şükela:  tümü | bugün
  • günlük hayatta yapamadığım, eksik kaldığım bazı şeyleri rüyamda yapmaya gayret ediyorum ki o bazı şeylerin arasında çok tuhaf şeyler de var, söz temsil:

-mahalle maçında ağzımda sigara olduğu halde sol kanattan ortalanan topu göğsümde yumuşatıp röveşata ile gol atmak ve kenar mahalle dilberleri tarafından ayakta alkışlanmak.

-denizde boğulmakta olan pembe bikinili çok güzel bir kızı, capada capada yüzüp sırtlayarak kurtarmak ve akabinde tüm plaj sakinlerinin takdirini kazanmak ve hadiseyi cnntürk canlı yayınında nevşin mengü'ye alçak gönüllü, mahçup bir dille anlatmak; nevşin'in bundan çok etkilenmesi ve gelinim olması.

-herkese haksızlık ettiğini gördüğüm ve gün içinde de çok sinirlendiğim ama bir sebepten* müdahil olup da karşı çıkamadığım birini duvarlara çarpa çarpa, ağzı-burnu dümdüz olana kadar zopalamak.

işte gündelik hayatta beceremediğim bir çok şeyi aşağı yukarı rüyalarımda beceriyor ve mutlu uyanıyorum; ne bileyim tam röveşata olmuyor da yarım vole oluyor yada nevşim mengü olmuyor da oylum talu oluyor, sıkıntı değil yani.

gel gelelim o hergeleyi bir türlü istediğim gibi dövemiyorum, ben istiyorum ki vurduğum zaman çotanks diye ses çıksın, ağzından kanlı salyaları ve dişleri ağır çekimde havalara saçılsın, ben istiyorum ki midesine yumruk attığımda sumsuğum belinden çıksın ki böbrekleri cölk diye yere düşsün ama yok arkadaş! ancak kibar kızlar gibi yandan yandan böğründen doğru elimi sallayabiliyorum. bu naif ve zayıf vuruşlar bir türlü tatmin etmiyor beni, sanki kolumda omzumda hiç güç kalmamış, sanki yediğim yulaf ekmeğiymiş gibi layt layt rüyada kimseyi dövemiyorum.

sabah uyandığımda hatun pis pis sırıtarak soruyor: "gece yine sinek kovalar gibi, kimi hırpalamaya çalışıyordun sen?" yumruklarımı öfkeyle sıkıyorum ama onu da dövemiyorum, poposuna sadece sempatik bir şaplak atabiliyorum ve "çay koyim ben bari" diyorum.
  • gençlik dönemlerinin 7 numaralı kabusu.

rüyada bir ya da bir kaç namussuz tarafından patana kütene dövülürken, verilen karşılığın hain düşman al sana bombe şeklinde olması durumudur.
    lan heriflerin yumruklar ellerinde belirdiği anda suratıma yapışıyor, benim yumruklar herifin suratından sekip duruyor. sanki enerji kalkanı var şerefsizde.
    elemanın koyduğu yerde volkanlar patlıyor, kutuplar eriyor, kıtalar değişiyor. sıra bana geldimi olaylar bir yavaşlıyor, yumruk ağır çekimde gidiyor falan. yerine vardığında da içi su dolu balon gibi sekiyor herifin yüzünden.
    şöyle bir kasıyorum kendimi rüyada, "hah şimdi ananı da alır gidersin" diyorum, sallıyorum allah ne verdiyse. son sürat hedefine doğru gidiyor yumruk, öteki ucunda olmak istemezsin yani o derece... ama gel gör ki tam herifin çenesini kıracam, yumruk havada dağılıp, açılıyor. herifin suratına ulaştığında artık elim açılmış vaziyette, böyle yanacıklarını okşarcasına aşağı doğru kayıyor.
    hmpfs diyip tekrar deniyorum aynı... sonra tekrar tekrar... ama ne çare.
    lan yanlışlıkla çarpsan adamın gözü şişer işe bak ya...

sonra ne oluyo da ben o rüyadan geçiyorum bilmiyorum valla.

hani öyle şiddet yanlısı bir adam da değilimdir pek ama ne zaman şu rüyayı görsem, random birilerine dalma ihtiyacı duyardım. sonra o da geçerdi tabi... işte öyle bir şey.

not: aradım da bulamadım. * hatta hızımı alamadım google'da arattım uludağ sözlük'ten çıktı. sevindim yalnız değilim bu konuda diye, o yüzden başlığı da aynen açıyorum arak marak... ekşi sözlük'te böyle bir başlıkla karşılaşmamış olmamdan, tüm yazarların sert, koduğunu oturtan insanlar olduğu anlamını çıkarıyorum. hürmetler...
  • golgi tendon organlarınız gerilmediğinden dolayı beyne kaslardan geri bildirim gelmiyor. bu yüzden yumruk attığımızı hissedemiyoruz. korteks planlıyor, spinal yollara mesajı yolluyor ama spinal yollar mesajı baskılıyor, çünkü uykudayız. kaslarımız ve periferik sinir sistemimizin şalteri atmış. kaslara nöronal elektriksel iletim kavuşmuyor, kas hareket yapmıyor, golgi tendon organ gerilmediği için de beyne hareket yapıldı tamam geri bildirimi gitmiyor. olay kortekste bir hayal olarak kalıyor, görüyorsun ama dokunamıyorsun. olayın mekanizması bence bu. uysa da uymasa da yazdık işte.
  • kavga ettiğimi gördüğüm yüzlerce rüyada gelişen hadise. karşında birisi var, kavga ediyor ama asla vuramıyorsun.
    başkaları da aynı şeyi yaşıyor mu, merak etmekteyim...
  • hızlı koşamamak, araç sürememek, silah kullanamamakla beraber incelenmesi gerekir. incelenmesi gerekir seçkin rüya yorumcularında. bugüne özel 5 tl.
  • benim de yaşadığım durum. demek başkalarında da varmış bu olay.

aslında geçmişte kavga dövüş içinde bir ergenlik geçirdim. ama rüyada attığım yumruklarım pamuk gibi yumuşak. sanki yumruk atmıyorum, kuğ gölü balesi yapıyorum. suda yumruk atıyorum gibi oluyor. yumruk yavaş yavaş, süzüle süzüle gidiyor.

hatta rüyada "noluyor amk" diye de şaşırıyorum ve kendimi bunaltıp o an uyanıyorum.

yok mudur bunun psikolojide bir açıklaması eyy dostlar?
  • biraz araştırdım bu durumu dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım.

yumruk atmak, koşmak gibi hareketler propriyoseptif geri bildirimiyle koordineli yapılan hareketlerdir. hareket boyunca bu propriyosepsiyon sinyallerinin kortekse gönderilmesi lazım. uyku durumunda talamus hem bu sinyal trafiğini hem de motor sinyalleri engellediği için (bunu rüyada yapılan hareketleri gerçekte yapmamamız için yapıyor. bazen uyanıkken de bu sinyal trafiğini engellemeye devam eder bu da uyku felcine yol açar, halk arasında karabasan denilen şey budur. eğer uyurken engelleme olmazsa da uyurgezer oluyoruz.) geri bildirim olmaksızın hareket etmeye çalışıyoruz bu da bu hareket mekanizmasını bozup her şeyi ağır çekimde yapmamıza yol açıyor. ağır çekimde koşmak, yumruk atamamak hep bu yüzden. ama mesela uçabiliriz, su altında nefes alabiliriz, çünkü bunlar insan fonksiyonları değil. bahsettiğim sinyal trafiğiyle sinir sisteminin bu hareketleri denetlemek gibi bir şansı yok. o yüzden gerçek dışı şeyleri sınırsızca yapabiliyoruz.
  • aynen yaşadığım durumdur ulan vuruyorum vuruyorum benden küçük olsa dahi hiç işlemiyor adam bana bir vuruyor uyanıyorum amk.valla sadece ben yaşıyorum diye tribe girmiştim siz değerli boksör kardeşlerimi görünce sevindim.
  • bende rüyada araba sürerken frene basamama olarak vuku bulan hadise.

devamlı dükkanların camekanlarına, tokyo kavşağı gibi yerlerden karşıdan karşıya geçen insanların arasına dalıyorum. oynamıyor anasını sattığım ayağı.
  • nefret ettiğim rüya buglarından birisidir. asla sert yumruk atamazsınız, elinizde bıçak varsa saplayamazsiniz.

eğer bir şeylerden kaçıyorsaniz asla koşamazsınız bacaklar tutmaz ellerinizle emekleyerek ilerlemeye çalışırsınız.

ışıklar sönük olur anahtara basarsınız basarsınız açılmaz, bazen çok loş bir şekilde açılır, açık mı kapalı mı anlamazsınız.

bilgisayarda korkunç bir şey görürsünüz kapatmaya çalışırsınız kapanmaz, fişini çekersiniz hala çalışmaya devam eder.

araç kullanırsınız ama kontrolü sizde değildir, uçar kaçar ama asla frenleri tutmaz.