• detaylarına şu adresten ulaşılabilecek event.
  • keşke hep kesseler de şu rus nooblardan,hilecilerden, trollerden kurtulsak oyunlarda
  • bunlar hep güvenlik içindir. yoksa putin çok mülayim adam.
  • ülkenin güvenliği için de 1 gün internetsiz kalalım canım eskiden internet mi vardı 1 gün gelir geçer.
  • kendi internetini yaptigi icin deneme amacli yapilan kesintidir.adamlar kendi internetlerini yaratmis daha ne olsun.
  • güvenli internet olarak türkiye'de bahsi geçen ve çin'in büyük oranda uyguladığı rus internetini dünyanın geri kalanından ayırabilme sisteminin ön denemeleri,

bütün otokrat, diktatör hükümetler halka konuyu şöyle anlatır;
    devletin kendi egemenliğini ve "anayasal haklarını" garanti altına almak, çocuklarımızı güvenli internet ile buluşturmak, gelecek nesillere daha sağlıklı bireyler yetiştirmek için bunu yapmamız gerek. ( buna karşı çıkan teröristtir vb)

devletin internet üzerindeki egemenliğini sağlamak istemesi ile çin'in şu anki durumu ile aynıya geleceğimiz anlamı taşır. çin'de faydalı internet adı altında tüm muhalifler, yoksullar, yolsuzluklar gibi hükümetin kendisine zararı olacak içerikleri geride bırakıyor. "çin'in büyük güvenlik duvarı" gibi özel bir terim bile var.
  • isteyen diktatör diye atıp tutabilir. ama ben bu intranet olayını mantıklı buluyorum.

lan daha geçen sene tartışılmadı mı o kadar? "google benim hakkımda neler biliyor?" diye milleti korku salmadı mı? tek tek saymaya gerek yok. o telefonun var ya o telefonun, hee evet cebine sığan, aldığın nefesi bile takip ediyorlar o cihazla. hatta daha da kötüsü senin beynine erişiyorlar. kimsenin senin girdiğini tahmin etmeyeceği içeriklere bakıyorsun internette. sadece sen biliyorsun di mi? haha. evet evet sadece sen.

person of interest'in bir bölümünde yapay zekayı kötü amaçlı kullanarak sosyolojik deney yapıyorlardı. herkesin gizlisini, bilmesini istemediği kişilere mesaj olarak gönderiyordu yapay zeka. bak bu yapmak için interneti geç, intranet bile yeterli. örneğin sadece runet'ten topladığın veriyle rusya'da insanları birbirine kırdırabilirsin.

daha da kötüsüne gelelim. intranet bile çok tehlikeli. bir ülke düşünün. ülkenin yönetimi paralel devletin elinde diyelim. ne oldu? al bak verilerin yine internet kadar tehlikede.

intranet kurup her türlü hizmetin yerlisini üretmek güvenlik seviyesini önemli derecede arttırır ve ülke içi ekonomiyi canlandırır. düşünsene. google'da arama yapıyosun ve adam sana gerçek sonuçlardan önce reklamları gösteriyor. 2 saniyelik araman sayesinde adamlar dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor.

diğer yandan intraneti kullanmaya başladığın an ülkenin demokrasiyle bağı kopup direk diktatörlüğe dönüşüyor. bak ben de diktatörlük diye atıp tuttum.

olaylar dünya açısından nasıl gelişir bilmiyorum. ama internet bir yere kaybolmayacaksa bu ekonomik sistemde dijital değerlerin tekellerde toplanmasını engellemek gerektiğinden eminim.
  • putin reyiz bi ortamları kontrol edecektir. bizim şirkette de yapmışlardı geçen, adamlar ülke çapında yapacaklarmış. helal
hesabın var mı? giriş yap