şükela:  tümü | bugün
 • mig, sukhoi , tupolev'leri indirecekse sakıncası yoktur.
 • bu iş böyle ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin bir kısmı açılmaz, açılanın kodu verilmez, bakımını bir yere kadar yapabilir veya hiç yapamaz. bunu da sözleşme ile veya daha sık rastlanan şekli, satışa izin veren ülkenin satış için ön koşuldur. bu ürünü şu şartlarda satabilirsin. alıcı bu kurallara uyacak/uyacağını taahhüt edecek denir. uymaz ise ürün geri istenebilir, satıcının tüm sorumluları kalkmış olur veya bu şekilde satışı yapılan ürünlerin satışı durdurulur.
  bu olanlar yeni değil ama hatırladığım kadarıyla haberlerde "teknoloji transferi" olacağı gibi mulak bir ifade yer alıyordu. şahsen çok itimat etmedim nitekim öyle çıktı. şeytan satır aralarında gizli iken milletimizin genel tavrı büyük yazılara hemen inanıp savunması olduğu için bazılarına ağır gelmiş olabilir. bu sektörde ufak detaylar milyon dolarlar kurtarır veya kaybettirir.
 • iphoneye milyarlar veriyorsunuz adamlar da aynısı yapıyor sesiniz çıkmıyor.
 • rusların yaptığı da iş yani...

  daha doğru düzgün matematik bilmemesine rağmen, parti-cemaat kontenjanından ucu ucuna mühendis olmuş adamların o füzeleri kullanabileceği bile meçhul.
 • rus siber saldırıları abd'nin bile başına bela olmuşken s-400'leri rusya’nın uzaktan kontrol edemeyeceğini düşünmek tam anlamıyla hayalperestliktir.

  bu sistemleri satarken rusya'nın rakibi nato'nun bir üyesine bu kodları vermeyeceği belliydi. insanlar bas bas bağırdılar, alırsanız elinizde patlar, bir de nato'yla papaz olursunuz diye uyardılar. peki biz bu s-400 denilen meredi kime karşı aldık? kime karşı kendimizi savunacağız? olası bir rus saldırısında bu füzeler kendi uçaklarımızı vurmaya yönlendirilecekler. bir nevi kendi topraklarımızda kendi paramız, kendi personelimizle düşmana batarya vermiş olacağız. diyelim, rusya'yı siktir et, biz bunları diğer komşularımıza karşı aldık. kim o sana saldıracak komşu? gürcistan olamaz. ne gücü ne de bir nedeni var. ermenistan ihtimali şaka gibi, ama diyelim ermenistan'la savaşa girdik, adamların arkasında dağ gibi rusya var. keza iran, iran'in güdümündeki ırak, suriye. bunlar zaten rusya'nın direkt veya dolaylı destek verdiği ülkeler. kürt yönetiminin hava gücü yok, güney kıbrıs'ın da. batıda bulgaristan ve yunanistan hem nato, hem de ab üyesi ülkeler.

  o zaman, biz bu sistemleri savaşma ihtimalimiz olan ülkelere karşı kullanamayacağız. değil kullanmak, suriye ve iran'a karşı savaşırsak rusya'nın devreye girmesiyle bu füzeler kendi uçaklarımızı bile hedef alabilir. geriye kalıyor nato ülkeleri. gayrıresmi olarak nato'nun gözünün içine baka baka "sana karşı silahlanıyorum" diyoruz. peki bu durumda, yarın öbür gün örneğin rusya veya iran'la papaz olursak, nato'dan nasıl yardım bekleyeceğiz? s-400'lerin var ya, onları kullan yanıtını almayacağımızın bir garantisi var mı?

  bir de şu senaryoyu düşünün. bir gün nato veya doğrudan abd ile ilişkilerimiz gerildi diyelim. uluslararası ilişkilerde zaman zaman olan, ancak sonuçta karşılıklı çıkarların baskın çıkmasıyla durulan türden bir sorun olsun. geçmişte kıbrıs yüzünden, hatta kardak krizinde olduğu gibi iki kaya parçası yüzünden benzerlerini yaşadık. diyelim kuzey ırak'taki kürtler bağımsızlıklarını ilan ettiler. ırak merkezi yönetimi, suriye, iran ve türkiye bölgeye geçişleri kapatıp kürt denetimindeki bölgede yaşayan halkı yiyecek ve tıbbi malzeme ambargosuna tabi tuttu. bir yıl iki yıl geçti ve sivil halktan onbinlere varan sayılarda ölümler olmaya başladı. o güne kadar kurulan devleti tanımayan batı, sivil ölümlerini önlemek için (veya bahanesiyle) türkiye'ye baskı yapıp red cevabını alınca, havadan ambargoyu kırıp insani yardım ulaştırmaya karar verdi.

  bütün bunlar olup batı kamuoyunda türkiye insanlık dramının sorumlusu olarak gösterilirken, güneydoğu'da da pkk terörü ve devletin buna tepkisi had safhaya ulaştı. tam bu sırada türk topraklarından ateşlenen bir s-400'ün yardım taşıyan silahsız bir amerikan kargo uçağını vurmasını, ve trump'ın buna vereceği yanıtı düşünün. bizimkilerin "vallahi biz ateşlemedik, sistem kendi kendine aktif hale gelip, sizin uçağı hedef alıp düşürdü" demesine trump'ın ve amerikan şahinlerinin sükunetle cevap vereceklerini mi sanıyorsunuz? o andan sonra ya nato'dan atılıp, kendinizi rusya'nın kucağında bulacaksınız, ya da milli çıkarlarınızdan ödün verip ambargoyu kıracak, kürt devletinin tanınmasını kabullenecek ve belki de onu ilk tanıyan devletlerden biri olmaya zorlanacaksınız. bence ilk seçenek daha olası. bunun daha olası olması da bu hayali senaryonun gerçeğe dönüşme ihtimalini olası kılıyor.

  türkiye nato'ya dahil olduğundan beridir sscb ve rusya'nın zincirlerinden boşanmasını engelleyen set durumunda. rusya buna bir son vermek için her türlü riski almaya hazır, ve ilk kez bir türk hükümeti rusya'yla bu kadar yakınlaşıp direksiyonu onlara verdi. umarım s-400'ler cumhuriyet'in goeben ve breslau'su olmazlar.
 • beyin taşımayan insanların ettiği veryansındır. adam teknoloji üretecek kodu sana verecek öyle mi? amerika sattığı silahların kodunu sana veriyor mu? peki, sen niye oturup kendin araştırıp üretmiyorsun kendi silahını da elalemin silahına muhtaç oluyorsun? eğitimi müşrik dincilere verip, imamhatiplerin sayısını artıracağına bilim üretecek okullara ve eğitim sistemine yatırım yap, değil mi hacı?

  sen eğitimi batır, araştırma geliştirmeye önem verme ama kafir kendi ülkesinde, ileri seviyeye gelebilmek için çalışsın, üretsin sen de kafirin üretimine aptallığın yüzünden muhtaç duruma gel. sonra da '' bana kodu vermiyürler'' diye zırla. eminim bu kafayla, kafirin silahıyla kafiri vurmak için onlara savaş da açarsınız. allah aklını işletmeyeni işte böyle rezil yapar. kafa yok ki.

  '' ühüü bize kodu vermeyür ruslar''

  versin de amerikalılara verin değil mi? bir bakın bakalım etrafa bizim gibi keriz olan başka ülke var mı dünyada. sen üretim araştırma v.b yapma kafirin silahına muhtaç ol, bir de kod iste. bir de domalsınlar istersen.

  sen de üret, satınca sen de kodunu verme, sen de önde ol..

  yok, illa uşak olunacak. 1938'den beri bu ülkeyi amerikan köpeği yapanlarla, onları şakşaklayanlara yazıklar olsun.
 • savunma zaafiyetimiz olduğu halde, hava savunma sistemini kaç yıldır niye almadık? abd ve avrupa da sistem satmaya hevesliydi, know how transferi istiyoruz dedik. çinle anlaşmaya yaklaştık ama onlar da teknoloji transferine taş koydular sonunda, artı nato mato işleri. e şimdi rus diyor ki bakım onarımını bile ben yaparım. bırak da ortak geliştirmeyi, üretimi... iphonesa örnek application dahi yükletmem diyor. dost düşman tanımayı ben vericem diyor daha ne desin. sen bununla rus uçağı vuramazsın. adamın canı istemezse suriye ya da iran uçağı da vuramazsın. o zaman biz bu boku niye yedik? teknoloji transferi yoksa baştan patriotları alıp hemi de nato uyumlu otursaydık.
 • rusya'nın, türkiye'de kendine füze üssü kurması üzerine de para alması olayıdır.
 • "türkiye bundan önce çin ile birlikte kısa menzilli füze yaptı. bu çerçevede, çinli mühendisler mühendislerimizi eğitti. ders sırasında bizim mühendislerden biri, “peki, ama” der, “bu füzenin şurasındaki kıvrımın manası nedir?” çinli eğitmen cevap olarak “biz füzenin tam orasında neden öyle bir kıvrım olması gerektiğini öğrenmek için tam 28 füze patlattık” der. başka da cevap vermez, dersine devam eder"

  http://www.radikal.com.tr/…en-iptal-edildi-1481098/
 • yanlış bilgidir. sözleşmenin gizli maddelerine göre 2071'de tüm kodlar verilecek hatta üstüne bir traş bıçağı, 6lı renkli kalem seti hediye edilecektir. tabiki kemalistler bunu bilmemektedir.