• türkiyelilerdir. türkler bunu yapmaz çünkü. ben hayatımda mevcut iktidara oy vermedim hatta sağ partiye de vermedim lakin hava sahası ihlalinde de ordudan beklediğim budur. eğer vurmasalardı tefe koymak gerekirdi.

başlıktaki gibi bir güruh var ve bugün hayretler içerisinde okudum yazdıklarını.
  • ilginç, benim de canımı acıtıyor bu durum. ne bileyim, ulusal bir meselede bile birlik olamamak, bir anda herkesin rus muhipleri cemiyeti üyesi olması falan acı. ama bir yandan da şunu düşünüyorum;

ben suriye'deki iç savaşı destekleyen hükümeti desteklemedim.
    suriye'deki terörist gruplara silah gönderen hükümeti desteklemedim.
    suriye devlet başkanı "dostum esad"dan "diktatör esed"e evrilirken elindeki tüm pulları esad'ın devrileceğine yatıran ama esad devrilmeyince her şeyini kaybetmek üzere olan ve bize de kaybettiren çakma putin'i desteklemedim.

ve ayrıca ülke senelerdir kendisiyle ilgisi olmaması gereken bir savaşın içine zorla sokulurken, "pis bir laikçi" olduğum için, "ayyaş" olduğum için, "çapulcu" olduğum için, gezi'de hakkımı aradığımda "dış güçlerle işbirliği içinde olan hain" olduğum için bir kez bile vatandaş yerine konulmadım ve bana bu konudaki fikrim sorulmadı. şimdi neden destekleyeyim? sen her boku ye, sonra da midemiz birlikte ağrısın. yok öyle yağma. sen sıçtın, sen temizle.

bence bu durumu oturup düşünmesi gereken biz değiliz. ülkenin bir yarısının oyunu almak için diğer yarısını sürekli görmezden gelen, dışlayan, ötekileştiren uzun adam oturup yarattığı eseriyle gurur duyabilir. evet, ne yaparsa yapsın, ne suç işlerse işlesin kendisi daima yüzde 40'ın üzerinde oy alır bu memlekette ama şunu da bilsin ki ülke hangi bok çukuruna batıyorsa batsın, ülkenin başına ne halt geliyorsa gelsin asla kendisiyle yürümeyecek bir yüzde 50 yaratmayı da başardı. kusura bakmasın, terazinin bir kefesinde erdoğan varsa diğer kefesinde ne olduğuna bile bakmadan o kefeyi tercih ederim. bunun da müsebbibi kendisidir.

edit: imla değil. imla önemli de değil. sadece şunları ilave etmek istiyorum;
    ülkenin yarısı diğer yarısına vatan haini gözüyle bakıyor. seçim kazananlar işte bu yüzden konvoylar düzenliyor, savaş kazanmış gibi nutuklar atıyor, koyduk mu geyiği yapıyor. bu ötekileştirmenin, "taraf olmayanı bertaraf etme çabası"nın adı da siyaset oluyor. koskoca sermaye gruplarının, medya patronlarının tepesinde bile siyasi baskı demoklesin kılıcı gibi sallanırken basit bir vatandaş olarak ben nasıl kendimi güvende hissedebilirim? "sana dönüşerek" güvende olmayı kastetmiyorum, ben; varolan benliğimle; yani laik, ateist/agnostik, sosyal içici (hadi senin gönlün olsun, ayyaş sayılayım), kadın-erkek eşitliğine inanan,.. özetle senin "ahlaksızlığını almayın" diye uyardığın batının genel ahlaki ve kültürel yapısıyla uyumlu bir "ben" olarak bu vatanın seninle eşit haklara sahip vatandaşı olabiliyor muyum?
    en son ne zaman ortak bir sevincimiz oldu ülke olarak? en son ne zaman ortak bir acı etrafında kenetlenebildik? berkin'i ve onun annesini meydanlarda yuhaladınız, milli maçta ölülerimizi bir kez daha öldürdünüz, sizden olmayan herkesi hain ilan ettiniz. yani siz vatanı ruhen böldünüz ve utanmadan "hadi birlik olalım" diyorsunuz. artık çok zor canım kardeşim. bir adamın sırf mezhepçilik yüzünden esed'i devirme ihtirası uğruna kılımı bile kıpırdatmam.
    ayrıca putin sevdalısı da değilim. hatta erdoğan'dan nefret eden kitlenin putin'den övgüyle bahsetmesini ibretle okuyorum. benim nazarımda ikisi de diktatördür. birinin diğerinden daha donanımlı olması onu daha iyi yapmaz. ve medeni dünya bu iki muhterise dur demenin bir yolunu bulmalı.
  • abd'nin sınırlarımızda ve ülkemizde cirit atmasına ses çıkarmayan sözde t.c. vatandaşlarının yanında sütten çıkmış ak kaşık olan vatandaşlardır. üstelik abd'nin savunuculuğunu yapan bu insanlar aynı zamanda abd ve israil karşıtıdır.
    yani, kusura bakmayın ama sizler kadar iki yüzlü olamazlar.
  • akp ve medyasının yıllardır bütün muhalifleri düşman ve vatan haini ilan edip hedef göstermesiyle ortaya çıkan algıdır. mesele rusya'nın desteklenmesi değil, akp'nin güvenilmezliği tescilli adımlarına uyamamaktır.
  • bankocudur.
  • hitler zamanında almanya'nın yenilmesini isteyen güzel alman vatandaşlarını hatırlatan vatandaşlar -eğer varlarsa-.
  • 10 rusu 500 amerkalıya değişmem.. ayrıca rus düşmanları sizler 'ruslara attığımız kazık' diye aratın. alman sevdasına adamlara nasıl kazık soktuğumuzu öğrenin. halb2 almanlar, ruslar gibi direkt değil de dolaylı yoldan gtümüze odun sokmuştur tarih boyunca.
  • (bkz: #56485268)
  • sen birilerine ülkeyi yaşanmaz hale getirirsen, o birileri de gün gelir "yeter ki ülkemi bana zindan eden bu adamlar gitsin de, ne olursa olsun" noktasına gelebilirler. bu pozisyonu tasvip etmiyorum, ama bundan daha tasvip etmediğim bir şey varsa milleti baskılarla sindirip sonra da hiç bir şey olmamışcasına milletten ala külli hal destek beklemektir. sen bu ülkeyi yaşanılır hale getir, bak bu insanlar bu ülkeyi nasıl sahipleniyor. kaldı ki bu "rusyayı destekleyenler" diye sınıflandırılan kimselerin belki %99'u vatansever insanlardır. ama hani olur ya, bazen önünüze en sevdiğiniz yemek konur, ama içinden hacmen ve ağırlık olarak o yemeğin belki binde biri derecesinde olan bir kıl yüzünden o yemekten iğrenir ve o yemeği çöpe atarsınız. bu milletin yemeğine kıl olmaktan vazgeçin..
hesabın var mı? giriş yap