• psikanalize göre cezalandırılma, dönemsel olarak üzerimize binen, altından kalkabileceğimiz fakat yine de kaygılandığımız bir konudaki cezalandırılma korkusu ile özdeşleştirilir.

çocukluk ve ergenlikte okul ve sınav kavramları bir tür otorite, buna bağlı aile cezalandırması ile bilinçaltında eşleştirilir.

yetişkinlikte bu tür otorite kalmadığından artık çok muhtemel ki profesyonel yaşamda işleri yetiştirme, terfi öncesi değerlendirme vb dönemsel kaygıların oluştuğu sırada bu tip rüyalar ortaya çıkıyor.

freud ve arkadaşları bu rüyaların sadece o "sınav ya da testi" geçen (ilgili konuda başarılı olan) kişiler tarafından görüldüğünü, yani rüyada görülen sınavı/okulu geçemeyenlerin bu rüyayı görmediğini ortaya koymuş.

rüya sırasında "e ben zaten öss'yi kazandım, ben zaten bu sınavı geçtim" dediğimizde de, aslında bizim önümüzde kaygı yaratan sorumluluğu başarabileceğimizi kendimize telkin ediyoruz.

işte bunlar hep freud.
  • bugün bir kez daha gördüğüm kâbus.
    üniversitedeki on beşinci senemdeyim. ders seçimimi yapmışım. on dört tane ders var. "neyse ki artık alamadığım ders kalmadı, hepsini verirsem mezun oluyorum" diye seviniyorum. ama bakınca hepsinin boru gibi dersler olduğunu görüyorum. o panikle de uyandım.

edit: yaklaşık on senedir mezunum, askerliğimi yaptım, çalıştım. rüyalardan beni şokla uyandıran bir konu da "mezun olmadıysam nasıl diploma aldım, nasıl askere gittim, nasıl iş buldum" soruları oluyor.

edit2: evet arkadaşlar okulu uzattım. bu yüzden kamu spotu: okulu uzatmayın :)
  • psikoloji alanında akademik çalışma yapılacak bir şey bence bu. üzerinden 15 sene geçti. hala rüyada mezun olmadığımı görüyorum. hep aynı şekilde görüyorum rüyayı. aynı iki dersi geçememişim güya. kan ter içinde kalıyorum. dünya başıma yıkılıyor. rüyanın sonuna doğru diplomamı görüyorum ve ben mezun olduydum lan hissi ile uyanıyorum. bu rüyayı kaç defa gördüğümü hatırlamıyorum. o kadar çok gördüm ki senaryo hep aynı. yanlız olmadığımı bilmek rahatlattı beni. hadi el ele tutuşalım. canlarım benim . iyi ki varsınız.
  • abiiiii, her sene 1 kez görüyorum.. birisi geliyor. okula gitmen lazım. 1 dersin kalmış falan diyor. nasıl olur mezun oldum diyorum. liseden mezun olamadığın için lisansını iptal ettik diyorlar. ulan ya kabus gibi kabus. üniversite değilde lise olması çok ilginç ama.
  • yıllardır gördüğüm tek kabus. normalde kabus gören bir insan değilim ama bu yakamı bırakmıyor. okulu 6.5 senede bitirdiğim için olsa gerek, sürekli 2 dersten geçemediğimi görüyorum. sonra uyandığımda da mezun olup olmadığımdan emin olamıyorum bi süre. çok korkunç çok. üniversite yıllarımı ve hocalarımı hiç iyi anmıyorum, bilinçaltıma nası etki ettiler kimbilir. çok üzücü...
  • bünyede rambo, polis akademisi, rocky vb. seri film etkisi yapan rüyadır.
    neden aradan yıllar geçse bile hala okulu bitiremediğimi görüyorum bilmiyorum. şu ana kadar en az on kere görmüşümdür böyle rüyalar. en son da bu sene gördüm 9-10 yıl önce mezun olmuş biri olarak.
  • yıllardır gördüğüm kabus. nedenini bir türlü anlayamıyorum. okuldan kasıt lise yalnız üniversite değil.
  • başlığı ilk kez gördüm. bugüne kadar kendimi tek sanıyordum. değilmişim. sevindim.
  • okul yıllar önce bittiği halde arada bir seyredilip ter içinde uyanılan kabustur.
    (bkz: itü kimya mühendisliği)
  • yillardir kurtulamadigim kabusum.
    artik o kadar can sikici bir hal aldi ki, uyandigimda "oh be mezun oldum aslinda" diye sevinmiyorum bile.
hesabın var mı? giriş yap