şükela   tümü | bugün
  • pis bir olaydır, özellikle askerden ilk geldiğiniz zamanlar daha sık görmeniz muhtemeldir. rüyadan uyandığınızda manyaklar gibi sevinmenizi sağlar ama yan etkileri de vardır tabi, insanın kendini tanımasını da sağlayabilir mesela bazen.

rüyada okulda kantin gibi bir yerde okuldan aynı dönem arkadaşlarla oturulmaktadır. sonra bir şekilde birileri gelir askere alındığımı söyler, yanımda da benimle aynı dönemde askere gitmiş diğer arkadaşım* vardır. "ben gittim ya almayın beni noluyo" filan derim ama çok da ısrarcı olmam olamam, emir demiri keser ne de olsa. sonra bi bakarım ki arkadaşımı kimse almamaktadır. arkadaşını seven, ispiyoncu olmayan bir kişi gıkını çıkarmaz di mi, yok ama bende öyle olmamıştır. beni almaya gelenlere anında ispiyonu çakmışımdır. "onu da alın biz onunla aynı devreyiz onu da alın onu da alın!" diye çırpınıp dururum, "yok onu almıycaz o yapmış" derler, "e ben de yaptım ama" filan derim "yok sen bi daha gitçen ama" derler, "ya nası yaaa" filan derken neyse ki uyanırım.

neymiş, güvenmeyin bana çok pis ispiyonlarmışım.
  • özellikle askerden yeni dönülmüş olan ilk zamanlarda çok sık yaşanır. zaman içerisinde azalarak devam eder. ben zaten asker dönüşü bir altı ay kadar askeri kıyafetlerimle gezmiştim rüyamda, olur da askere alacak olurlarsa kolaylık olsun diye. rüyamda plajdayım, denize giriyorum falan ama her daim kamuflajlarım var üzerimde.
  • hayırlara vesiledir(!)

askerlik hizmetini bitirip sivil hayata yelken açan bireyin yaşadığı bu durum edindiğim tecrübelerim ve çevremden aldığım duyumlara göre senelerce devam etmektedir. babam bile hala zaman zaman rüyada tekrar askere alındığını söyler durur. ekseriyetle askerlikten dönüldü vakit sıklıkla yaşanmakta olsa da, ilerki zamanlarda da periyodik olarak sürüp gitmektedir. her ne kadar zamanla askerlikle ilgili çoğu şey unutulsa da, askere tekrar alınma korkusu beynin bir köşesine öylesine yerleşmiştir ki spatulayla bile kazınsa fayda etmeyip rüyalarda vuku bulur.

misal kendimden örnek vericek olursam, kısa dönem askerlik hizmetimi iki sene önce layiğiyle bitirmiş olsam da gördüğüm rüyalarla bu hizmet uzun dönem askerlik süresine eşdeğer olmuş hatta gönüllü olarak da bir kaç ay ya da bir kaç yıl fazladan yapmama vesile olmuştur. hatırımda kalan bir rüyada ise yaşadığım haksızlığı dile getirmek için bölük komutanımın odasına gitmiştim. 'bi durum arz edebilir miyim komutanım' dedikten sonra 3. kez kısa dönem asker olarak askere alındığımı, yapılan bu hatanın bir önce düzeltilmesi gerektiğini söyleyip tez zamanda da teskeremin verilmesini istemiştim. akabinde bölük komutanımın 'siktir git ulan, çık dışarı' demesiyle 'emredersiniz komutanım' diyip, baş selamımı verip dışarı çıkmıştım.
  • fazla alingan olmak demektir. askerle ne gibi bir muhabbetin var da tekrar tekrar aliniyorsun derler adama.
  • askerdeyken rüyanda sivil olduğunu görüp sabah uyanmak bok gibi hissettirir adama. işte bu ne kadar boktansa, rüyada tekrar askere alındığını görüp sabah uyanmak o kadar şahanedir. döner kıçını bir daha osurursun, bir on dakika daha yatarsın, dur lan şu askerlik arkadaşlarımı bir arayayım dersin. aramazsın tabi.
    iyidir yani, şahanedir, ne kadar az şeyle ne kadar mutlu olduğunu hatırlatır, lan bunu şunu onu sivilde kesin takmayacam kafaya deyişlerini hatırlarsın. takıyorsundur tabi.
    10 sene oldu, hala başıma geliyor, ahım şahım bir hizmetimiz de olamadı, ona rağmen.
    dur bi şu askerlik arkadaşlarımı arayayım en iyisi.
    bir yıl sonra yapılacak editin peşinatı : aramadım tabi.
  • dün gece başıma gelen pislik olay.

askerdeki* bölük astsubayı telefon açıyo, olum diyo sen 5 gün az yapmışın askerlik. atla gel!***

vay ananasaldırayım diyom ama bi yandan da gidiyorum tabi sike sike. sonra komutan diyo 5 gün dedim ama ne kadar kalacağın belli değil senin, evrakların kaybolmuş bilmem ne. ben de diyom komtanım ben 5 gün diye geldim eğer uzarsa şikayet ederim ilgili yerlere falan diyorum. gerçek olmadığını orada anladım zaten. nereye şikayet ediyon amınakim, şikayet mevhumu mu var orada? neyse kan ter içinde uyandım sonra. asabım bozuldu bi ton sabah sabah. bi sigara bi çay kendime geldim yavaş yavaş.
  • aralıklarla başıma gelen hadisedir. rüyamda askerlik süresi uzuyor ve eksik kalan günleri tamamlamak için beni askere tekrar alıyorlar. her seferinde ben askerliğimi yaptım diye itiraz ediyorum ama kanun öyle emrediyor diyorlar. hatta askerliğimi yaptığım sınır karakoluna gönderiyorlar deneyimliyim diye.

senelerce bu devam edecekse yandığımın resmidir. bilinçaltına öyle bir işlemiş ki halen izleri devam ediyor.

bunun başka bir versiyonu da üniversiteyi bitirdiğim halde lise diplomamım iptal edilerek beni tekrar liseye almaları ki akıllara zarar.
  • askerlik yapmış, bitirmiş her er kişinin başına geldiğini hatta birden fazla geldiğini düşündüğüm stres kaynağıdır.

şahsen 10 sene oldu askerliği bitireli senede en az iki kere görürüm bu rüyayı. çoğunluğunda da teslim olurum nedense. önce derdimi anlatırım oradaki askerelere, komutanlara vs. nerede, ne zaman yaptığımı, kimlerin olduğunu, dosyaları bulmaları gerektiğini falan. baktım kimsenin salladığı yok paşa paşa çıkarım içtimama. ulan yaş olmuş 30 herkes benden ufak. özlemişim de (orduevinde olmam dolayısıyla neredeyse hiç giymediğim) hakileri. elde g3.

neyse. işin özü şudur ki sen 20 yaşındaki adamı 15 ay (bizim zamanımızda 18 aydı) emir altına almışsın herhalde görür 10 sene sonra bile rüyasında.
  • sıklıkla başıma gelen olay. tekrar asker olmuşumdur, üzerimde askeri kıyafetler falan vardır.ama tekrar askerlik yaptığımın da bilincindeyimdir bu rüyada.

her seferinde ulan sen enayimisin yaptın ya askerliği niye bidaha yapıtorsun der içimdeki ses,

diğer bi tarafımdan boşver ya bi daha yapsan ne olacak ki zaten şimdi kimseye söyleme millet dötüyle güler sana der içimdeki diğer ses.bu kargaşada uyanırım ben de

uzunca bi süredir görmüyorum ama. yakın bi celpte giderim muhtemelen
  • başlığı görene kadar sadece benim başıma geldiğini zannettiğimdir. rüyalarımda senede iki üç kez mutlaka askerliğimi tazelerim, böyle dinç tutuyorum kendimi, zira sürekli çatışma halindeyim.