şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu aralar kafamı kurcalayan şey.

    malum, insan sıkılmaya programlı bir makine. sürekli yeni şeyler bilmek, anlamak istiyor. bunun olmadığı durumda, yani kişinin hayatını rutinlere bağladığı durumda, insan sıkılıyor.

    peki, rutine bağlamayı rutine bağlayabilir mi insan? mesela bir akademisyen olsa kişi, işi öğrenmek sonuçta. işi öğrenmek olan bir kişi için ev-iş-ev rutini gerçekten bir rutin midir? rutinin içinde rutini bozan bir şey: her gün yeni şeyler öğrenmek. fakat pencere büyüdüğünde, evet. her gün yeni bir şey olmaksızın yeni şeyler öğrenmek...
  • bağlamak değildir o, bağlamak olsa rutinsiz olmazdın...

    olmayan bir şeyi, olmuş gibi gösteremeyiz. bir insan rutinsiz ise rutinsizdir. rutini yoktur. ismen sağlanan bir şey geçerli değildir. yani bir insan işsiz diye işsizliğini işe çeviremez. çünkü işi yoktur. eğer var olarak kabul etsek bile bundan para kazanamaz, ona bir katkısı olmaz. yani o adam iş sahibi değildir yine. aynı şey rutin için de geçerli. rutini olmayan birisi rutin sahibi değildir. rutinsizdir. düzensizdir. benim rutinim rutinsizlik demeniz saçma yani. benim işim işsizlik demek kadar saçma.
  • zincirleme rutin tamlaması.