1. bi keresinde annemin odamın penceresinden kendini attığını görmüştüm. her yerime iğneler batıyo gibi olmuştu. anlatamayacaım kadar felaket bi duygu. etkisinden uzunca bir süre kurtulamıyorsunuz
  2. rüyada bir kişinin annesini görmesi, iyi ve kazançlı günleri belirtir. annesini ölü görmesi iyi bir haber veya olaya işarettir. annesi ile dargınlık ve kavga ise, başarısızlık ve maddi kaybı işaret eder.
  3. hele bir de bu sırada kisi annesinden cok ama cok uzaktaysa, oturup hickirarak aglama sebebi.
  4. ruyada bir kisinin oldugunu gormek ona omur vermek demekmis.
  5. rüyada anne yada başka herhangi bir kişinin öldüğünü görmek onu suçladıgınızı gösterir.ölü , hasta yada bunun gibi karşımıza çıkan kimseler ,ona suçluluk duygusu attığımızın sembolüdür.yanlız bu analiz dir tabir veya tefsir değildir.rüyadan uyanınca ağlanıcana,neden annemi suçluyorum diye bir iç hesapşamaya dönüştürmek olayı çözebilir..
  6. yakın zamanda gördügüm kabus şöyle idi. annem ölmüş ben başındayım ve sinir krizleri geçiriyorum. kendimi o kadar yalnız, o kadar boş, o kadar berbat hissediyorumki.. kalbimde öyle bir sızı varki.. anne beni bırakma, sensiz ne yaparım, yapamam ne olur beni bırakma, yaşayamam diye cırpınıyorum, ölü bedenine sarılıyorum..
    zor ayırıyorlar. o arada babamı görüyorum.. babamı ilk defa aglarken görüyorum. o kadar perişanki.. kollarından tutuyorlar, teskin etmeye calışıyorlar ama nafile. babamı öyle görünce daha da kötü oluyorum.. ve "anne" diye sayıklarken uyanıyorum. kalbimde hala o sızı ve gözlerimde yaşlar.. gidip anneme bakıyorum, uyandırmaya kıyamıyorum. yatagıma dönüp gerçek olmadıgına şükrediyorum ve aglarken tekrar uykuya dalıyorum. o sızı günlerce gitmedi kalbimden. anneme cok sinirlendigimde rüyayı hatırlarım, faydası olmuyor degil.
  7. rüyada insanın annesini ölüyorken görmesi; kaybetme korkusundan da kaynaklıdır. mesela kişi* o gece uyumadan önce evlerinin önündeki bir kazayı görmüş, bundan çok etkilenmiş, sabaha karşı uykuya daldığında çok trajik bir şekilde annesini ölüyor görebilir. daha önce aynı korkuyu 15 gun yogun bakım kapısında beklerken yasadığından uyandığında buz gibi bir bedenle, deli gibi çarpan bir kalple başbaşa kalabilir. bunun sonucunda sabahın altısından onuna kadar annesinin yatagının yanına oturup, nefes alıp verişini sanki bir mucizeymişcesine saatlerce seyredebilir.
  8. kanser olduğu öğrenildiği ikinci günün akşamında görülmüş olması daha da acıdır...
    çok acıdır..
    bu günü takip eden günler boyunca en az 5-6 kez düzenli olarak devam eder...
  9. -rüya-
    annemi ölmüş gördüm rüyamda.
    ağlayarak uyanışım
    hatırlattı bana,
    bir bayram sabahı
    gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakıp
    ağlayışımı.

orhan veli kanık

rüyada annenin öldüğünü görmek hakkında bilgi verin