şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: rüya tabiri)
 • görmediğimiz şeyleri de ekleyince sonucu genelde 'sıkıntılardan feraha çıkmaya' bağlanan tabirlerdir, severim
 • sıkılınca rüya tabirleri okuyorum. eskiden mesela, rüya tabiri dediğin şey yusuf peygamber zamanında olan bir şey. kuranda öyle yazıyor. meşhur rüyayı hepimiz biliriz, 7 yıl bolluk ve 7 yıl darlık işaret eden rüya hani. rüyada ne görmüşlerdi peki? inek. evet bu ezelden beri insanın hayatında bulunan, etinden sütünden yararlandığımız ve hoyratça davranmazsak uzun bir süre daha bizimle olacak bir hayvan türü. peki günümüzde insanlar ne görüyor rüyasında? uçak, asansör gibi şeyler. bir miktar daha bu hızda ilerlerse teknoloji, hakkaten uzay mekiği falan göreceğiz rüyamızda.

  peki sürekli yaşamımızda olan şeylerin yorumlanması tamam da, uçağın ya da buna benzer şeylerin yorumlanması nasıl olacak? insanlar rüya yorumlarken bunun mantığını neye dayandırıyor?

  aslında nesnelerin ya da sujelerin yorumlanması bunların insanlara hissettirdikleriyle alakalı. fal bakmak gibi işte. at görmüş rüyasında. at nedir peki? en basit tabiriyle, atın insan hayatındaki konumu şudur: binek hayvanı. öyleyse at gördüysen rüyanda, gerçekte bu atın üstüne biri biniyodur kesin. hatta bu kara yağız bir delikanlıdır, hayatının prensidir falan. seni bu hayattan çekip çıkarmak için sana geliyordur. erkeksen de çok istediğin bi muradına ereceksin işte, uzatma.

  peki uçak görüyorsan? işte uçak da asumanda olur hep. asumanın ucu bucağı yoktur. ferahtır. masmavidir. sıkıntı falan yoktur orada. kuşlar da oradadır. kuşlar özgürdür orada. uçak da özgürdür. demek ki uçaklı bir rüya görüyorsak bunu özgürlüğe, sınırsızlığa ve kontrolün bizde olmasına dayandıracağız. fal bakarken de aynı mantığı gütmek çok mümkün. hayatın her alanında herhangi bir şey üzerine düşünürken de bu mantığı gütmek çok mümkün ki aslında yaptığımız her şeyin özetidir bu. bilmediğimiz ya da fikir sahibi olmadığımız her konuda algılarımız böyle çalışır.

  ahah! işte her şey bu kadar.
 • (bkz: #47957743)
 • gercek hayatta olmayan is yerine ait ipad'imin taylandli hackerlar tarafindan ele gecirilmesi...

  az evvel kan ter icerisinde panikle uyandim. unutmadan sozluge yazayim dedim. nasil yorumlamak lazim boyle bir ruyayi?
 • bilimin ciddiye alınmadığı ülkede trend ve anlamsız bir uğraşla üretilmiş sallama tabirler bütünüdür. falcı
  dümeni yürüten insanların yaygın olarak bu tip tabirlerden esinlenerek insanları kandırması söz konusudur.

  umut tacirliğinin yaygın formlarındandır, sömürü aracıdır. tamamen yalandır, ama önemli değil, fal, büyü aşk ya da burç fark etmez yeter ki gerçek dışı olsun, yeter ki bilimden uzak olsun ve umut tacirliği içersin tutar.

  (bkz: fizik kimya biyoloji bölümlerinin kapatılması)
 • (bkz: #58459746)
  bazı rüyalar toplumsal olarak da "tabir" edilebilir.
 • inanılmaması gereken tabirlerdir. zaten, internette çoğu site aynı yorumu kullanıyor.
  özellikle ruyaanlami.com adlı site tamamen kolpa. hangi yoruma bakılırsa bakılsın yorum hep aynı.

  --- spoiler ---

  zorlukla birlikte ulaştığı nimete, hatalarının ardından özlediği nimete, sıkıntı çekerek hak edilen zafere, finansal külfeti olan akrabadan kendini kurtarmaya, kısa sürede duyulacak sevindirici değişimlere delalet eder, rüyanız olumsuz tabir olarak: ıhlamur ağacı, yardım alarak düşlediği yüksek mertebeye, uğraşarak kazandığı onura, kaybettikten sonra beklediği itibarlı mertebeye, umudunu kestikten sonra özlediği başarıya, zorlukla birlikte umduğu hünere delalet eder.
  --- spoiler ---