şükela:  tümü | bugün
  • bu aralar kafamda dönen sorulardan biri. adamların nüfusu türkiye'nin iki katı eyvallah da o kadar bağ bahçe elinde olup da neye yarıyor?

almanya'nın türkiye ile nüfusu hemen hemen aynı ama toprakları türkiye'nin yarısı kadar olması bile adamları durduramıyor. çünkü insana yatırım yapıyor ve güven veriyor.

rusya'ya bakacak olursak o kadar toprağa rağmen birşey olamamış. üstüne sıcak denizlere inme fantazisi yapıyor.

edit : kültür deyip ağzımı açtırmayın! tek başına konya kadar hollanda bile kültürde döver atar adamı. rusya toprakları bugün kutu kutu evlerde yaşayan japonların elinde olsa kim bilir nasıl bir yer olurdu?
  • alaska’yı sattıklarındandır.
    dmax’da sürekli altın çıkarıyorlar nisbet yapar gibi
  • ülkenin zengin olması toprağa değil kültüre bağlıdır. toprağı geniş olan ve fakir olan, toprağı dar ama zengin olan bir çok ülke var, hatta zengin ülkelerin çoğu küçük. doğal kaynağı bile olmayan isviçre dünyanın en zengin ülkelerinden.

olay kültürde.
  • rusya fakir değil yönetim biçimi otokrasi.
    otokrasiyle yönetilen hangi ülkenin vatandaşları refah içinde olmuş ki rusya olsun.
    aynı bunlar gibi bir ülke daha biliyorum ben,
    asya ve avrupa'nın ortasında üç tarafı denizlerle çevrili, zengin yeraltı kaynaklarına sahip,
    verimli toprakları var, turizm açısından da eşi benzeri olmayan bir ülke fakat halk fakir,
    çünkü otokrasi halkı değil belirli zümreleri zengin eder.
    halka ise şükür, selam ve dua kalır.
    (kıps anladınız siz onu)

(bkz: dolarla bir işiniz var mı)
  • tabi o kadar fakirler ki rusya'dan gelen turistleri turizmciler ellerinde çiçeklerle karşıladı . o kadar fakirler ki her yıl milyonlarca turist sadece türkiye'ye gelip krallar gibi tatil yapıyor . sen gidebiliyor musun bir yere ?
  • coğrafi olarak rusya türkiye'nin yaklaşık 16 x kadar büyüklükte rusya hakkında yeterli bilgi olmadan başlık açılması ayrı bir konu adamlar fakir mi ki ? ayrıca yerel enerji kaynaklarını %5 ini kullanmadan bu durumda adamlar bizimkilerde fakir edebiyatı yapıyor madem o kadar fakirler akkuyu nükleer enerji santralini biz yapalım neden ruslara veriyoruz ihaleyi çok yardım sever bir millet olduğumuz için ruslara da yardım ediyoruzdur kesin rus sevici değilim ama biraz da realiteleri görmek gerekiyor
  • halbuki katar'a peşkeş çekip yolunu bulabilirlerdi
  • kısa bir süre kaldığım rusya'da, verimli topraklara sahip olmalarına rağmen çok az ekip biçtiklerini, tembelliğe alışık olduklarını, gereksiz ve uzun sohbet ettiklerini gözlemledim. kendilerini votka ile uyuşturuyorlar. gün heba oluyor.
  • toprağı çok olan zengin olsaydı penguenler milyoner olurdu.
  • erkeklerinden ötürüdür. rus kadınları çok çalışkan ve zeki kadınlar ve toplumda, iş hayatında yükü sırtlarlar. rusyaya giden tanık olmuştur buna. erkekleri bir o kadar tembel ve asalaktır. bu sebepten rus kadınları kendi milletinden erkekleri tercih etmez. rus erkekleri onlara göre erkek bile değildir.