şükela:  tümü | bugün
  • vay vay vay...

rusya'dan s-400 alıyoruz ve bize kafasını veriyorlar sanırım. bakın ne diyor rusya: "s-400 sistemlerine ait elektronik kodların hepsini ve iç düzeneği onlara (türkiye'ye) vermeyeceğiz. anlaşmaya göre, teknik onarım ve bakım işlemlerini sadece biz yapacağız. onlarsa bu sistemlerin içini açmayacak"

https://tr.sputniknews.com/…kod-turkiye-vermeyecek/

e ne anladım ben öyle işten?
  • bunun gibi stratejik sistemlerin kodlarını kimse kimseye vermez. biz bu sistemin benzerini (hisar) üretene kadar bu s-400'e muhtacız.
  • ortak geliştirme yapılacak, bazı teknoloji transferleri yapılacak. ruslar 2 sistem aldık diye komple s-400'leri bize vermeyecek.

ancak bazı yerlerde olayı çok abartmışlar. dost-düşman tanımayı bile ruslar girecek vs. gibi şeyler okudum. bu mümkün değil. türkiye hala nato'da. dost düşman ayrımının kontrolü bizde olacak.

türkiye'nin nihai amacı kendi sistemlerini geliştirmek zaten.

(bkz: hisar-a)
    (bkz: hisar-o)
    (bkz: hisar-u)
  • türkiye'ye kodları vermek demek nato'ya vermek demek: nato'ya vermek demek düşmana vermek demek.
    ha keza mercedes marka otomobil alsanız, mercedes size kodları verip, "al abi dilersen üret, dilersen dünyanın herhangi bir yerindeki mercedesi durdur" der mi?
  • akabinde ''verin 400'ü, bu iş huzur içinde çözülsün.'' diye bir açıklama gelebilir. bekliyoruz.
  • f16 uçaklarının kodlarını da abd vermemişti, aselsan kendi yazılımını üretti.
  • gayet mantıklı olandır. ne olabilirdi başka? hayal gücünüz nasıl çalışıyor yani? belirtilmiş, tekrar belirtelim. ne kadar sorunlar da olsa türkiye hâlâ bir nato üyesi. rusya ise ne kadar yakınlaşma var gibi de olsa nato'nun en büyük tehdit algılarından birisi. rusya'nın nato ülkeleriyle silah ticaretinin yok denecek kadar az olmasının bir nedeni var. iki grup da karşılıklı olarak özgün savunma sanayi projeleri geliştirmekte ve bu kodlar el değiştirdiği an geliştirilen arge çöpe gitmekte.

yani kimse zaten kodların vs. verilmesini beklemiyordu. oldu amk kırım'ı da bize bağlasınlar, deniz kuvvetleri'nin karadeniz üssü olsun.
  • olması gereken bu değil miydi? bunda şaşırılacak bir şey yok, bu sadece türkiye için geçerli değil, satışını yaptığı bütün ülkeler için geçerlidir.
  • fortran bilmeyen halkımızı huzursuz eden gelişme.