şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir tevatür mü? uydurma ya da dış güçlerin yeni bir oyunu mu? heryerden böyle meşajlar geliyor efendim. yağmuru da çok severim.

  durum ciddi.
  rusya'nın ural bölgesinde yaşanan nükleer sızıntı sebebiyle radrasyon yüklü bulutlar ülkemiz üzerinden geçmekteymiş. bir kaç hafta süresince yağmurda kalmamaya özen gösterin miş. fransız nükleer güvenlik enstitüsü: rusya dan rutenyum 106 radyoaktif izotop sızıntısının normal değerlerin 986 katı olduğunu bildirmiş.
  (bkz: küsuratlı sayı vereyim de)
 • "ruthenium is a chemical element with symbol ru and atomic number 44. ıt is a rare transition metal belonging to the platinum group of the periodic table. like the other metals of the platinum group, ruthenium is inert to most other chemicals.

  most ruthenium produced is used in wear-resistant electrical contacts and thick-film resistors. a minor application for ruthenium is in platinum alloys and as a chemistry catalyst."

  inert diyor. kimyasal katalizör diyor. aşınmaya dirençli elektrik kontaktları diyor.

  nükleer enerji ile alakası olmayan, platin grubuna ait tembel bir elementtir. radyoaktif değildir.
 • hersey chernobil’le baslamisti, bakan cayi hupurdetip bakin mis gibi cay dedi. yillar gecti yine karadeniz’in karsisindan bir bulut geliyor.

  belki ulke resetlenir, bakan falan istifa edebilir. *
 • bu rusya'dan zaten hayırlı bir bok gelmez hiç dedirten bulutlardır.

  şöyle bir bir rus hatun kafilesi gelse ne olurdu yani?
 • rusya’dan bize bir tek kızları gelir güzel,
  ona da sadece bakması güzel!

  şiir gibi oldu ya la!
 • fransız nükleer güvenlik enstitüsünün ilgili haberi 9 kasım tarihli. rusyadan çıkıp fransa'ya kadar varıp da geri mi dönüyor ülkemize?

  kaldı ki haberde sağlık açısından sıkıntı olmadığı belirtilmiş.

  --- spoiler ---

  the levels of atmospheric contamination by ruthenium 106 which were observed in france and the other european countries have no consequences for health and the environment and thus required no measures to protect the populations from the risk of inhalation.
  --- spoiler ---

  yes o siteye girdim, o haberin aslını buldum. [link http://www.french-nuclear-safety.fr/…the-population]

  21 kasım 2017 tarihli the guardian haberi ise oldukça detaylı ve onda da defalarca bir risk olmadığı söylenmiş. buyrun
 • habere göre 9 kasım'da yola çıkan bulutlar antalya'ya yeni ulaşmış durumda.

  bu da şimşek çaktığı zaman neden garip renklerde olduğunu açıklıyor. eskiden şimşekler florasan lambası rengindeydi, şimdi odada sarı ışık sevenler derneğini oynuyoruz.