şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: psikanaliz)
  • düşündüm de, telefonla verilmesi gereken hizmet.*

(bkz: alo rüya hattı)

-alo.
    -……….
    -alo! “tahayyülü umursanmayan hallerin arasında fıttırdım” bey! devam edecekseniz sizi dinliyorum. etmeyecekseniz hattı meşgul etmeyin lütfen.
    -bana kısaca “tuhaf” diyebilirsiniz.
    -mavi demiştiniz en son. mavi duvarlar…
    -evet, yüksekti. çok yüksek, mavi ve tadı ekşi… sonra bir baktım, yanında merdiven var. merdivene tırmanarak duvarın üstüne çıktım.
    -peki, ne gördünüz orada?
    -üstümde bir kapı vardı kilitli. anahtar aradım bulamadım. vazgeçtim aramaktan. geri dönecektim ki küçük bir çocuk geldi yanıma.
    -anahtarı sordunuz mu ona?
    -o, bana bir soru sordu.
    -nasıl bir soru?
    -“anneni mi daha çok seviyorsun, babanı mı?” diye sordu. ikisini de tanımadığımı söyledim.
    -tanımıyor musunuz? tuhaf.
    -efendim?
    -yok, size demedim. durum tuhaf. ayrıca şu hayatta yaşayıp hala “tuhaf” dendiğinde üstünüze alınmanız da tuhaf! neyse, siz devam edebilirsiniz.
    -tanımıyormuşum. terk edilince öğrendim. nişanlım beni terk etti. dondurma sevmediğim için.
    -tam anlayamadım.
    -beni kendi kararlarımı verememekle suçladı. “dondurma sevmediğini nasıl bu kadar zaman sonra fark edersin?” dedi. ailem de onu savundu. nişan yüzüğümü çıkarıp ona verdiler. “hakkını helal et” dediler. ve gitti.
    -hmm anlıyorum. rüyanıza dönersek… aslına bakarsanız bütün bu anlattıklarınız sizin ölüm ve yalnızlık korkularınızla ilişkili. duvar ölümle aranıza çizdiğiniz sınır. mavi olması huzur arayışında olmanızla, yüksek olması oraya sizinle çıkacak kimsenin olmadığını düşünmenizle alakalı.
    -tadının ekşi olması?
    -bu sadece sinesteziyle açıklanabilir. o konuda yapabileceğim bir şey yok. nerede kalmıştık? hah merdiven! o da, meşakkatin sembolü. kilitli kapı kendinizi tanıyamadığınızı ve yolunuza çıkan çocuk, sizin hala çocukluk döneminizi aşamadığınızı gösteriyor. muhtemelen ayrılık sonrası sanrıları bunlar. yalnızlık korkusu ve sonsuzluk düşünceleri… peki, nişanlınızla ilk tartışmanız nasıl olmuştu?
    -kar yağıyordu. kardan adam yapmayı önerdim. “o çocukken yapılırdı.” dedi. karda yürümeyi önerdiğimde, “karşımda kimonolu, kısa boylu bir kadın varken karın üstünde yeterince heyecan yaşadım zaten. sen daha fazlasını veremezsin.” dedi.
    -afedersiniz, birlikte olduğunuz kadın uma thurman mıydı? siz kaç saattir benimle dalga mı geçiyorsunuz? çok ciddi bir hizmet veriyoruz biz burada. sonuçta hayal başka şeydir, rüya başka. bu yaptığınızın hesabı sorulacak.
    -hayır, yanlış anladınız. ben sadece konuşmak için şey……
    - ben sizi “ulu önder freud” a havale ediyorum!
    …………………………………..

-alo rüya* hattı. uyumadan önce ılık sütünüzü içip, gözlerinize pirinç suyuyla masaj yapıp, masaj yaptığınız pamuğu yastığınızın altına koyup, sağınıza dönüp uyuduysanız ve hala gördüğünüz rüyanın ne anlama geldiğini bilemiyorsanız ya da “önce yanımdaki annemdi, baktım amcama dönmüş. başıma ne gelecek?” gibi kaygılar taşıyorsanız biz bunun için buradayız. uyurken hiçbir yerinizin açıkta kalmadığına eminseniz başlayabiliriz. sizi dinliyorum.

*rastlantının üstünde yataklı atmasyon: tesadüf olamayacak kadar yolu belli olan sallamasyon.
  • telefondan değil ama internetten verilen hizmet:

http://www.ruyamda.com/
  • (bkz: sigmund freud)
  • rüyalar bilinçaltını analiz etmede çok değerli materyallerdir. insanlar rüyaları vasıtasıyla bilinçaltında ki sorunlarını ve çatışmalarını sembolik bir dil ile ifade eder. bu sembolik dili yine kişinin kendisi oluşturur. rüyalar tamamen bilinçaltının ürünleridirler. dün gece çok garip bir rüya gördünüz. belki çok garip bir yerde, çok garip birileriyle bir şeyler yapıyordunuz. rüyanın analiz edilebilmesi için rüyadaki kişiler nesnelerle ilişkiler hakkında detaylı bilgiler gereklidir. örneğin rüyada bir fındık bahçesi görülmüşse gerçek hayatta fındık bahçesinin kişiye neler çağrıştırdığının bilinmesi gerekir. rüyanın gerçek anlamı ancak rüyada görülen şeylerin gerçek hayatla ilgisi ortaya çıktığında ortaya çıkar.

daha detaylı psikanalitik yorumları için 7. sayfadan devam ediniz yenilenen link
  • sigmund freud'un serbest çağrışım gibi tekniklerin yanında kullandığı bir başka tekniktir. freud'a göre rüyalar bilinçaltına giden en önemli yoldur. kişinin bir çok bilinçaltı çatışmalarını rüyadaki semboller aracılığıyla görebileceğimizi söyler freud.
  • buraya en enteresan rüyalarımı bırakıyorum, genelde gün içerisinde yaşadıklarımın gerçekten biraz saptırılmış halini görüyorum ama bazı rüyalarım o kadar garip ki acaba bir anlamı var mı diye merak etmiyor değilim. analizini yapabilecek arkadaş var mı acaba?

rüya 1: kendi kendimle birlikte oldum fakat aynı anda ikisi de bendim ikisini de aynı anda hissediyordum. multiplayer oyunu kendine karşı oynamak gibi. kendi kendineyse gay değildir ha?

rüya 2: penisim ağzımın içinden çıktı ve kadınla öpüşerek birlikte olduk gerçekten garipti.

rüya 3:iki penisim vardı. ama sanıldığı kadar iyi bir durum değildi. yan yana çapraz duruyordu ve ilişkiye giremiyordum.