şükela:  tümü | bugün
 • çocuklarıyla bir türlü doğru iletişimi kuramayan kadın.
 • frances conroy tarafından canlandırılan, sürekli tamamen yalnız bir insan izlenimi veren ya da gerçekten öyle olan etkileyici six feet under karakteri.
 • six feet underın çok başka bir rengi vardır her şeyden öte. her kareye bir hüzün yansıtır o renkler..ruth fisher ise bunun cisimleşmiş halidir. her bakışı, her iç çekişi, her samimiyet arayışı, her kıyafeti..
  (bkz: give me some intimacy)
 • control freak tanimini hava boslugu birakmaksizin dolduran six feet under karakteri.
 • bunu belirten herhangi bir veri yoktur, ancak iddia ederim ki bu kadın bir başak burcu kadınıdır.
 • yaşadığı onca hayal kırıklığını ve hüznü içine ata ata yaşamaya çalışan bir kadın. kendi doğrularının dışına çıkmaktan korkan biriydi ruth. yeni bir şeyler denemek her zaman ürkütücüydü. ürkmemesi için bir sebep var mı ki, neredeyse ne zaman farklı bir şey denemeye karar verse sonu hüsran oluyor kendi adına. ilk cinsel ilişkisi sonucu hamile kalmış ve o yüzden belki de hiç de evlenmeyi düşünmediği nathaniel fisher'a razı olmuş birinden farklı bir şey de beklememek lazım.

  yazının geri kalan kısmında six feet under'la ilgili çeşitli spoiler'lar mevcuttur, uyarayım dedim.

  onun da diğer herkes gibi hayalleri vardı. 19 yaşında anne olması o hayallerinin önünde bir engel oluşturuyordu. belki de ruth'un karakterinin bu hale gelmesinin temel sebeplerinden biri de budur. sanırım onu rahatsız eden şeylerden biri kız kardeşine baktığında gördükleridir. sarah gibi özgür bir ruhla büyümek, yollarının birbirinden zıt yönlere gittiğini görmek yaralamıştır ruth'u. fark etmese de oluşan kıskançlığı, diğer tüm duyguları gibi içine atsa da oğlu nate'in ilk cinsel ilişkisini onun himayesinde yaşamasından dolayı kıskançlık küslükle ortaya çıkmış, sarah ile yıllar boyu konuşmamasına neden olmuştur.

  nathaniel'la yaşadığı evlilik onu o kadar çok yıpratmıştır ki normalde hiç yapmayı düşünmediği bir şeye sürüklemiştir; aldatmaya. ama kendi gözünde bunu da yüzüne bulaştırdı ruth. kocasını da o süre zarfında kaybetmesinden dolayı belki de hiçbir zaman kendini affedemedi, hatta ölüm haberini aldığında yaşadığı şok her şeye rağmen nathaniel'ı sevdiğini gösteren bir ipucuydu. kimseye dertlerini ve düşüncelerini anlatmamasından dolayı hep karışık duygular içinde yaşamayı tercih etti ruth.

  kendisine göre sanırım yaptığı son değişik hareket ani bir kararla george sibley ile evlenmesiydi. çocuklarının george'a karşı gösterdikleri tepkiye inat bu ilişkiyi sürdürmeye çalıştı. 6 kez evlenip boşanmış bir adamla ve geçmişiyle baş etmek zorluyordu ruth'u. ama onu en çok zorlayan ve en sonunda pes ettiren şey george'un uzun süre gizli tuttuğu psikolojik sorunlarıydı.

  toparlamak gerekirse, kitaplar ve diziler evreninde ursula iguaran* ile birlikte beni en çok etkilemiş annedir. nedeni üzerinde bu yazıyı yazmaya karar verene kadar düşünmemiştim. ne kendi annemle ne de tanıdığım başka birisiyle benzerlikleri vardı. o vakit diğer olasılık aklımın bir kenarından ortaya çıktı. bazı noktalarda benimle bazı özellikleri örtüşüyordu ancak bu olasılığa inanmak olayı fazla dramatize etmiş olduğumu düşündürtüyor. öte yandan tekrar sakin kafayla düşününce, şimdiye kadar izlediğim en iyi dizinin daha doğrusu diziden öte bu yapımın önemli bir özelliği oradaki karakterlerin her birinde kendimizden bir parçamızı görmemiz. o yüzden bağlandım her birine, o yüzden unutmadım.

  ruth 2025 yılında 79 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.
 • --- spoiler ---

  kendisi ile baş etmenin imkansız olduğu tek bir diyalogdan bile anlaşılabilecek karakter. george sibley ve nathaniel fisher, ruth ve george arasındaki bir tartışmadan sonra meşhur mutfakta sohbete dalıyor:

  g: sana bir soru sorabilir miyim?
  n: şu an iyi bir zaman olmayabilir george.
  g: annen* her konuda hep böyle tedirgin miydi?
  n: epeyce... ikiniz evlendiğinizden bu yana daha iyi.
  g: onunla nasıl baş ediyordun?
  n: 17 yaşımdayken evden taşındım.

  --- spoiler ---
 • 17 kasım 1946 doğumlu ve akrep burcudur.
 • livia soprano'dan 10 kat tercih edilesidir.