şükela:  tümü | bugün
  • aktroller ve avrasyacılar, durun düşünün, yanlış adım atmayın diyenlere zamanında demediklerini bırakmadılar. rusya bize kodları verecekti, f-35 alamazsak su-57 alacaktık.

şimdi şimdi ortaya çıkıyor ki rusya online trol beslemek haricinde en ufak çaba göstermeden, hatta üstüne bir de bu işten yüklü miktarda para kazanarak, türkiye'yi nato'dan koparıp ortada dımdızlak bırakmış. ne diyelim, herkes hak ettiğini bulur.

yukarıda soran arkadaşa cevap amacıyla edit.

1- kodlar verilmedi ne anlama geliyor?
    - bu durum bu füzelerin uzun vadeli kontrolünün rusya'nın elinde olacağını, kendi versiyonumuzu üretemeyeceğimizi, satın aldığımız füzeleri kendi uçaklarımıza entegre edemeyeceğimizi, nato'nun da f-35'leri bize satma ihtimalinin ortadan kalktığını gösterir. dahası rusyanın kontrolündeki bir füze sistemine sahip bir nato ülkesinin nato hava savunma şemsiyesiyle entegre olma ihtimali ortadan kalkar.

2- kodlar olmadan kullanılamaz mi?
    - kullanılabilir, ancak rusya'nın izin verdiği sınırlar dahilinde. mesela kendi müttefiklerimizle savaşırsak rusya seve seve kullandırır. ancak rusya'nın istemediği bir ülkeyle savaşırsak, mesela suriye, ırak, iran gibi bir ülkenin uçaklarına karşı biz ne olduğunu anlayamadan, aniden işlevlerini yitirebilirler. hatta olur da rusya'yla savaşırsak parasını ödediğimiz kendi füzelerimizin kendi uçaklarımızı avladığına ağzımız açık şahit olabiliriz.

3- kod yoksa kasasını niye aldık?
    - sadece kasayı almış değiliz. tabi ki koduyla beraber geldi. ancak o kodun kontrolü bizde değil. şöyle düşünün. microsoft surface tablet alıyorsunuz. üzerinde yüklü windows işletim sistemiyle geliyor. normal çalışıyor, ediyor, ancak sonradan fark ediyorsunuz ki microsoft bilgisayarın kontrolünü size tamamen teslim etmemiş. istediği zaman istediği programı size sormadan güncelliyor, beğenmediği programları size sormadan siliyor. bir de üstüne günün 24 saati sizi gizlice videoya alıp o bilgisayarla yaptığınız her şeyi kaydediyor. şimdi bunu hava savunma sistemine uygulayın, o sistemin sahibinin de tarih boyunca en çok savaşıp en çok yenildiğiniz ülke olduğunu düşünün. bütün bunlar hayal, fantezi falan değil gerçeğin ta kendisi.

4- satan ruslar, makinayı alın ama kullanma kodlarını vermem dediyse neyini sevk etti?
    - rusya'nın türkiye'ye neyi verdiği belli. sözlüğün seviyesini düşürmek istemediğim için sizlerin hayaline bırakıyorum.
  • türkiye'ye kodları vermek demek nato'ya vermek demek: nato'ya vermek demek düşmana vermek demek.
    ha keza mercedes marka otomobil alsanız, mercedes size kodları verip, "al abi dilersen üret, dilersen dünyanın herhangi bir yerindeki mercedesi durdur" der mi?
  • rte’nin şu an internette crack aramasına sebebiyet veren talihsizlik.
  • vay vay vay...

rusya'dan s-400 alıyoruz ve bize kafasını veriyorlar sanırım. bakın ne diyor rusya: "s-400 sistemlerine ait elektronik kodların hepsini ve iç düzeneği onlara (türkiye'ye) vermeyeceğiz. anlaşmaya göre, teknik onarım ve bakım işlemlerini sadece biz yapacağız. onlarsa bu sistemlerin içini açmayacak"

https://tr.sputniknews.com/…kod-turkiye-vermeyecek/

e ne anladım ben öyle işten?
  • rusya: al bunları biraz oyna ama kumandanın pilleri bende duracak.
  • gayet normal bir durumdur.

rusya, teknoloji transferi şöyle dursun, direkt satışını isteyen birçok ülke olmasına rağmen bu sistemleri satmamıştır. abd'li yetkililerin geçmişte ve şu an s500 sistemleri ile ilgili endişeleri de bunu doğrular niteliktedir. link

öncelikle gelişmelere göz atalım.
    suriye'de rus uçağının düşürülmesinden sonra eline bulunmaz bir fırsat geçen rusya, anında s400 füzelerini suriye'ye getirdi ve sınırımıza yerleştirdi. bundan iyi bahane olamazdı. (kimbilir belki de bu da rusya-türkiye arasındaki bir anlaşma idi). ama yine de uçak düşürdüğümüz günün yıl dönümünde ruslar bizim askerleri bombaladı ve kaza dendi. oysa ki intikamdı bana göre. birkaç kez oldu. zira rus uçakları kazayla herhangi bir yeri yanlışlıkla vurmayacak kadar nokta atışı yapabilen uçaklardır.
    link

abd, bu füzeler nedeniyle suriye'de uçak uçuramadı. türkiye ise füzelerin tehdidi yüzünden aynı sorunu yaşadı. ruslarla aramız düzeldikten sonra adamlar füzelerden bizim f16'lar üzerindeki kilidi kaldırdılar. ondan sonra pilotlar rahat uçabildi. füzelerin ne kadar önemli olduğunu bu bağlamda es geçmemek gerekiyor. bu füzeler, abd'nin radara yakalanmadığını iddia ettiği uçaklarını dahi vurabiliyor. abd'nin hiçbir ülkeye satmadığı boeing raptor-22 uçakları dahil. s400 ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için bakınız

rusya'nın yakın ülkelerden ukrayna'nın s300'ü s300 ukrayna ukraynalılarla konuştuğumda rusların hiçbir teknoloji transferini yapmadığını belirttiler. bu resmi bizzat kendim çektim ve bağımsızlık günüydü. şu anda düşman olmalarına rağmen bu rus füzesini sergilemekten çekinmemişler. 11. dakikadan itibaren de kısa bir videosunu çekmiştim.
    s300 ukrayna2

rusya'nın diğer yakın olduğu ülkelerden iran, çin, hindistan. iran'ın nükleer teknolojisinin çekirdeğini oluşturan ve bunu kuran rusya, iran'a da bu teknolojiyi vermedi. hindistan ile askeri işbirlikleri var bildiğim kadarıyla ama s400 hazır satışını bile daha tamamlamadı. hindistan ve çin'e de bu teknolojiyi paylaşmadı.

bizim için ilk etapta hazır alım, ondan sonra ortak üretim öngörülmekteydi. fakat rusya buna soğuk baktı her zaman. türkiye bu mantıkla başka projelerde başarılı oldu. güney kore top teknolojisiyle fırtına obüsü topunu yapar hale geldi. roketsan'ın uzun menzilli füze ve genel füze birikiminde çin teknoloji transferinin rolü yadsınamaz. italya teknoloji transferiyle atak helikopterleri derken az da olsa mesafe katettik. türkiye ise şu anda daha spesifik teknoloji transferlerini elde edip, geliştirmeyi beklemek istemiyor. zira bu alanda hisar füzeleri dışında tabandan bir atılım yok.

rusya için s400 füzesi satmak şu anlamlara gelir:

-bir nato ülkesine gerçekleştirilen büyük bir ihracat başarısı ve gururu.
    -kendi kullandığı s400 değil, ihraç versiyonu satılacaktır ve işin içinde para kazanma olayı vardır doğal olarak.
    (rusya'nın kendi kullandığı ve satmadığı s400'ler ihraçlara göre daha gelişmiştir ve sadece kendisi kullanır).
    -abd'nin yanından uzaklaştırabildiği ve yalnızlaşan türkiye'yi yanına çekebilmek.

türkiye için s400 füzesi almak şu anlamlara gelir:

-türkiye'nin acil hava savunma sistemlerine ihtiyacı var ve bunu öncelik hazır alımla, sonra da teknoloji transferiyle bunu süratle gerçekleştirmek ister.
    -çin ile ortak üretimden abd baskısıyla vazgeçildikten sonra türkiye yeni ortak aramaya başlar.
    -nato ülkesi müteffiklerinden hazır alım ve teknoloji transferinde de red cevabı alınca biraz yalnızlaşır ve yapılan diğer anlaşmalar netincesinde kaporayı öder.

sonuç olarak hiçbir ülke, yıllardır emek vererek geliştirdiği teknolojik birikimleri size vermez. nato ülkesi ve müteffik olduğunuz abd bile vermediği halde, elçisini öldürüp, uçağını düşürdüğünüz nato'ya zıt bir ülke olan rusya asla vermez. türkiye'nin bu bilgileri elde etmesi abd'nin de bu sırrı öğrenmesine neden olabilir ve rusya'nın dünya üzerindeki caydırıcılığını da azaltır.

edit: hatalı kelime çıkarıldı.
  • akabinde ''verin 400'ü, bu iş huzur içinde çözülsün.'' diye bir açıklama gelebilir. bekliyoruz.
  • rusya'da yaşayan ve çalışan biri olarak beni zerre şaşırtmamıştır. rus devleti sovyet geleneğinden beri aşırı derecede şüphecidir. kendi vatandaşına bile güvenmez. saçma sapan devlet bürokrasisi vardır. bir keresinde bir devlet dairesine (nüfus dairesi) yazın göbeğinde şortla gittim. kapıdaki polis şortla giriş yasak diye beni kapıdan çevirdi. sanırsınız gece kulübüne giriyorum. bir vergi numarası 1 haftadan evvel çıkmaz. evraklarınızı verirsiniz 7 sülalenizi araştırırlar. en az bir hafta sonra onaylarlar. biz bu devletten s400 kodlarını istiyoruz öyle mi? oldu olacak nükleer füzelerin kodlarını da isteyelim.
  • gayet mantıklı olandır. ne olabilirdi başka? hayal gücünüz nasıl çalışıyor yani? belirtilmiş, tekrar belirtelim. ne kadar sorunlar da olsa türkiye hâlâ bir nato üyesi. rusya ise ne kadar yakınlaşma var gibi de olsa nato'nun en büyük tehdit algılarından birisi. rusya'nın nato ülkeleriyle silah ticaretinin yok denecek kadar az olmasının bir nedeni var. iki grup da karşılıklı olarak özgün savunma sanayi projeleri geliştirmekte ve bu kodlar el değiştirdiği an geliştirilen arge çöpe gitmekte.

yani kimse zaten kodların vs. verilmesini beklemiyordu. oldu amk kırım'ı da bize bağlasınlar, deniz kuvvetleri'nin karadeniz üssü olsun.
  • bence istanbul'a 10 bin cami daha yaparsak kodları çözeriz.