şükela:  tümü | bugün
  • rusya'nın ab ve abd'ye bakınca daha dost olması durumu.

türkiye’nin kuruluşunda bile yardımları var*

ab ve abd'nin uçağını düşürmediğimiz halde bize silah ve teknoloji satmakta sıkıntı çıkartıyorlar. teröre destek veriyorlar. rusya'yla 3 yılda ilişkilerin bu seviyeye gelmiş olması takdire şayan. birçok konuda hem fikiriz.

sahte dostluklardansa rusya ile dost olmak tercih sebebi ancak rusya'ya yakınlaşan ülkelerin sonu malum bildiğiniz gibi hepsi yaptırımlara uğramaktalar.

daha abd kurulmamışken, john jack amerika kıtasına ayak basmamışken bizim ruslarla ilişkilerimiz vardı. türkiye'yi en iyi rusya anlar çünkü biz aynı toprakların insanıyız.

rusya'nın suyuna gitsen iyi, kavgalı olsan kötü bu kadar basit. mesela abd,almanya, fransa gibi şerefi olmayan devletler kendileriyle aynı askeri ittifakta bulunan ülkenin düşmanı olan bir terör örgütüne göz göre göre destek verebiliyorlar.

rusya'nında şöyle bir sıkıntısı var; yönetim değişince hemen takındıkları tavır 180 derece değişebiliyor.

(bkz: putin adamdır)

edit: türkün türkten başka dostu yoktur meseleside yalandır. şuan bir kargaşa olsun orta asyalı türk gardaşlarımızın hepsi rusya'ya yanaşır. bu yüzden türkün rustan başka dostu yoktur diye değiştiriyorum bu atasözünü.
  • eskilerden bir söz vardır:
    (bkz: dost arıyorsan cebine bak)
  • istediğimiz bir şeyi öyle veya böyle yerine getiren ya da yardımcı olmasından dolayı hak verdiğim görüş.

oysa abd ve ab biz onlarla iş birliği yapmamıza rağmen ne silah ne de politik anlamda destek olmuştur.

yukarıdaki görüş süleyman demirel'e aittir. videosunu bulamadım.
  • uluslararası ilişkilerde gerçek dost diye bir şey yoktur. dost diye bile bir şey yoktur. bugün çıkarlarımız örtüşüyor hepsi bu yarın ne olacağını kimse bilemez.
  • ülkelerin dostu falan olmaz. ülkelerin çıkarları olur. rusya bize o silahları çıkarları şu anda öyle gerektirdiği için satıyor. yarın bir şey olu, satmaktan vazgeçer. türkiye'nin akıllanıp ikide bir dostlarına güvenmektense ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmesi gerekir.

şu anda türkiye ve rusya'nın birbirine yaklaşması her iki ülkenin de yararına. karşı olduğum nokta bu değil. keşke biz de batının yaptığını yapıp uzun soluklu bir çıkar birlikteliğine gidebilsek; ama bunu da "biz süper dostuz" cıvıklığı içinde bir eksenin kucağından kalkıp başka bir eksenin kucağına oturmadan yapabilsek.
  • fransa ve ingiltere, tarihte ilk kez ortak bir çıkar için 1853'te kırım savaşı'nda beraber savaşmış; tarihteki ilk ittifaklarını da yanılmıyorsam 1904'te kurmuştur. bir daha da -hitler'in araya girmesi haricinde- ayrılmamıştır.

bu iki devlet tarihleri boyunca birbirini yedi durdu. özellikle napolyon dönemindeki trafalgar deniz savaşı'nda fransa tarihinin en bütük tokatlarından birini bizzat ingiltere'den yedi. ancak bir defa müttefik olup birbirlerinin değerlerini anladılar mı, gerisi hikaye kaldı.

türkiye ve rusya'nın hikayesi de buna benziyor. batı iyi hoş güzel de, bir tarafta batı'nın maşası olmak var diğer tarafta ise kendi coğrafyamızın kalkanı.
  • rusya'nın düşürülen uçak konusunda bize karşı kin gütmemesinin tek sebebi batının en zayıf halkası olduğumuzu düşünmesi.

ne diyor tosun paşa? (hakiki olan)
    sahte tosun paşa tek başına bunları planlamış olamaz, bu dalaverinin arkasında başka birileri olmalı.

rusya da düşürülen uçak konusunda türkiyenin tek başına hür iradesi ile hareket etmediğinin farkında. madem türkiye bu şekilde kolay etki altına alınıp kolayca manipüle edilebilir bir ülke, neden ben onu manipüle etmeyeyim diyor.

öyle çıkıp "emri ben verdim, gene olursa gene düşürürüz, keşke bir daha olsa da bir daha düşürsek" diye dayılandıktan sonra "kusura bakma pampa kuzenim düşürmüş, bizim domates işi ne olacak" dersen, göreceğin muamele bu olur.
  • dış politikada dost diye bir kavram olmayabilir ama güvenilir müttefik diye bir kavram var. rusya, iran, çin üçlüsü bizim için batı ülkelerinden daha sağlam müttefikler olacak yapıdalar ve daha güvenilirler. ayrıca okyanus ötesinden bi dünya deviyle müttefik filan olunmaz olsan olsan maşası olursun. bu tür ilişkileri komşu ülkelerle kurmak çok daha mantıklı gözüküyor sanki.
  • e bu zaten böyleydi, ne alaka yani siz hiç amerikalı, alman veya hollandalı ile dost hayatı yaşayan birine rastladınız mı türkiye'de? ruslar değil mi paraları ezdiğimiz, uğruna canlar verdiğimiz?