• tibet kökenli kitapların birinde okuduğum kadarıyla olayın nedeni şuymuşmuş: uyku anında aslında bi nevi astral seyahate çıkarmış insanoğlu. ve bir de bizi bedenimize bağlayan bi ucu göbaamızda bi ucu uçup gitmekte olan ruhumuzda altından mı ne bi ip var imiş. işte bu yolculuğun başlarında o ipcik biraz zayıf olurmuş. ve bu sırada da dışardan etkili bi uyaranın (ses, aşırı ışık, dürtülme vs.) etkisi altında kalındığında bu ip kopuverirmiş. hal böyle olunca da ruh "küüüt" diye sarsıla sarsıla bedene girermiş. bedene de yamuk geldiği için ani bi hoplama olurmuş...
  • jack london ademden once kitabında bu bosluga dusme hissine degisik bir acıklama getirmis..soyle ki ;
    maymundan mutasyona ugrayarak turemis insanların * ataları olan maymunlar genelde yuksek yerlerde, agac ustlerinde yasarlar ve geceleri uyurken ağaçların üzerinde dengelerini kaybedip duserlermis..iste buralardan dusup hayatlarına halen devam eden maymunların soyundan gelen insanlar ruyalarında içgüdüsel olarak surekli bu hisle uyanıyorlar..
  • cok eski caglarda insanlar vah$i hayvanlardan korunmak icin agaclarda uyurlarmi$. bu du$me hissi taa o zamanlardan bizlere kadar gelen bir histir hipotezini olusturan muhtesem urkutucu ama bir o kadar da zevkli olan his.
  • sadece rüyada düşmekle kalınmazsa eğer feci bir durum halini alıyor...bi sabah babamı yerde uyurken bulan annem babama sorar...
    annem kişi:e canım naaapıyosun sen öyle yerde uyuyosun...
    babam kişi:(hala yarı uykudadır)rahat bırak beni herkes atlıyodu, bende atladım...
  • merdiven boşluğundan düştüğümü gördüm bir gece rüyamda, ne acaip bir histi öyle.aynı rüyayı iki kez daha gördüm sonraki zamanlarda.ama yermi anadolu çocuğu bu sefer, üçüncüde önceki rüyaları hatırladım, gülerek ve hatta artistik hareketlerle düşüyordum
  • dingildek bir dial-up bağlantının yan etkilerinin rüyalarımıza kadar uzanabileceğine güzel bir örnek.
  • çok kıymetli fakat rahmetli bir psikolog arkadasim soyle demisti "dusmek mutlu oldugun ve korunma hissinin oldugu bir vaziyete (cocukluk gibi) donme arzusudur".. (seni özlüyorum dostum sigmund)

her neyse benim gibi antin kuntin konulara ilgi duyan biri için ruyada düsmek arastirilmasi gereken bir konuydu. hemen ofisime yoneldim. sekreterimden kimsenin beni rahatsiz etmesine izin vermemesini istedim. alımlı bir kadındı basini onay verircesine sagladi..

odama girdigimde pencereyi gecen gün acik biraktigimi farkettim. pencereden giren soguk birazdan olacaklarin yarattigi ürpertinin yanında bir hiçti.. havada kükürt kokusu vardi.

masama oturup maillerime bakarken bir sigara yaktim. sigaranin dumani cigerlerime nufus ederken, kafamdaki sorulari daha bir netlestiriyordu..

neden düşüyorduk? rüyada..

google dan hemen arattim "why are we going down like pat in sleep of course" tak cevabi yazdi "rüya sırasinda bedenden ayrılan ruhun dış bir tepki sırasında aniden geri donme istegidir uykuda düşmek" bu cevapla tatmin olmamıstım... olayin pesini birakma niyetinde degildim fakat kapi caldi.. girin dememi beklemeden altin sarisi saclari omzuna kadar dokulen kirmizi elbiseli bir kadın odaya girdi....

hastasiyim film noir in
  • sinifta uyurken olunca cok utanc verici birseydir.
  • jack london in kitabinda bahsettiği üzere uykuda gercekleşen ölümlerin bazilari rüya sirasinda düşmekten kaynaklaniyor.rüyasinda düşen birisi eğer ki bu düşüş yere çarpmayla sonuçlanırsa , yaşadığı panik , heyecan ve çarpma sırasındaki acı gerçekten beyin tarafından hissediliyor, kişi uykusunda hayatini kaybediyor.çünkü yaşanan aşırı heyecan ve korkuya vücut dayanamayip kalp krizi geçirebiliyor.
  • uyku üzerine yapılan araştırmalarda bulunmuştur ki bu hafif uykudan derin uykuya geçildiği aşamada olan bir olaydır. bu, geçiş sırasında oluşan ani kas gevşemesinden kaynaklanır.
hesabın var mı? giriş yap