şükela:  tümü | bugün
 • adam and eve and pinch me adli kitabin yazari
 • büyük bir hevesle alıp 5'de birine bile gelmeden sıkıntıdan bıraktığım sihirli halı romanının yazarı.
 • road rage isimli romanın okumak gibi bi hata yaptığım çok sıradan ve bayan* bir yazar
 • ne kadar yaratıcı olsa da çerezlik kitaplar yazan bol ödüllü kadın.
 • oldukça soğuk yaklaşır konularına da karakterlerine de. lawrence block matthew scudder'ı sever, bunu da hissettirir, val mcdermid kate brannigan'ı sever, peter robinson banks'i, ian rankin rebus'u sever. wexford, rendell'in çok temkinle yaklıştığı bir karakter izlenimi uyandırmıştır bende*. karakterin, olayı sonuca ulaştırıp kişisel kahramanlık yapmasıyla ilgilenmez gibidir ruth rendell. süreç içindeki psikolojilerle yoyo gibi oynamak onu mutlu eder sanki. bu açıdan polisiyeye son derece önemli bir katkı sağlamıştır.
  claude chabrol sineması için de aynı şeyleri söylenebilir, bu açıdan da taştan hüküm'ün chabrol elinde bir burjuva suratına tükürüs haline gelmesi *hiç şaşırtıcı değildir. rendell'i michael haneke de çok leziz uyarlayabilir kanımca, zira materyal ve kendisi arasında aynı mesafeyi koyma durumu, sinematografisinin temel taşıdır.
  not: ruth rendell hakkında sağdan soldan duyulan olaylar da** kendisine rude rendell lakabını yakıştırmış. bunu da ek bir bilgi olarak aktarmayı borç bilirim.
 • taştan hüküm kitabını okuduktan sonra, gayrı ihtiyari tüm ümmilere karşı önyargı oluşturmama ve dehşetengiz gözlerle bakıp, bulundukları mekandan ayaklarımın beni ivedilikle uzaklaştırmasına neden olan yazar. etkileyici bir anlatımı vardı demek ki. paranoyak bir kitap yüzünden paranoya sahibi oldum. çok sürmedi allahtan. geçti. geçtiiii.
 • 1930 ingiltere doğumlu yazar.
  cinayet oyunu ve parola mandarin adlı kitaplarından edindiğim izlenimleri aktarmak gerekirse;
  romanlarında jean christophe grange in sürükleyiciliği ve kurgusu yok. grange okuyan kişileri tatmin edemiyecek romanları olan yazar.
 • claude chabrol tarafından sinemaya la ceremonie adı altında uyarlanan taştan hüküm'ün yazarı. kitaplarında önemli olan cinayeti kimin işlediği değil, neden ve hangi koşullar altında işlediğidir; buradan yola çıkarak tüm toplumsal dokuyu gözünüzün önüne serer. anlatımı fazlasıyla cesur ve mesafelidir. duygulanmanızı değil farkına varmanızı ister.
 • (bkz: the water's lovely) nin yazarı.
 • "taştan hüküm" adlı kitabını okuduktan sonra soyadını çok beğenerek nickim haline getirdiğim ingiliz yazar. stili inanılmaz soğuk gelir okurken ama bir şekilde de kendine bağlar konusuyla ve tarzıyla. "taştan hüküm" isimli romanı polisiye seven bir insan olarak çok hoşuma gitmişti. özellikle kitabın ilk cümlesi çok değişik ve beklenmediktir:

  --- spoiler ---

  "eunice parchman killed the coverdale family because she could not read or write"

  --- spoiler ---