şükela:  tümü | bugün
 • rusya'da, çalışanların kendilerine ve ailelerine yeterince zaman ayırabilmesi, işsizlik oranını düşürmek gibi nedenlerle haftada 4 gün çalışma dönemine geçilmesi için hazırlık yapılıyor. sistem kabul edilirse ruslar haftada 4 gün işe gidecek.

  rusya, çalışanlar için yeni bir sistemine geçmeye hazırlanıyor. iktidardaki birleşik rusya partisi'nin de desteklediği öneri, haftada 5 gün yerine 4 gün çalışılmasını öngörüyor.

  amaç ise işsizliğin önüne geçmek, yaşam kalitesi artırmak ve çalışanların kendilerine ve ailelerine yeterince zaman ayırması.

  geçtiğimiz haziran ayında yayınlanan kamuoyu anketi, rus halkının yüzde 43'ünün haftada 4 gün çalışma sistemine karşı olduğunu ve böyle bir durumda ücret kaybı yaşanabileceği endişesi taşıdığını ortaya koymuştu.

  fakat rus halkının endişelerinin aksine yeni sistemde çalışanların mevcut maaşlarının korunması amaçlanıyor.

  yeni sistemin yasa tasarısı ile ilgili çalışmaların eylül ayında başlaması planlanıyor. haftada 4 gün çalışma sistemi uygulamasına kademeli olarak geçilmesi planlanıyor, böylelikle işverenler ve çalışanlar yeni sisteme uyum sağlayabilecek.

  kaynak

  çalışma odaklı hayat, bireylerin ve ailelerin psikolojisini bozan bir durum. şimdilik ümitli değilim ama umarım buna benzer icraatları gelecekte ülkemizde de görürüz.

  tabi ki ağır çalışma koşullarını, haftalık çalışma saatlerinin yüksekliğini, haftada 6-7 gün çalışanları, senelik izin kullanamayanları da ayrıca değerlendirmek gerekiyor. ben bu gibi konularda özellikle türk-iş başkanı ergün atalay'a güveniyorum. *
 • çalışanlardan ziyade çocuklar için çok güzel haber. ülkemizde son kuşaklar çok sevgisiz, duygusuz, tahammülsüz ve hayattan ne istediklerini bilmiyorlar. en önemli sebeplerden biri ailelerini akşamdan akşama üç-dört saat görmeleri. bu birçok hastalığı da beraberinde getirdi zaten. çocuk ve ergen psikologları boş kalmıyor.
 • iyi haber : çalışanlar aileleriyle daha fazla vakit harcayıp haftalık olarak daha fazla dinlenebilecekler.
  kötü haber : çalışanların maaşları düşecek.
 • bir sonraki proje;

  çalışmayı tamamen kaldırarak, işsizliği bitirmek :)

  not : darısı başımıza dediğim, desteklediğim projedir.
 • türkiye'de de buna benzer bir sistem var aslında, 4 sene boyunca istanbul'un sikimsonik semtinde günde 14 saat ayda 2 gün tatille it gibi çalıştırıldıktan sonra kovulmuş, sonraki 3 sene iş bulamamış, eldekiyle idare etmiştim. birebir örtüşüyor bence.
 • bildiğim kadarıyla zimbabve'de 4 gün tatil yapıp 2 gün çalışılıyor. yeni bir şey değil, kötü bir şey hiç değil.
 • kıçımızı yırtıyoruz bu ülkede işsizlik bitirilecekse 6 saate indirip 3 vardiya yerine 4 vardiyaya gecilebilir. 5 milyon işsiz var zaten maaşlar kuş kadar.
 • teknolojik gelişme sadece iş veren için kullanılırsa işsizlik kaçınılmaz, aynı iş daha az kişiyle daha kısa sürede yapılıyor.
  türkiyede mesai saatleri aşırı fazla uzun, kesinlikle kısalmalı.
 • insanların ailelerine daha fazla zaman ayırabilmesi için çalışma sisteminin haftada 4 güne düşürüleceğini sanan naif kişiliklerin desteklediği öneri. günümüzün kapitalist dünyasında şirketlerin ve sermayenin yönettiği global düzen, devlet denen aygıtı da bu eksen etrafında toplamış durumda. devletlerin halkın refahı için şirketlerden bağımsız adımlar atabileceğine inanıyorsanız, fazlasıyla iyi niyetlisiniz. bir adım atılacaksa bu halkın değil, şirketlerin çıkarına olacaksa atılır. halk’a da bir parça yem atılıp ödüllendirildiği düşüncesi yerleştirilip, sermayeye daha fazla kaynak ve hareket alanı sağlanmış olur.
 • türklere sağladıkları vize kolaylığı ve ardından bu adımı atmaları bende şu düşünceye yol açtı ;
  üreyecekler!