şükela:  tümü | bugün
  • rüyada dişlerinin döküldüğünü görmek bildiğin 'ölüm korkusu'nun belirtisidir. eğer gördüyseniz yaşlanıyorsunuz demektir.
  • son zamanlarda basima cokca gelen bir hadise. ruyadir mealdir hic inanmam ama bunun en azindan bir sebebi olmali. eskinden hic boyle bir ruya gormezdim, simdi ise sik sik ya dislerimin dokuldugunu, ya bir tanesinin sallanmaya basladigini ve en sonunda ciktigini goruyorum.

acaba gece disleri sikmaktan mi oluyor? ya da var mi bilincaltinda bir karsiligi? diye beni sorularda birakan bir olay
  • güç kaybetme, güçten düşme korkusunun sonucu olan rüyalar olduğunu düşünüyorum. ben de birkaç defa görmüş ve bunları hissetmiştim.
  • gece dişlerinizi sıktığınızda olur. çok stres altında kalıyorsanız, işler harbiden kötü gidiyorsa veya bu yönde bir kaygınız varsa başınıza gelme ihtimali yüksektir. ciddi anlamda ürküten bir rüya olduğunu biliyorum. "aman bu rüya hiç hayra alamet değil." şeklinde düşünmeyin. bunu bedeninizden gelen " bir şeyler yapmanın zamanı geldi." mesajı olarak görüp motive olabilirsiniz.
  • el çizgileriyle birlikte değerlendirilmesi gereken rüyadır.
  • hakkında darbı mesel mi desek, rivayet mi desek, hikayemi desek ünlü bir anlatının olduğu rüya türüdür:

...

padişah, bir gece rüyasında bütün dişlerinin döküldüğünü, yemek bile yiyemez hale geldiğini görür. sıkıntı ve elem içinde uyanır. vezirini çağırıp sarayın rüya tâbircisinin hemen huzuruna getirilmesini emir buyurur.

uyku sersemi tâbircibaşı, gözlerini oğuştura oğuştura padişahın yanına gelince, padişah beklemeden rüyasını anlatıp sorar:

"tâbircibaşı, bu rüya hayır mıdır, şer midir? neye işarettir, hele bir söyle."

tâbircibaşı biraz düşünür; sonra utana, sıkıla "şerdir, padişahım" der.

padişah yüzüne karşı böyle söylenmesine şaşırmış, adeta küçük dilini yutmuştur. tâbirci devam eder:

"uzun yaşayacaksınız; ama ne yazık ki, bütün yakınlarınızın gözlerinizin önünde birer birer ölüp sizi yapayalnız bıraktıklarını göreceksiniz."

bir an sessizlik olur; ardından padişah kükrer:

"tez atın şunu zindana, felaket tellalığı yapmak neymiş öğrensin!"

tâbircibaşı, yaka paça götürülüp zindana atılır. padişah bir başka tâbircinin bulunmasını emreder. huzura getirilen ikinci tâbirciye de rüyasını anlatıp sorar:

"hayır mıdır, şer midir?" der.

ikinci tâbirci de önce biraz düşünür ama sonra yüzü aydınlanır:

"hayırdır, padişahım!" der. "bu rüya, bütün akrabalarınızdan, yakınlarınızdan daha uzun yaşayacağınıza dalalet eder. daha nice seneler boyu güzel memleketimizi yüksek adaletinizle idare edebileceksiniz inşaallah."

padişahın keyfi yerine gelir, ağzı kulaklarında buyurur:

"bu tâbirciyi tâbircibaşı yaptım. iki kese de altın verin!"

başından sonuna kadar durumu takip edenler, tâbirciye sorarlar:

"aslında sen de, tâbircibaşı da aynı şeyi söylediniz. niçin onu cezalandırdı da seni mükâfatlandırdı?"

zeki tâbirci güler:

"elbette aynı şeyi söyledik; ama mühim olan, kimilerine ne söylediğin değil, nasıl söylediğin, karşıdakinin neyi, nasıl anladığıdır."
  • rüyayı gören kişide tedirginlik yaratsa da esasında pek de korkulacak bir tabiri olmayan rüyadır.
    çeşitli rüya tabir kaynaklarına göre dişi düşen kişinin ömrü uzun olmaktadır.
    tabi gaipten kimse haber veremez. ben kaynakların yalancısıyım.
  • penisin kaybedilme korkusu ile bağlantılı olduğunu duymuş idim.
  • kötüye hatta ölüme yorulan ama dökülen yerin kanadığı da görülürse, “rüya bozulur “ denen rüyadır.
  • dişlerim ufalanarak kırılıp dökülüyordu rüyamda. ama kan yoktu. baya moralim bozulmuştu. geçtiğimiz cumartesiydi galiba.