şükela:  tümü | bugün
46 entry daha
  • bugün bir kez daha gördüğüm kâbus.
    üniversitedeki on beşinci senemdeyim. ders seçimimi yapmışım. on dört tane ders var. "neyse ki artık alamadığım ders kalmadı, hepsini verirsem mezun oluyorum" diye seviniyorum. ama bakınca hepsinin boru gibi dersler olduğunu görüyorum. o panikle de uyandım.

edit: yaklaşık on senedir mezunum, askerliğimi yaptım, çalıştım. rüyalardan beni şokla uyandıran bir konu da "mezun olmadıysam nasıl diploma aldım, nasıl askere gittim, nasıl iş buldum" soruları oluyor.

edit2: evet arkadaşlar okulu uzattım. bu yüzden kamu spotu: okulu uzatmayın :)
  • bünyede rambo, polis akademisi, rocky vb. seri film etkisi yapan rüyadır.
    neden aradan yıllar geçse bile hala okulu bitiremediğimi görüyorum bilmiyorum. şu ana kadar en az on kere görmüşümdür böyle rüyalar. en son da bu sene gördüm 9-10 yıl önce mezun olmuş biri olarak.
  • yıllardır gördüğüm kabus. nedenini bir türlü anlayamıyorum. okuldan kasıt lise yalnız üniversite değil.
  • aşağıdaki korkunç rüya ile kapışacak olan, kişiyi kan ter içinde uyandıracak olan kabus çeşididir.

(bkz: rüyada lise sona geri gönderildiğini görmek)
  • psikanalize göre cezalandırılma, dönemsel olarak üzerimize binen, altından kalkabileceğimiz fakat yine de kaygılandığımız bir konudaki cezalandırılma korkusu ile özdeşleştirilir.

çocukluk ve ergenlikte okul ve sınav kavramları bir tür otorite, buna bağlı aile cezalandırması ile bilinçaltında eşleştirilir.

yetişkinlikte bu tür otorite kalmadığından artık çok muhtemel ki profesyonel yaşamda işleri yetiştirme, terfi öncesi değerlendirme vb dönemsel kaygıların oluştuğu sırada bu tip rüyalar ortaya çıkıyor.

freud ve arkadaşları bu rüyaların sadece o "sınav ya da testi" geçen (ilgili konuda başarılı olan) kişiler tarafından görüldüğünü, yani rüyada görülen sınavı/okulu geçemeyenlerin bu rüyayı görmediğini ortaya koymuş.

rüya sırasında "e ben zaten öss'yi kazandım, ben zaten bu sınavı geçtim" dediğimizde de, aslında bizim önümüzde kaygı yaratan sorumluluğu başarabileceğimizi kendimize telkin ediyoruz.

işte bunlar hep freud.
  • abiiiii, her sene 1 kez görüyorum.. birisi geliyor. okula gitmen lazım. 1 dersin kalmış falan diyor. nasıl olur mezun oldum diyorum. liseden mezun olamadığın için lisansını iptal ettik diyorlar. ulan ya kabus gibi kabus. üniversite değilde lise olması çok ilginç ama.
  • yıllar geçtikçe daha nadiren gördüğüm kabus. bazen lise bitmemiştir, bazen üniversite. bazen matematikten kalmışımdır, bazen tarih, bazen coğrafya. hepsinde de final sınavına girer halde başlarım rüyaya. sonra sınavın tamamında beni bir şeyler meşgul edip durur ve son on dakikaya girildiğinde daha bir soru bile çözmemişimdir. olanca konsantrasyonumla sorulara yönelirim ama mutlaka daha tam cevabı yazamadan sınav biter ve uyanırım.

kanaatimce, bilinçaltının geçmişe duyulan özlemi açığa çıkardığı rüyalardan biridir. eski mutlu günlere geri gitmek, eski duyguları yad edip geçmişteki sıkıntıları hatırlayarak günümüze bir mesaj vermek istemektedir bilinçaltımız.

bir türlü anlam veremediğim detay ise şudur: hadi ben okulu bitirememişim, bütün sınıf arkadaşlarım da mı bitirememiş?
  • başlığı ilk kez gördüm. bugüne kadar kendimi tek sanıyordum. değilmişim. sevindim.
  • yıllar içinde azalarak biten travmatik durum.

mezuniyet sonrası 1-2 yıl ben de görmüştüm bu kabuslardan. okulu zaten uzatarak ite kaka bitirmişim, iş bulmak ayrı kabus, 20 tane kurum sınavına , mülakatlarına vs girmişim. tam bir işe girip ufaktan kuyruğu dikeltmeye başlamışız ki, bir sabah geliyorlar senin okul bitmemiş... ben sizin ta...

askerden dönünce de olurdu eskiden ya, bu bedelli nesli o kabusları görmeyecek muhtemelen.
  • psikanalizde klasik bir durumdur sınav korkusu rüyaları.
    aslında bu tamamen ters cevirmedir. yani rüyalar gerçekleştirmek istidiginiz arzularınızdır bu gördüğünüz rüyalarda ters çevirme gerçekleşir, dolayısıyla aslında başarılı olmak istediğinizi görürsünüz beyin böylelikle kendini rahatlatır
249 entry daha