bakışı gibi kriterler önemli olan. asgari ücret pek önemli değil.
    kazın diğer ayağı rusya iyi bir örnek değil. afedersiniz vatandaşı ülke ülke gezip açlıktan o... yapıyordu belki hala yapıyor. rusya'yı kıyaslarken düşünün azıcık bizim kadınlarımızın arabistan gibi ülkelere o işi yapmaya gittiğini. rus ekonomisi zaten bok gibi bir ekonomi. güçsüz ve değişken. umut vaad etmesinin nedenlerini yazdım zaten.
    kusura bakmayın ama türkiye'yi rusya ile kıyaslamanın bir adım ötesi etiyopya ile kıyaslamak.

asgari ücret 10.000 ruble kısmına takılanlar için bir baksınlar o paraya ne alınabiliyor. aşağıda bir başlıkta 1 rus ekmeğinin gramajının bizimkinin 6 katı olduğu söylenmiş.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • rusya'da 20 milyon yoksul var. demokrasi yok. putin gibi diktatörleri var. zengin fakir uçurumu had safhada. birde üstüne ekonomik ambargolar falan gayet normal durum asgari ücretin o denli az olması.

rusya zaten ahım şahım bir ekonomiye sahip ülke değil. sovyet sonrası kalan mirası oligarklar kapıp milyarlarca dolar servet yaparken yoksul kesim 25 yıldır yoksul kaldı.
  • uydurma başlık denilip bir tık deniliyor, açılan linkte asgari ücretin 9489 ruble olduğunu yazıyor. (yani 620tl)

geçtiğimiz yıl daha betermiş : https://www.expatica.com/…m-wage-russia_982314.html
  • adamların 32 rubleye sattığı ekmek yarım kiloymuş.

diğer ürünlerin fiyatlarını da karşılaştırmak için kaynak

edit:harf
  • rusya dünya üzerinde varolduğundan beri durumu böyle zaten. halkın geneli fakir ve cahil.